bugün

bugün yapılan açıklamayla kesinleşen, ösym'nin ''açık uçlu sorularla sınav sistemi''ne geçmesi durumu. bundan sonra kpss ygs lys ales vb. sınavlarda öğrenciler bazı soruları(ya da tüm soruları, bunun duyurusu önceden yapılacak) şık işaretlemek yerine kısa cevaplar yazarak(tek kelime, sayı, işaret gibi) yazarak cevaplayacaklar. şeffaflık(!) adına adaylar cevap kağıtlarını sınav sonrası sistemden yine görebilecekler.

"Denemediginiz sistem kalmadı" dedirtendir.
Daha fazla şaibe ve huzursuzluğa sebep olacak karar. Ve daha fazla torpile...
çoktan seçmeli soruları bile doğru dürüst hazırlayıp cevaplandıramayan ösym'nin yeni sistemi.
Ösymnin torpilin anasini aglatacak bir sistem getiriyorum biraz zor kazanirsiniz deme sekli.
çoktan seçmeli sınav sistemi en başarısız sınav sitemlerinden biridir. sınavlarda aynı soruların dönmesi, önemli olmasına rağmen şık sistemine uymadığı için sorgulanamayan bilgiler değerlendirme seviyesini düşürür. bu yüzden mantıklı olandır. uygulanması konusuda ise ciddi şaibenin döneceğini düşünmekteyim. açık uçlu soru açık uçlu değerlendirme getirir.
En basitinden bir ygsde 2 milyon öğrencinin bile hepsini okumanın 2 aydan fazla süreceğini ve sonuclari nasıl aciklicani merak ettiğim uygulamadır.
dayısı akpde olanların zorluk cekmetecegi sinav sistemi. ayrica gote giren sinav sistemi acilmaz gibi yorumlara sebebiyet verecektir.
"prens sabahattin , çok afedersiniz gürcüydü." gibi cevapların görülebileceği sınav.
Akp'nin sıçmadığı alan kalmadı dedirtir.
Yeter amk ya.
Yaragı hepten yedik dedirten durum.
sonuçlar da 2 sene sonra açıklanır artık.
olayı destekleyenler(temsili).

görsel

lan acayip şeyler olur ha.

--spoiler--

sosyal bilgiler/felsefe bölümü:

soru 28: bergama'da yaşamış ünlü filozof kimdir?

cevap: hangi bergama?

(pardon sandalye sorusuyla karıştırdım. efendim şey olabilir con lok)

fen alanı/kimya:

soru 17: ağaç gibi olan madde?

cevap: brocoli.

(ha siktir bonzai olacaktı)

--spoiler--
sıçıp sıvamayı bile beceremeyen ösym'nin en son bok yemesidir.
çoktan seçmeli sınavlarda torpille geçmeyi planlayan insanların her sorunun cevabının başına "bismillahirahmanirahim" yazması kaçınılmazdır.

--spoiler--
geometri

soru 34: üçgen var burada beyler. x'i bulunuz?

cevap: bismillahirahmanirahim bulacağız allah'ın izniyle.

tarih

soru 9: zaire'nin cumhurbaşkanı kimdir?

cevap: ne bakıyorsunuz gözetmen bey zaire'nin cumhurbaşkanı ben miyim?

--spoiler--
sıçacağımız bir sınav olacaktır. ulan daha testlisini yapamıyoruz bunu nasıl yapacağız?
Yarra yediğimizin açık uçlu göstergesidir.
ünsversite sınavına girecek olan veletlerin yarraklara geldiğinin belirtisidir.

ales'i de böyle yaparlarsa analarını sikerim.
şıklardan gitmek gibi bir nimetten yoksun kalmaya neden olur.
sonra da o sınavı okuyacaklar öyle mi? çoktan seçmeli sınavları okumaları aylar sürüyor, kimle kafa yapıyorlar. hayır bir de şu durum var, ben bi sınıf öğrencinin yazısını okumakta zorluk çekiyorum bazen, çok enteresan yazı tipleri olabiliyor. hatta istese de yazısını düzeltemeyen çocuk var, böyle adaylar ne olacak, bilgi sahibiyken otur sıfır mı diyecek ösym? milyon kişi giriyor sınava, o sınavları kim okuyacak? okuyanın doğru okuyup okumadığı nasıl kontrol edilecek? bu insanlar nasıl objektif değerlendirme yapacaklar? neye göre kime göre sorusu nasıl netleşecek, onca anne babanın içi rahat olacak?

(bkz: kafamda deli sorular)

torpile çok güzel, yepisyeni bir yöntem bulmuşlar. tebriklerimi sunuyor, yıllardır girdiğiniz o kul haklarını, insanların geleceğiyle, hayatıyla oynamanın verdiği dayanılmaz hafifliği cehennemin 5 yıldızlı köşelerinde ödersiniz inşallah diye de noktalıyorum.
görsel

soruları böyle cevaplarım. doğru cevap 2 ise, 2 yazdığımı söylerim. 7 ise, 7 yazdığımı söylerim.
Makineler tarafından okunan test sinavinda bile bu kadar şaibe oluyorsa insanlar tarafından okunan klasik sinavda neler olabileceğini düşünmek dahi istemiyorum.
Göte gelindi.
Yazısı kötü olanı benim gibi düşündürür. ulan son dakka golu atilir mi be
tüy dikmektir.
yorum sorularını kimin yorumuna göre cevaplanacagi kafalarda soru işareti yaratmıştır.
güncel Önemli Başlıklar