bugün

maliye bakani sayin unakitan'nin bir soru uzerine verdigi asagidaki cevabin icinden cikarilan bir soru cumlesi.

" Kredi kartlarına hiç aklım ermiyor. Bende de var. Kredi kartını alan bazı kendini bile düşünmeyen adamlar var. Adam kredi kartını aldı, sanki hazinenin anahtarını aldı. Harcıyor da harcıyor. Geri ödeyeceğini hiç düşünmüyor adam. Ondan sonra yandım Allah. Ben orada mı, burada mı intihar edeyim. Niye intihar edeceksin. Sen bu parayı harcadın, ödeyeceğini niye düşünmedim. Ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Ne kadar para, o kadar köfte. Paran yokken borçlanmaya gerek yok. "culsuz" adamlara da getirip kredi kartı vermenin anlamı var mı? Veriyorsan da çek sinene. Yolda adama zorla kartı verecekler, maalesef o hale geldik."

gayet mantikli bir cevap vermis. kisaca ayagini yorganina gore uzat demis. tamam ok. lafimiz yok ama aklima soyle bir soru geldi:

ey sayin unakitan! culsuz kim yahu?

sizin gibi yumurta krali olamadigi icin mi culsuz? siz onun emegini somurecek fakat sizin yumurtalarinizi parlatacak yasalar cikarttiginiz icin mi culsuz?

yahu siz vatandasima (vatandasiniza degil) nasil culsuz dersiniz ? siz cullu musunuz ?

benim culsuz vatandasim anasini da alir gider, derdini anlatmak icin geldigi "yuksek huzurunuzdan".

ama gun gelir, siz kiminizi, neyinizi alip gideceginizi sasirirsiniz bu ulkeden !
çulsuz diye adlandırdıkları kişinin de yemek yemeye, giyinmeye, evlenmeye, çocuk yapmaya, çocuklarını doyurmaya ve bunun gibi insanı istekleri olabileceğine hiç ihtimal vermemeleri sonucunda ürettikler gereksiz sorudur. bu çulsuzu da, daha sefil bir hale nasıl getirebiliriz? daha nasıl aşağılayabiliriz? diye çabalamak yerine çözüm üretmelrini bekliyoruz o da ayrı bir konu...
sizin gibi dini bütün işadamlarımız zekatlarını ki islamın beş şartından biridir* bir tamam verseler her sene, çulsuz mulsuz kalmaz memlekette.
son haber: BDDK harekete geçti. 6 ayın üzerinde taksitli alışveriş yapılamayacak...
edit: işte müthiş çözüm...
sevgili yumurta akı, sizin engin yönetiminize rağmen ülkede hala çulsuz var demek ki diye yorumlanası cümle.

(bkz: siz oralardayken buralarda çulsuz biter mi)
işi bilen bankacıların asıl peşinde olduğu durum.

çünkü bu bankaları soyanlar çulsuzlar değil çullulardır. çullarını para ile doldurup amerikaya kaçanlardır asıl bankaların korkusu.

çulsuz adam dürüsttür. borcunu zamanında ödemek için canla başla çalışır. çulsuz kalmasının sebebi dürüstlüğündendir belkide.

şimdi gelelim bakanın lafına. onun derdi bu kadar az para alan birey değil de, bu kadar az paraya verilen bir kredi kartı ise kendisini kutlamak lazım. çünkü bu hale soktuğu halde bile oy alabiliyor. helal olsun size.