bugün

parasını yediği milletin kendisine iade-i itibarda bulunduğu başbakandır.

işte bu yüzden "cahil halkın iradesine saygı duymak" vatana ihanettir...
(bkz: adnan menderes)
"odunu bile milletvekili seçtiririm" diyen boşbakandır aynı zamanda.
kore savaşında gariban mehmetçiklerimizin canlarını amerikan çıkarları için peşkeş çekmiş şahısdır.
--spoiler--
Gözlerinizin ikisi de yerinde, Adnan Bey,
iki gözünüzle bakarsınız,
iki kurnaz,
iki hayın,
ve zeytini yağlı iki gözünüzle
bakarsınız kürsüden Meclis'e kibirli kibirli
ve topraklarına çiftliklerinizin
ve çek defterinize.
Ellerinizin ikisi de yerinde, Adnan Bey,
iki elinizle okşarsınız,
iki tombul,
iki ak,
vıcık vıcık terli iki elinizle
okşarsınız pomadalı saçlarınızı,
dövizlerinizi,
ve memelerini metreslerinizin.
iki bacağınızın ikisi de yerinde, Adnan Bey,
iki bacağınız taşır geniş kalçalarınızı,
iki bacağınızla çıkarsınız huzuruna Eisenhower'in,
ve bütün kaygınız
iki bacağınızın arkadan birleştiği yeri
halkın tekmesinden korumaktır.
Benim gözlerimin ikisi de yok.
Benim ellerimin ikisi de yok.
Benim bacaklarımın ikisi de yok.
Ben yokum.
Beni, Üniversiteli yedek subayı,
Kore'de harcadınız, Adnan Bey.
Elleriniz itti beni ölüme,
vıcık vıcık terli, tombul elleriniz.
Gözleriniz şöyle bir baktı arkamdan
ve ben al kan içinde ölürken
çığlığımı duymamanız için
kaçırdı sizi bacaklarınız arabanıza bindirip.
Ama ben peşinizdeyim, Adnan Bey,
ölüler otomobilden hızlı gider,
kör gözlerim,
kopuk ellerim,
kesik bacaklarımla peşinizdeyim.
Diyetimi istiyorum, Adnan Bey,
göze göz,
ele el,
bacağa bacak,
diyetimi istiyorum,
alacağım da.

--spoiler--

şiirde anlatılan belanın ta kendisidir.
darbe tezgahtarlarının karalama operasonlarının parçası olan iftiralardan biridir. hala ısıtılıp gerçekmiş gibi yansıtılması kasıtlıdır. ha bir de günahtır.
bir başka macerasında "emniyet müdürününün karısıyla aşk yaşayan başbakan"dır.
kaynak göster desek beş kuruş etmez götünü gösterir sebi sübyan takımı.

bir an bunların hepsinin doğru olduğunu düşünelim. örtülü ödenek parasıyla metresine ev almanın bedeli bu mudur? koskoca türkiye cumhuriyeti'nin her başbakanı şereflidir bu kim olursa olsun değişmez. işini iyi yapan vardır, diğerlerine göre daha az iyi yapan vardır. bu ülkeye başbakanlık yapan hiç kimse böyle bir şerefsizliği hak etmez. görevini kötüye kullanmışsa halk gereğini yapar ve her zaman yapmıştır.

siz bu ülkenin başbakanını keyfi sebeplerle idam edeceksiniz sonra birde utanmadan idamda kullanılan ipin parasını bile ailesinden isteyeceksiniz sonra da insanlıktan, şereften,haysiyetten bahsedeceksiniz. baydemir'i günahım kadar sevmem ama çok güzel bir lafı vardır (bkz: hassiktir diyorum).

alın kına yakın. korkmayın siz idamda kullanılan ipin parasını istediniz diye sizden kına parası istemeyiz.

görsel
görsel
idam edilmiş başbakandır. bu sebepten assalar yüreğim gam yemeyecek, "helal olsun mert adamlarmış" diyeceğim.
john f kennedy ile aynı kötü kaderi paylaşan başbakandır..

