bugün

görsel
Ben iptalim beyler. Siz devam edin.*
sözlüğü ekvatorda açabilirsem sanırım bunu başarabilirim.

bana göre radyal ivme yoktur. dünya sabit hızla dönüyor zira.

dünyanın açısal hızı için ekvator çevresini yaklaşık 40 000 km olarak hesaplayıp 24 saate bölerseniz, çizgisel hızı da yanlış hatırlamıyorsam neyse..
Bunu Muharrem inceye sorabilir misin ?
Bunu benim şoförüm bile bilir.
Türkiye'deki eğitimi özetleyen şeydir. Sorular zor'dan ziyade uğraşması gereksiz, ve aslında bir şeyler yapmadığınızın gösterimidir. Sorular yaratıcı değildir, çoklu düşünmeyi teşvik etmek. Kristalize zeka'ya odaksız sorulardır.

Ki soru da ne çok zordur ne bir şeydir. Sadece formülleri biliyorsanız, sayıları yerine koyduğunuz bir tip sorudur. Daha kısa cümlelerle , hem zor, hem yaratıcılık gerektiren sorular hazırlanabilir.

Örneğin:

Bütün nokta vektörlerinin g(uv)'yi metirk olarak aldığı bir sistem, Klasik düz Minkowski metrik uzayı n(uv) yerine kullanılarak, bükülmüş bir uzay zamandaki Nambu-Goto etkisini açıklayınız.

Örneğin: iki 0 momentumlu ( |0> ) normal düzende sicimin açık halini gösteriniz. Sicimler:

L⊥
−2

L⊥
−2

şeklindedir.

Örneğin (favorim):

Plank sabiti _h'ın birimleri (M,L,T) nelerdir? Neden plank sabitinin birimleri bütün uzay-zaman boyutlarında aynıdır?

Örneğin: Dönen bir sicim hayal edelim. E enerjili açık sicim, bir alanda rijit olarak w açısal hızı ile dönsün. Unutmayın ki sicimin uzunluğu l'dir. l = (2/pi)(E/t0) dır.

W'yi E, t0 ve c şeklinde gösteriniz.

Sicimin bir ucundan diğer ucuna doğru göreli momentumu hesaplayınız. (p)

EDIT: Soruların alıntı yerleri:

MIT 2007 Final soruları
MIT 2004 Vize soruları
Caltech üniversitesi soruları.
arkadaşlar şimdi bitirdim. cevap:

görsel