bugün

kişinin artık dünyavi işlerini son bulacağı anda arkasında bırakacağı adem oğullarına (dişilerine) son armağınıdır. ölüm gerçekliğini birebir yansıtarak kafalardaki soru işaretlerinin son bulması amaçlanmasıdır. son bir hayırlı işi olarak ismi tarihe altın harflerle yazılmaması içten bile değildir.
yapmayın efendim etmeyin.
anıyı filan boşverin;
o anda yapılacak tek şeyi yapın.
(bkz: kelime-i şehadet) getirin.
(bkz: beşir fuat)

intihar ederken yazdığı mektubu
5 şubat 1887:
ameliyatımı icra ettim, hiçbir ağrı duymadım. kan aktıkça biraz sızlıyor. kanım akarken baldızım aşağıya indi. yazı yazıyorum kapıyı kapadım, diyerek geri savdım. bereket versin içeri girmedi. bundan daha tatlı bir ölüm tasavvur edemiyorum. kan aksın diye hiddetle kolumu kaldırdım. baygınlık gelmeye başladı.
"insanlar doğdukları gün ölürlermiş" diye bir söz dolaşırdı bi dönem ortalıkta.
(bkz: sevgili günlük)
(bkz: meraba tombiik)
okunmadan yakılması gerektiğini düşündüğüm defterdir.
gereksiz eylemdir. ölüm anını tanımlama çabasıdır. ama hiç bir işe yaramaz. şöyle olabilir:

"has..."
sevgili günlük;
sana son kelimelerimi yazıyorum, bi ışık gördüm biri bana gel gel yapıyor. yolun sonundayız elve...
(bkz: imkansızdır)
"eşhedü en la ila..... "
"evet sevgili günlük,

bir daha seninle yazısamayacagız, biraz sonra öleceğim. şimdiden zor nefes almaya basladım bile. gözlerim kapanmadan karnım ağrımaya baslayacak, bir sancı gibi, midem bulanacak.

kalbimden ceneme doğru bir ağrı girecek, hareketsiz kalacagım. umarım cabuk olur. ama sanmıyorum. uzayacak gibi duruyor. midem daha da fazla bulanıyor.

her zaman sunu istedim sancısız ağrısız cabuk bir ölüm. nasip değilmiş demek ki. hogarrhhhh
evet kustum sözlük merak etme birkaç dakikam daha var.

kendine iyi bak günlük, sen bunları okurken ben buralarda olmayacağım. ne sacmalıyorum ben.

neyse umarım yine görüşürüz günlük..
ulan ölürken bile sana yazıyorum mk! değerini bil

e.e.l.i.i.v.e.e.m.a.v.r. kelime-i şehadetimi de getirdim. kib öptüm bye." şeklinde örneklenebilecek olan durum.
sevgili günnük,
az sonra öleceğim. şimdi kıçımda kıpırtılar hissediyorum. hah, o kıpırtılar mideme doğru çıktı. hatta yavaş yavaş göğsüme çıkıyor. sonko boozomdo borşoy vor gobo g.... gibi bir şey olsa gerek.
ne çok şey biriktirdik aslında, ölüm de gelse eyvallah.
biliyorum ki bi' yerlerde ölüme de cevap bi' kaç satır bulacaksınız.
güncel Önemli Başlıklar