bugün

hukuk sosyolojisinin en temel tartışmalarından biridir, kanunların neye göre konulması gerektiği. daha açıklayıcı olmam gerekiyor galiba! bir kanun toplumsal eğilimşeri mi düzenlemeli? onlara göre konulmalı yoksa topluma yön verecek şekilde mi? tabiki topluma yön vermesi daha isabetli geliyor akla ama bunu yaparken ayakları yere basmalı kanunkoyucunun. hemen bu noktada, kapalı alanlarda sigara içilemeyeceğine dair kanun geliyor akla. ölü doğan bir kanun, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte meyhanelerde, kahvelerde hiç kimsenin sikinde olmayacak bir kural bu. hafif kıllanmaya başladın dimi? ciddi ve gri bir ses tonuyla başladım yazıya ama varsa yoksa goygoy işimiz.

bu topraklarda yengecilik kadar guvvatlı bir sosyal kural yoktur aga.

- murti geçen seni bi kızla gördüm la bahçelide. hayırdır olm?
+ yengen! şşşşşş.

şu usul-füru mevzularında iki yolla akrabalık konumlandırması olur: doğum ve evlilik.

ana, baba, dayı, amca, hala, teyze, bıyıklı büyükhala, köse küçük dayı falan. bunlar doğumla oluyor deel mi? biraz da evlilikle.

kayınbirader, bacanak, elti, görümce, emmece gömmece, baldız..

hepsinden farklı bir statü var: yenge!

bi türk filminden spoylır:

- 2 saat içinde 3 milyon getirmezsen yengen olur! muahahaa.

bi türk filminden spoylır bitti.

ulan 2 saat içinde parayı getirmezsen yengen olur dediği hatun herifin manita. ama bizim ırkta öyle bi şey var ki yenge dedimiydin akan sular durur. yani adam kazara o parayı bulamazsa hakkaten yenge der o adama ve bacı gözüyle bakar.

ben abartılarla yaşıyorum hacı. benim için varsa yoksa teşbihi beliğ, ad aktarması, gonyometre, pens ve mübalaaaa. evet yenge mevzuunu biraz abartmış olabilirim ama bizim kadar yengeye sahip çıkan bi millet de yoktur.

ayrıca birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, örf adet, ananeee gibi şeyler falan. cebellezi et amenimincüin ve amenimin half amin!
+bizim arabaya göçerttiler.
-ee?
+kaporta yengen.
abartılan bir kavram gibi görünse de bizi biz yapan değerlerden biri yengecilik. arkadaşımızın, eşimizin dostumuzun sevgilisine yan gözle bakmamak demektir yengecilik. kendimizi, sevdiklerimizi yıpratmamak için hayatımızda olan basitçe isimlendirilmiş olsa da aslında anlamsız olmayan bir kavramdır.

yavaş yavaş ölü doğan kanunlar kadar ölü olma yoluna gidiyor yengecilik de.

(bkz: aşk ı memnu)

(bkz: abi yenge de erik gibiymiş kütür kütür)
(bkz: yengen)
(bkz: enişten)
güncel Önemli Başlıklar