john kennedy de marilyn monroe için defalarca otel kapatmıştır..en sonunda marilyn de kendisi de öldürülmüştür..

adnan menderes'in kaderi biraz o'na benziyor..
yassıada davalarında metresinin aşklarını anlattığı başbakan. menderes'in asılması ayıptır ama örtülü ödenekten yaptığı kişisel harcamalar ve ülkeyi bölmeye götüren eylemlerinden dolayı ceza almalıydı. ha metresi olduğuna yalan diyenler mahkeme tutanaklarına bakabilir. kadının onu nasıl sevdiğini anlattığını okuyabilirler.
aynı zamanda türk tarihinde düyun u umumiyeden sonra ilk defa devletin iflasını ilan etmiş emperyalizmin türkiye valisi başbakandır. 50 yıldır da köylü takımı bu adamın asılmasının ekmeğini yemiştir, aslında yaşasa kesin ergenekondan yargılanırdı.
40 sene önce katledilmiş ve arkasından sallanan başbakan. adnan menderes sütten çıkmış ak kaşık değildir. hataları da vardır, sevapları da. ama dönemin objektif tanıklarına sorulduğunda asmak için bahane üretildiği kolayca görülmektedir.

onu eleştirenlerin gözünde zina suç mu? değil. peki örtülü ödenek paralarını kullandı iddiası doğru mu? değil. ama dönemin askeri yönetimi tarafındna bu tip haberler pompalandı. hadi doğru kabul edelim yüce divanda yargılanıp hapis cezası yemesi lazım. idamı mı gerekirdi. hayır. peki neden idam ettiler? çünkü hapisten çıktıktan sonra halkı arkasına alır diye korkup idam ettiler.

şimdi konunun özüne gelelim. adnan menderes'e darbe yapılmasının sebebi, ne irtica ne tahkikat komisyonu, ne de başka bir şeydir. tek sebebi abd'nin güdümünden uzaklaşıp sscb'ye yanaşmaya başlamasıdır. lütfedin de tarih okuyun, öğrenin. adnan menderes ismet inönü'nün 1945'den sonra başlattığı abd yanlısı devlet politikasına devam etmiş ancak 10 yıl sonra abd'den gerekli desteklerin ve verilen sözlerin yapılmadığını görünce uzaklaşmaya başlamıştır ki, ardından bu kaza olmuş ve kazadan kurtulmuştur.

(bkz: 17 şubat 1959 thy londra uçak kazası)

sonra ilk defa bir türkiye başbakanı moskova'ya ziyaret düzenlemeden önce 1960'da darbe yapılmıştır.

darbeyi yapanlar kim? abd ve ingiltere. peki bu darbeyi savunanlar kim? güya abd karşıtları. akıllı olsalar gerçekleri görürlerdi ama neyse....onlar buradan ölmüş adamın arkasından sallasın dursunlar.
cumhurbaşkanı maaşıyla(!) ankara çankaya'nın neredeyse tamamını satın alanlar varken mi? kimmiş o la?

(bkz: ismet inönü)
marshall yardımlarını direkt kendi çiftliğine yönlendiren başbakandır.

gerçekten o dönem abd'den gelen traktörler, tarım aletleri, tohumlar ve suni gübrelerin hatırı sayılır bir kısmı başbakan hazretleri'nin çiftliğine irat kaydedilmekteydi...

