bugün

imtihana girin,yapın,çıkın...
dikkat edin o size girmesin.
verilebilecek tek öneri sorular zor da olsa soğukkanlılıklarını korumaları ve stres yapmamalarıdır.
bir tanesi;
girmeyi unutmasınlar..
mümkünse girmeyin.
öss ye gireceklere tavsiyede bulunan kişilere bir tavsiye : öss kelimesini kullanmayın. tavsiyede bulunmayın. mümkünse sınavdan bahsetmeyin. adaylar zaten yeterince gergin , öss lafını duyduklarında cinleri tepelerine çıkıyor. onları daha fazla germenin bir mantığı yok. * *
puanlar belli olduğunda kesinlikle "puan ya da dilim tutyor diye" gaza gelip 3-5 tercihte bitirmeyin tercih olayını.

sınav günü ne fazla uyuyun ne az. ve sınav günü iyi kahvaltı yapın; çabuk ayılırsınız.

sınava gireceğiniz sınıfı gezerken, sınav saatine denk gelecek şekilde gezin ki; güneş filan geliyorsa sınıfa, önlemlerinizi ona göre alın. (sınıfta perde filan yoksa camlara yapıştıracağınız gazete kağıtları işinizi çok rahat görür. kendimden biliyorum.)

gözetmenlerinizle yüz-göz olmayın. ne yaptığınızı merak edip başınıza dikilebilirler sınav sırasında.

önce bölümünüzü seçin, daha sonra üniversite. ve hatta tercihlerden önce, aklınıza yatan üniversiteleri gezebilmek gibi bir lüksünüz varsa; fırsatı kaçırmayın.

asla ailenizin ya da çevrenizin baskısıyla bölüm seçmeye/kafanızdaki bölümü değiştirmeye kalkmayın.

unutmayın ki büyük şehirlerde okumak, en az iyi bir üniversitede okumak kadar etkilidir kişisel gelişiminize.

ve son olarak şunu aklınızdan çıkarmayın; hiçbir üniversitede kızlar teklif etmez!
(bkz: oss de son hafta taktikleri)
Sınav sırasında sınav kitapçığının kenarına figürler çizip sonra "tırrr" diye peş peşe izleyerek çizgi film tadı aramayın. incecik kitapçıkla olmaz onlar en makbülü öss matematik soru bankasıdır.
erkek adaylar için mutlaka abdestinizi alın...
babaanne/anneannelerinizin sınavdan önce getirdiği okunmuş su,şeker,pirinç gibi şeyleri hafife almayın, dalga geçmeyin, için, yutun. bişey olmaz. sakın cenabet olmayın psikolojisi farklı oluyo.

sınav salonunda taş gibi bi hatun olsa bile kafanız onda olmasın. ikinci sefer dönüp bakmayın. unutmayın ki üniversitede ondan daha taş hatunlarla tanışıp, aynı ortamda takılacaksınız.
''gelecek sene de girerim sınava sorun değil benim için ''deyip heyecan yapmayın ,kasmayın kendinizi. * *
kitapçıklar dağıltıldığında hemen açmayın. o sıranın üstünde dururken siz sınıftakilerin sorulara abanmasını izleyip eğlenin bir süre... hatta sınıftaki kızları falan kesebilirsiniz.** benim işime iki girişimde de çok yaramıştı. ama ben matematik yapmıodum çok vaktim vardı. sizi bilemem...
(bkz: wi)
oss oncesi ve sonrasi 3 gun boyunca telefonunuzu acmayin.* *
bilmediğiniz soruları sallamayın zira 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor...ama 2 şıkka indirirseniz direk sallayın...**
bilmediğiniz soruyu kesinlikle boş bırakın.
kendinizi hiç kasmayın rahat olun gelecek yıl bir daha var nasıl olsa...*
bu soru bana nasıl hayır der, oysa bu konuyla ne kadarda güzel flört etmiştik demeyin, diğer sorulara bir göz attıktan sonra yeniden şansınızı deneyin.
ipin bir ucunu dışarda bırakın.çıkınca göğüslemeniz gerekecek olan bir hayat bir kaç saat sonra sizi bekliyor olacak.^^yemişim öss yi lan^^ diyin.
biraz geç oldu ama hiç çalışmayın. eşit ağırlık iseniz edebiyata 1 gününüzü vermeniz bile fazla. 3 saatte her şey fazlasıyla bitmiş oluyor zaten.
sorular zor diyenlere aldırmayın.
üniversiteyi kazanınca herşey süper olacak zannetmeyin ve o psikolojiyle sınava girip stresinizi arttırmayın.zira,hayat boyunca stresler,zorluklar yakanızı bırakmayacak.bunu unutmayın.
cevap kağıdını teslim etmeyi unutmayın..
"şeker yiyin çikolata yiyin zihin açar" gibi saçmalıklara inanmayın.