bugün

Kişi kendisinde bu bozukluğun olduğunu fark edemez ve çevresi tarafından fark edilirse tedaviye başlanır. Bu bozukluğa sahip kişiler diğer kimliği hakkında hiçbir şey hatırlamaz ve bilmez. Kişilik bozukluğu değil kimlik bozukluğudur aslen. Kişilik bozuklukları arasında Çoklu Kişilik Bozukluğu veya Disosiyatif Kimlik Bozukluğu diye bir şey yer almaz.
bu işin ehli olanlar bu konuda söz söylerse konu hafiflemez.
Hastalığın babası 24 farklı kişi olan william stanley milliganDır. Hastalığı 8 yaşında tecavüz edilip büyük travma geçirmesinden dolayı ortaya çıkmıştır.

böyle ruh hastası abilerle tanışıp muhabbet etmek isterdim. Filmi yapılsa da izlesek.
Sözlükte bolca bulunduğundan şüphe ettiğim kişilere ait bozukluklardır. Öyle yazarlar var ki, yazılarına baktığınızda hepsi ayrı ayrı Kişiler tarafından girilmiş entry ler gibi durmaktadır. Gerçekte bu farklı ve zıt görüşlü entry ler bir kişiye aittir. Ama kişi bunun farkında değildir. Garip bir bozukluk.
Ulu sözlükte zorlanmadan teşhis edebileceğiniz tiplerin sahip olduğu bozukluk. Yazarın bir entrisine bakıyorsunuz, gayet muntazam. edep, ahlak ve kalite unsurları barındırıyor. "Off ulan ne feyizli bir yazar" diyorsunuz. "Dur bir de diğer entrilerine bakıvereyim" diyorsunuz. Aman allah'ım tam bir hayal kırıklığı. Yok karşı komşunun karısına hallenmeler içerikli entriler mi dersiniz, ensest fanteziler mi dersiniz, baldıza gösterilen yakın ilgi alaka mı dersiniz... Ne ararsanız var. Hayır trollük de bir yere kadar.
Bir başka ismiyle dissosiyatif bozukluktur.
Kişinin birden fazla kişilik taşıdığı düşünülür böylelikle hayatı zorlaşır ve çoğu zamanklinik boyuta ulaşır.
Fakat günümüz insanın neredeyse genelinin artık bunu yaşadığını bu bozukluğa sahip olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca 2002 yapımı başarılı bir kısa film olan “inside” izlenebilir sonrasında merakın artmasıyla daha iyi fikir edinilebileceğini düşünüyorum.
Zülfü livaneli’nin bir kitabında olan tip. Spoiler olmasın diye karakter isimi, kitap adı veremiyorum.
(bkz: split)
Split yazmaya gelmiştim.
Düşman başına vermesin.
çift karakterli bir kişi olmaktır.
bazı insanların sadece yazdıklarını okuyarak böyle bir durumda olduklarını sezdiğim gerçeği. inanılmaz hızlı mod değişimleri ve birden fazla karakter. yanlışsam düzeltin.
Çoklu davranış bozukluğu.
ben de öyleydim bi aralar ama ciddiye alınacak pek de bir şey kalmadı.
Çoklu organ yetmezliği gibin birşeydir.