bugün

intikam.
Benim de hazırlamak istediğim listedir.
Aslında bu listeyi hazırlayıp fırsat buldukça değil de, bir plan hazırlayıp baştan sona hepsini yapmak makbuldur bence. Hayatının unutulmaz dönemlerini yaşarsın.
Ama işte hayat, iş güç, okul, aile çoluk çocuk. Kurulu düzen engel.
işte inancınıza göre olmazsa olmazların listesi imkanlarla yazılacaktır. Gideceğimiz yerde karşılama alayı da olabilir kriket sopalılar da. Herkesin inancına göre. Benim öğrendiğim olmazsa olmazları sıralıyorum.

A ) KiŞiSEL ve SOSYAL AHLAK AÇISINDAN

1- Genç yaştan başlayarak insanlara karşılıksız yardım etme engelinizi olabildiğince ortadan kaldırın ve yaptığınız her yardımı denize atın.
2- Mümkünse felan değil asla ama asla bilmediğiniz durumlar için yalancı şahitlik ve iftiraya bulaşmayın.insanlara bilgince yaklaşın sizi seveceklerdir verici olun vazgeçemeyeceklerdir.
3- imkanınız varsa burs verin yemek ısmarlayın ramazanda iftarlık paylaşın büyüyünce yemek verin.
4- Olgunluk çağınıza geldiğinizde mutlaka dini bilgilerinizi dedenizden değil mutlaka ama mutlaka kitaplardan okuyarak öğrenmiş olun.
5- insanlarla münakaşa etme huyundan vazgeçmeye çalışın eleştirmekten de.. ve yavaş yavaş şuna inanın gerçekten düzgün göründüğüne bakmadan zeka sorunsalı olan milyonlar var buna inanın ve onları eğitin veya izole etmeye çalışın.Sabırla yaklaşım kazanın.
6-Anne babanızdan hayır duası almaya çalışın onları yalnız bırakmayın destek olun.
7-Huzur evlerine gidecek bir arkadaş gurubu oluşturun ziyaret edin insanlaran uzak kalmayın hayatı hep eğlence görmeyin. Para harcamadan geçecek günleriniz olduğunu unutmayın.
8- Hemen tasarruf için 1tl olsa kumbara yapın ve yaşlanıncaya kadar dokunmayın hatta yabancı para makbuldür.
9-Mümkünse bir Allah dostu ile tanışın duasını alın . Bu işlerinize bereket ve renk katacaktır.

B) iŞ MORAL DÜNYAYA BAKIŞ

1- Severek yapacağınız bir işte çalışın. işinizle ilgili her türlü bilgiyi araştırıp piri olun insanlar sizi bulacaktır. Hala yorgancılar var ve daha yüksek ücretlerle çalışıyorlar.
2- Mutlaka yabancı bir dil öğrenin yetmez iki yapın.
3- Tek başınıza olmasa da mutlaka yurtdışı seyahatlerinden birine katılın . Daha yüksek özgüven kazanırsınız.Bu sayede hem ülkenizin kıymetini hem kültürünüzü tanırsınız.
4- Size uygun bir eş seçin ince zekalarla değil gerçek ahlaki ve yüksek sadakat duygularına eğitim yakınlığına mesleki yeterliliğe ve ekonomik yakınlığa önem verin. Özellikle aile ve genetik yapısını hesap edin.
5- Aklınızda size meşgul edecek birşey kalmasın yapın. Her çeşit araçla seyahat edin veya kullanın .
6- Ev için gerekli basit düzeyde tamir yeteneklerinizi mutfak bilginizi geliştirin.
7-Bol bol bilgelik kazanacağınız kitaplar okuyun siyaset ekonomi coğrafya ile ilgilenin

C) Eğer yukarıdakilere ulaşmayı başardıysanız zaten siz dünyanın en mutlu insanı olmuşsunuzdur boş vaktiniz dahi olamayacaktır. Ölüm size geç gelmiş olacaktır.
1. ankarada bir pavyona gidip sabaha kadar kızlarla ankara havaları ile deli gibi dans etmek. belki içki bile içip sarhoş olabilirim. sanırım ikinci eylemi yapmadan birinci eylemin pek tadı çıkmaz. neyse ölmeden önce bunu yapmam lazım.
1 - ölmeden önce bir yapılacaklar listesi yapmak.

şimdilik bu kadar.
hiç yapmadığım şeylerdir.

mesela pavyona gitmek. özellikle ankara olacak. o atmosferi bir kere yaşamam lazım.

sonra trene binmek. uzun bir yolculuk yapmak. trende kola, soğann, ekmek, kızarmış tavuk yemek.
Her an daha da yaklaştığımız kaçınılmaz son öncesi yapmayı düşündüklerimizin listesidir. işte böyle bir listeye sahip olanlar hala umutlarını koruyanlardır.