bugün

saçmalıklı uğurlama adeti.

son zamanlarda birde bu peydah oldu. genelde elit kesime yapılır. siz fakir birinin veya sıradan bir vatandaşın alkışlanarak musalladan kaldırıldığını veya gömüldüğünü gördünüz mü hayır tabi ki. ünlü, popüler, zengin kişilere yapılır genellikle. bak buradan yazıyorum benden önce göçerse şayet misal cem yılmaz gibi bir adamda ölünce alkışlanır kesin. en azından öyle bir potansiyel seziyorum. cem yılmaz'ı severim. bir kastım yok sadece bir örnek. iman olmayınca işte insan ne yapacağını şaşırıyor. aynı ışıklar içinde uyumasını dilemek gibi. ışıklar içinde uyunmaz. ulan normal dünyada bile ışıkla uyunmaz adamlar ölünün ışıklar içinde uyumasını istiyorlar bunu diliyorlar.
kişinin ölümünden sonra şayet müslümansa yapılacak tek şey allah'dan onun için rahmet, merhamet, af dilemektir. geri kalan her türlü uygulama hurafedir, özentidir, şekilciliktir, kendi kendini kandırmak(tatmin etmek)tır. arkasından kuran, yasin okumak dahil. kuran dirilere inmiş bir kitaptır ve muhatap diri insanlardır.
Dinler ötesi bir veda etme şeklidir. Genellikle sanat dallarından birinde faaliyet gösteren kişilerin ardından yapılır ki göstermiş olduğu tüm performanslar, verdiği eserler hatırlatılarak teşekkür edilir. Anlamlıdır. Ama herkesin anlam çıkarmasını beklemek de mümkün değil elbette.
ölüye zerre faydası olmayan uğurlamadır.
güncel Önemli Başlıklar