bugün

öldük, ölümden bir şeyler umarak.
bir büyük boşlukta bozuldu büyü.
nasıl hatırlamazsın o türküyü,
gök parçası, dal demeti, kuş tüyü,
alıştığımız bir şeydi yaşamak.
şimdi o dünyadan hiç bir haber yok;
yok bizi arayan, soran kimsemiz.
öylesine karanlık ki gecemiz
ha olmuş, ha olmamış penceremiz;
akar suda aksimizden eser yok *
ölüme sevdiğinle aynı anda gidip ölümden sonra da beraber olmak. yani arada zaman kaybı olmadan hep onunla olmak.
(bkz: the spirit carries on)
--spoiler--
"Bir şiiri okuduğumuz zaman, hayata veya ölüme, vuslata veya hüsrana, her neye dair olursa olsun, her şeyden evvel bize haz vermeli. Ben şahsen Ölümden Sonra şiirimi büyük bir haz içinde yazmışımdır..."
--spoiler--

-Cahit Sıtkı Tarancı-
http://www.hurriyet.com.t....asp?gid=229&sz=33479
ölüme aslında ne kadar yakın olduğumuzun fotoğrafları.
bir şiire ilk dize olamayacak kadar muhteşem bir dizeye sahip şiir. bu şiiri ilk okuduğumda takılıp kalmıştım bu dizeye. hafızasında şiir için yer ayıramayan bir edebiyatçı olarak unutmadığım ve unutulmazlara eklediğim dizesi;

(bkz: öldük ölümden bir şeyler umarak)
(bkz: ölümden sonra söylenebilecek tepki sözleri)
bilinmediği halde kesinmiş gibi belli mekanların olduğu düşünülen bir noktadır.

(bkz: cennet)
(bkz: cehennem) gittin mi gördün mü? nereden bilirsin sen bunları ?
bilinendir, inananlar için.
doğumdan öncesi gibi olacak bence.
var mı, yok mu bilinmez. ben olmasını umuyorum, yok olup gitmek... Çok tarifsiz.
Ölümden öncesi ne oldu ki sonrasından medet umarsın?
hesap var . unutulmamalı. hazırlıklı olmalı azda olsa. hepden terketmemek gerekir. hesap olmaması imkansız nedeni ise dünyanın başıboş yokluğa gitmesi ve insanın ise rasgele dünyada bulunması muhaldir. son din islamdır. yolumuz aÇık ola.
üç gün içinde, akşam yemeğinizi öğütmeye yardımcı olan enzimler sizi yok etmeye başlar.
Uyanmaktır. Her kişi ölüm sonrası uyanır. Azaba girer. Artık ne parası ne ünü onu kurtarır.
Ne olacağı belli olmayan durum. Gidipte geri dönebilen olmadığı için spoiler'da alamıyoruz.
bazı ateistler ölümden sonra başka bir boyutta yaşam olabileceğini düşünüyorlar.
Bugüne kadar toplam milyarlarca insan öldü gitti,ve hiçbirinin nereye gittiği bilinemedi.Bu sebeple geçmişteki atalarımız ölüme anlamlar yükleyerek çeşitli mitolojik hikâyeler oluşturdular.Böylece ölüm sonrasını delirtecek derecede kafaya takmaya gerek duymadılar.

Ölümden sonrası bilinemez.insanlık ne kadar gelişirse gelişsin ölümden sonrasını hiçbir zaman öğrenemeyecek.
Hayat yoktur.
Koca bir sessizlik, insan için.
Peki normalde et parçası gibi gözüken ama 100 milyar nöron hücresinin saniyede elektronlarla bilgi işlem yaparak düşünme fonksiyonunu harekete geçiren beyin özelliğini kim yarattı. Doğa ana mı?
Hayat vardir.yoktur diyen nerden geldin ozman sorusunada cevap bulmalidir.
Nedense hep constantine filmindeki cehennem sahnesi gelir aklıma. Cehenneme gitcem herhalde hiç cenneti düşünemiyorum.
Hiçlik.