bugün

Yaptığını bilinçli şekilde, merakla yapan.

Gezersiniz, sadece selfie çekip, alışveriş yapıp, oranın yöresel yemeğini yer gelirsiniz. Ya da gezdiğiniz yerleri tarihi, estetik, sosyal açıdan değerlendirir havasını suyunu tam anlamıyla içer gelirsiniz.

Okursunuz, sırf okudum demek için ya da göreviniz okumak olduğu için. Okursunuz, öğrenmek için ve merak ettiğiniz için.

Ne merakla ve hayretle yapılıyorsa, onun bilgisine vakıf olunur diyor konuyu kapatıyorum.
"Çok merak eden" deyip versusun ırzına geçiyorum izninizle.
Çok gezen.
cok gezip, yolculuk esnasinda okuyan en cok bilir.
tabiki çok gezen bilir .
çok okuyan bilir.
ilk okulda katıldığım ilk münazaranın konusu. ben çok gezen bilir tarafındaydım.
en çok kullanılan münazara konusu.
görsel
Türkiyede hiçbir sik yapmayanı daha çok biliyor, kasmayın.
görsel
görsel
görsel
Okumakla her şeyi çözebileceğimizi zannediyoruz. Okumak baskalarinin tecrubelerini, teorik olarak öğretir lakin pratikte, apışıp kalabiliriz. Gezmek yani birinci elden tecrübe etmek, daha kalıcı ve değerlidir. o yüzden çok gezen bilir diyorum.
Hiç kimsenin bir şey bilmediği yerde bir kişi her şeyi bilebilir.

Konu kapanmıştır.
Teorik bilgiyi okuyan bilir pratiği de gezen. Hangisi daha kıymetli derseniz bence teorik bilgidir çünkü pratik bilgi kişiden kişiye değişebilir.
Çok gezenin ayağına bok bulaşır..
Okuyan diye düşünüyorum.
Ben hem çok gezdim hem de gezdiğim yerlerle ilgili okumalar yaptım, yaptığım okumalarda yazanla benim kişisel izlenimim genellikle çelişti, okuma, yazan kişinin edindiği izlenim, aynı yere sen gittiğin zaman çoğunlukla hiç de okuduğun gibi olmadığını görüyosun.

O yüzden çok gezen bilir, demek istiyorum.

Madrid'le ilgili kitap okumakla madrid'i gezmek arasında dağlar kadar fark var, mesela.