(bkz: çakırbeyli çiftliği)
bir milletin parasıyla oğluna gemicik alan başbakan değildir.
adnan menderesin hataları elbette vardı, ama özellikle bu iftiradır, asılmasına halk tepki göstermesin diye atılan yüzlerce iftiradan biridir,
aslında kahramanda olabilirdi, kıçında don olmadan savaşan ve yeni savaştan çıkmış bir milletin parasıyla dünyanın o zamanki en lüks yatını mı almış olsaydı, ve metresiyle savaronada rakı içmiş olsaydı, ve beyinleri doğruyu düşünemeyecek kadar boş şeylerle dolu olarak yetiştirilmiş bir nesil yetiştirseydi.
inanmadığım hadise.

ola ki öyle birşey vardır, verir allah a hesabını. ezanı eski haline çevirmesi nedeniyle menderes e olan sempatim hiç bitmeyecektir. ne yapılırsa yapılsın, menderes bu ülke insanının çoğunluğu için hayırla yad edilecektir.
asılacak adamdır.
normalde her ateiste yada kemaliste ağız dolusu küfür edip dinlerini sorgulayan adamların, asılan bir başbakanın, dindar geçinen bir başbakanın metresi olmasını, ona ev almasını ve bunun reklam edilmesini doğru bulmadıklarını görmemizi sağlayan başbakandır. birde her başbakan şerefliymiş. ya böyle şeref olacaksa şerefini sikeyim hepsinin din tüccarları. madem okadar dindarlar karılarının üstüne metres, o metreslerin üstlerine ev, hatta bu evi milletin hakkından niye almışlar amına koyim? ezanı eski haline çevirmişmiş. iyi amına koyim bende gidip camiye müezzin olucam belki siktiğim karıların hesabını kimse sormaz. cinnet geçiriyorum şöyle izahları gördüğümde. tayyip içinde var aynısı şimdi. ''aa çok büyük şerefli doğru adam. kimse çalışmazdı o çalışıyor'' deniyor. e noldu çocuğuna ve ekürilerine yedirdikleri paralar? hani bu adamlar müslümandı sizin türbanınızı savunuyordu ülkeyi yeniden müslüman hale getirmişti falan fıstık? bu mu lan müslüman? en iyi müslüman böyleyse vay halimize.
nuri conker ve saffet arıkanı aklıma getiren hadise. zira bir zamanlar ikisine meclisten almanya'dan 1 milyon tl değerinde silah, cephanelik vs. almaları için verilmişti. sonra parayı iç ettiler. nuri conkerin hemşehrisi olayı örtbas etmek için uğraşmış denir. 1 milyon tl o zaman için çok ama çok büyük paraydı. hangi dönemden bahsettiğimi hala anlamadınmı. tabiki 1920'li yıllar. yani tekalif-i milliye emirleri ile milletin varına yoğuna el konulduğu sene veya yakın sene.
başını ismet inönü'nün damadı metin toker'in çektiği müfteri gazetecilerin attıkları iftiaralara kurban edilen başbakandır. örtülü ödenekten metresi denilen kadına ev almışmış.

peki be gerzeğin evladı, alınan ev hangi evdir, tapusu nerededir, adresi neresidir. ortaya belge koy da konuş. ortaya belge koyamıyorsan sus da seni adam zannedelim be sığır, be öküz.

o aynı metin toker'dir ki "gençler öldürülüp et balık kurumunda kıyma yapılıyor" iftiralarını manşetlere atan kişidir. ee hani öldürülüp kıyma yapılmış gençler.

yoksa müfterilik konusunda yahudilerle bir akrabalığınız mı var?
sabık şair, büyük kumarbaz necip fazıl kısakürek'in suç ortağı olan başbakandır.
(bkz: necip fazıl ın örtülü ödeneği tırtıklaması)
aynı ödenekten zulüm altındaki kıbrıs halkını kurtarmak için de harcamıştır.
size giren çıkan ne anlamıyorum ki, adam altı üstü bir abla zükecek mekan ayarlamış? seni mi atmış eve? adam ülkeyi mi satmış parça parça? adam seni mi sömürmüş de o parayla terörist beslemiş? ne yapmış aga adam çocuklar defter kabı bulamayıp kitaplarını gazeteyle kaplarken ülkeyi parçalamak için zebanilerle yaptığı toplantılara servet mi dökmüş?

bi siktirin gidin lütfen bir ev lan! altı üstü bir ev... size soktuklarına, geleceğinize giydirdiklerinize bakarsanız hiç bir şey.