bugün

--spoiler--
çanakkale içinde vurdular beni
ölmeden mezara koydular beni
of, gençliğim eyvah.
--spoiler--
ispanyada bir maceraperest şirket tarafından para karşılığında gerçekleştirilebilen eylem. buna göre: tam bir mezar derinliğinde kazılmış kabre giriyor, 15-30-45 dakika arasında değişen seans süresince orada kalıyorsunuz. yerin altında bulunduğunuz süreçte ölmeden mezara girmenin nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışıyor, karşılığında para veriyorsunuz. işte öyle bir şey.
bazı kocakarılara göre dil çözülmesinde çare olarak kullanılan yöntem.

efendim komşumdan alıntıdır. dinlerken hayal edip altıma sıçma kıvamına getiren bu olay bizzat 9 yaşında bir çocuğun başına gelmiştir. Şimdi ise 30 küsür yaşındadır.

Doğuştan konuşma yeteneği olmayan bu çocuk 9 yaşına kadar türlü doktorlara ardından çare olmayınca hocalara kocakarılara götürülmüştür. Lakin gerçekten işinin ustası bir hoca mı artık kocakarı mı nedir bilmiyorum, çocuğu görür görmez: bunda büyü var diye inandırmıştır ailemizi. Çözüm ise bir gece bir mezara koyulup sabaha kadar orada çocuğu bekletmektir. Çaresiz aile buna inanır ve gece olunca mezarlığa gidip açık bir mezara çocuğu yatırırlar. ve mezarlıktan ayrılırlar. Çocuk mezarlıkta ne yaptı, neler hissetti hiç bilinmiyor. Çünkü o yöntem de işe yaramadı ve hala konuşamıyor.

ulan biz yanından geçerken korkuyoruz sabaha kadar boş mezarda tek başına yattı adam. şimdi sağlıklı görünüyor.
Tasavvufta bir gelenek.
Ölüpte mezara girmekten çok daha kötüdür.
ölen babanın defini sırasında oğul kefene sarılı babasını toprağa koymak için mezarın içine girer.
ben de girdim.