bugün

gereklidir.
(bkz: insanlık)
çöpçüler, temizlik işçileri yani, iyi para kazanmazlar. %80'i, belki de daha fazlası taşerondur. 1200 lira ortalama gelirleri vardır.
de ki 12.000 geliri var. bir insana selam vermek için kıstas mıdır bu olay?

sıradan bir eylem.
Sonuç olarak hepimiz aynı yere gideceğiz birbirimizden farkımız yok o sebepten ötürü diğer insanlara selam vermektense farklı değildir.
itina ile her sabah yapılır.
her sabah sokağı süpüren çöpçülere yaptığımdır.
gerekliliği ya da gereksizliği tartışılabilecek mevzudur.

neden çöpçü? yolda patlamış su borusunu tamir eden, simit satan ya da farklı bir şekilde dışarıda çalışan başka birine değil de neden çöpçüye?

he, sen boktan bir işle meşgulsün be adam, haydi kolay gelsin sana şimdi!
şahsımca samimiyetsiz bulmaktayım.
kaldı ki, o adam içinde senin söylediğin o cümle samimiyetsiz gelmekte, adam zaten hayatı kaymış şekilde çalışıyor.

yinede tercihtir. saygı duymak gerekir.
statü fark etmeksizin, çalışan, emek veren herkese, kolay gelsin denebilir. bunun ne aldığı parayla, ne de başka bir şeyle alakası yoktur. bu sosyal bir varlık olabilmenin gerekliliğidir.
bir nevi günah çıkartmadır. ve evet ben de yapıyorum. elimizden bir şey gelmiyor, biz de usul usul bu şekilde özür diliyoruz.
başlığın alt metni:

ben çöpçüye bile( burdaki bile incitici) günaydın diyen, çok çok iyi kalpli bir insanım.

lütfetmiş sağolsun.
kişiden kişiye değişir. bazı adamlar var kolay gelsin deyince küfretmişsin gibi tepki veriyolar bazıları da sağolasın diyor duruma göre dersin ya da demezsin içinden geldiği gibi davranmak lazım şu hayatta.