bugün

eskiden okullarda türban yasakken, mecburen ayağına türbanını çıkaran kızların yüzünde güller açıyordu. hiçir normal insan durduk yere kendine işkence etmek istemez.
Zorla turban takacagima her seyin farkinda bi acik olmak daha mantikli. Tayt giyen turbanli var. Turbanin degeri artik yok.
Malesef günümüzdeki türbanlılarin çoğu türbanın a...a koymuştur. Hakkını vererek takanlara ne mutlu.
zorla türban takmadıkları kesin de , zorla açtırıldığını biliyoruz .eğitim çalışma haklarının gasp edildiğini biliyoruz .bazı troller yüzünde güller açıyor başını açınca demiş , ben hep ağlayanları ,utananları gördüm .aileleri arap özentisiymiş, zorlamış diyen olmuş . hayır ailesi müslüman ve allah'ın emir ve yasakları doğrultusunda çocuklarını eğitiyorlar . yani sizin ne halta yaradığı belli olmayan baleye göndermeniz gibi sayılamaz gerçek özentiler sizi.
Kanıt giyim tarzıdır. Dar pantolon, vücuda yapışan elbiseler, diz altı etekler bastırılmış duyguların dışa vurumudur. "Tişört giyen kapalı mı olur lan?" diyebilirsiniz. işte onlar aslında gerçekten bilinçli kapalı değiller. Bunlar hep aile baskısı. Genelleme yapmamakla birlikte çoğu da bir çirkef sormayın.
Süslü giyinmeleri onların zorla kapandıklarının kanıtı olamaz öyle seviyordur öyle giyinir.
Edit: güzel olmalarını kendine yediremedin mi kokana.
Bana sorarsanız çoğu kimse zorla örtünmedi. Ha diyeceksiniz bu pezevenkler ne diye ortada geziyor onlar başörtüsü nün moda haline gelmesini sağlayan ak partinin yarım din anlayışından kaynaklı. Eğer dışarda islami şartlara uygun bir şekilde giyinen birini görürseniz büyük ihtimalle ak Partili değildir ama o bahsettiğiniz şekilde Tayt ile başörtüsü kombini yapan birini görürseniz büyük ihtimalle ak partilidir nerden mi biliyorum Sizinkiler gibi çevremde bir sürü örneği var tecrübeyle sabittir.
isteyen kapansın, isteyen dar giyinsin kapansın, isteyen açık olsun. yeter ki zorlama olmadan olsun.
Malesef ki zorlama yoluyla kapanan da oluyor hatta özellikle toplum baskısı, aile baskısı, çoğu insanda başka seçenek bırakmıyor. Bunlarda hep eğitimsizlikten oluyor ne yazık ki...
Başta aile baskısı oluyo tabiki ama siz istemedikten sonra o örtüyü başınıza takmıyorsunuz. Demek o kadar çirkef ifritti kız ailesine neden karşı gelmedi? Annesine babasına neden bağırıp bildiğini okumadı? Ailesi madem o kadar baskıcıydı o taytı başörtü takıp giymesine neden izin verdi? Beni de zorluyolardı başta ama sonra hiç karışmayıp kendi halime bıraktıklarında ben kendim istedim kapanmayı. Başta evet çok dar giyiyodum, şal yapınca boynum da gözüküyodu belki kulağım da gözüküyodu. Dar pantolonun üzerine kısa bişey giyiyodum. Bide paçamı da kıvırıyodum. Yapıyodum bunları. Ama şal yapmayı öğrendim zamanla, dar giymemeye başladım. Tam tesettürlüyüm diyemiyorum çünkü daha çok eksiğim var. Hiçbir kapalı da (en azından benim çevremde) ben çok namusluyum diğerleri kaşar demiyo. Ve böyle kapanıcağına açıl sen falan demek de yanlış. Kimse kimsenin hayatına müdahale edemez.