bugün

Çöl aslanı ünvanlı komutan, bağımsızlık direnişi önderi.
libya daki direnişin öncüsü ve sembolü ömer muhtar'ın en net olduğu söylenen fotosu:
görsel
Srnudi şeyhi Ömer muhtar ülkesini yıllarca italyanlara karşı savundu.
En sonunda ben cellatlsrımdan uzun yaşayacağım diyerek şehit oldu. Allah rahmet eylesin.
Önünde saygıyla eğildiğim zath-ı muhterem.

Bir insan arap olacaksa bu adam gibi olmalı.
Bir Özgürlük savaşçısı.

Bitimsiz saygı, sevgi ona olsun.

görsel
adam gibi adammış rahmetli. huzur içinde uyusun.
allah'a, ülkesine, milletine adanmış kutlu hayatın adıdır ömer muhtar.

allah ondan razı olsun. allah ruhuna genişlik versin. o bilinci bizlere kazandırsın.

görsel

ayaklarına kelepçe geçirilirken ki fotoğrafı. yaşlı olduğu için italyan askerinden destek alıyor. insanın tüylerinin diken diken olması içten bile değil. o fotoğraf karesindeki işgalci hainlerin hepsi şuanda son günle birlikte gelecek olan hesabın sıkıntısını çekmektedirler. ruhu şad olsun ömer muhtar ise bir an önce cennetine kavuşmak arzusunda. allah ruhuna merhamet etsin.

"biz asla teslim olmayız. ya kazanırız ya ölürüz. bizden sonraki nesillerle de savaşacaksınız. bana gelince. ben cellatlarımdan daha uzun yaşayacağım."
çöl kaplanıdır.
dirayetin , adanmışlığın sembolü. allah adetlerini çoğaltsın , ortadoğunun ömer muhtarlara çooook ihtiyacı var .
Bazı asalaklar arapların bizi satmasını yedirememiş, kıvırmaya çalışmışlar.

Cehalet kötü şey, cahil olduğunu bilmeden konuşmak daha kötü.

Ömer muhtara askeri eğitim veren, gerilla savaşını ve taktiklerini öğreten atatürk ün de bulunduğu osmanlıya bağlı türk subaylarıdır.

Onu da geçtim adam kendi halkı için savaşıyor osmanlıyı seviyoruz, defolun italyanlar diyerek savaşmıyor.
Libyalıları arap sanan bazıları "araplar bizi satti diyenlere gösterilecek en güzel örneklerden biridir." diye bize ayar vermeye kalkabilirler.
Libyalılar asıl Türkler bizi sattı, bizi italyanlara terkedip gittiler derler. O sırada Osmanlının Balkan savaşı ile meşgul olduğunu, Libyaya deniz ve kara yoluyla asker göndermesinin imkansız olduğunu, çünkü aradaki mısırın ingilizlerin işgali altında olduğunu bilir de bilmezler.
çöl aslanıdır. emperyalizme karşı libya da savaşan bir liderdir. saygı uyandırır.
şu sıralar trt1' de iğrenç bir dublajla yayınlanan film.

taksim'den pek bahseden yok bu arada televizyonlarda..
bugün kendini özgürlük savaşçısı gerilla ilan eden, yabancı servislerin altından kalkmayan şebeklerin, ders alması gereken insan.
bir öğretmendir ve "antiemperyalist mücadeleye giriş" ve "antiemperyalist mücadelede yöntemler ve örgütlenme" derslerini verir.
trablusgarp kahramanıdır.
kuran'a "emperyalistlerin götünü yalayıp onlara iyi muamele ediniz." şeklinde ekleme yapamadıkları için risale ve türlü sapık kitaplarıyla dine ekleme yapan müslimlerin hayatına bakıp ibret alması gereken zat. allah'ın rahmeti üzerine olsun.
"Çocuklarınıza sütle birlikte Kuran'dan öğütler verin. Boyları büyürken, kalpleri ve bakış açıları da büyüsün."
dediği rivayet ediliyor, demişse ne güzel demiş...
Bir avuç direnişciyle sömürgeci italyanlara kan kusturan kişi olup yakalandığında çadıra girdiğinde italyan komutanın günlüklerine ben böyle vakurlu bir insan görmedim yazısını yazdıracak kadar karakterli olup idamında Kur'andaki Fecr suresinin son ayetlerinden “Ey huzura ermiş nefis! Razı edici ve razı edilmiş olarak Rabbine dön” ayetini okuyarak şehit edilen efsanevi direnişcidir.
asılmadan önce ''allahım, sana şükürler olsun ki düşmanlarım tarafından öldürülüyorum'' demiştir. hem ömer muhtar'ın hem de kaddafi'nin mekanı cennet olsun zira hem bu filmi hem de çağrı filmini kaddafi çektirmiştir.
Anthony Quinn başrolde oynadığı film.

2 saat 54 dakikadır.
-italyanlara karşı niçin bu kadar şiddetle mukavemet ettin?
-imanım için.
-Bu kadar az kuvvetle ve bu kadar az vasıta ile bizi Trablusgarb'tan atabileceğini ümidi ediyor muydun?
-Hayır!
-O hâlde ne elde etmeyi ümit ediyordun?
-Hiç. Ben, imanım için dövüşüyordum ve bu, bana yetiyordu. Geri kalanı Allah'ın elinde idi.

Mahkemedeki Savunmasından
dünyanın gördüğü en mert adamlardan biriydi. dünyanın en iyi gerillasıydı ve bu zamana kadar gayri nizami harp kurallarını ondan iyi uygulayan kimse çıkmadı. 1923'ten 1932'ye kadar 500'e yakın çatışmaya katıldı. 200'den fazla küçük ölçekli çatışmayı yönetti. bu çatışmalarda şehit olan toplam mücahit sayısı ise 4329. ömer muhtar'ın dahice uyguladığı taktiklerle mücahitler çok kıt imkanlarla italyan uçaklarını düşürdüler, bir tek saldırıda yüzlerce askeri öldürdüler ve birlikleri dağıttılar.

italyanların "mücahitlerin teslim olması" teklifini reddeden ömer muhtar 15 eylül 1931 günü italyan sıkıyönetim mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırıldı. 70 yaşındaki şehidin mahkeme kararına cevabı: "hüküm ve karar yalnız allah'ındır. sizin bu sahte ve uydurma hükmünüzün hiçbir geçerliliği yoktur. inna lillah ve inna ileyhi raciun" şeklinde oldu. aynı gün idam edildi. idam sehpasında son sözleri, fecr suresi'nin son ayetlerinden "ey huzura ermiş nefis, razı edici ve razı edilmiş olarak rabbine dön" idi.

ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun. ahirette konuşmak istediğim ilk adamlardan biri de sensin.

görsel
görsel

ruhun şad olsun.
--spoiler--
+ Biz esirleri öldürmeyiz.

- Onlar öldürüyorlar !

+ Onlar bizim öğretmenlerimiz değil.
--spoiler--
libya'nın efsanevi direniş lideridir ömer muhtar. halk kahramanıdır, özgürlük savaşçısıdır. ve aslen öğretmendir.
güncel Önemli Başlıklar