bugün

insanı düşündüren güzel bir sorudur.

örnek olarak; eğitim alsın, ileride iyi bir insan olsun diye kreşe gönderdiğiniz, gözünüzden sakındığız çocuğunuz o kreşte bozuk tabiatlı başka bir çocuğun saldırısı sonucu diyelim ki gözünü kaybetti ve siz bu haberi aldınız.

ne yaparsınız o an?

-aman onlar çocuk canım, olur böyle şeyler mi dersiniz?

yoksa çocuğunuza zarar veren o piçi öldürmek mi istersiniz?

soru net, cevapları bekliyorum.
önce babasını sonra kreşteki öğretmenleri döverim. çocuk aralarında en masumu adı üstünde çocuk. çocuk agucuk bubucuk dediği anda eğitimini vermeye başlamak lazım. neticede domates yetiştirmiyorsun toprağa koy suyunu ver olsun bitsin.

ciddiye alıp kasanlar var. yazılan her şeyi ciddiye almayın ve kasmayın kendinizi. azcık ufkunuz geniş olsun be kardeşim *
dinlerim ve konuyu öğrenirim önce. sonrası doğaçlama gelişir.
Babası olmayan çocuklara iyi davranmak görevimdir.
rastgele ateş ederim!! benim kızıma zarar vercek bi de heee !!
yaşanmadan,cevaplanacak bir soru değildir.
yaşanmaması dileğiyle.
Cocuklar kendi aralarinda cozer sorunu. Zarardan kastimizin deger derecesine bagli. Ebeveynlerin sebep oldugu bir durumsa gider ebeveynlerini ezerim. Ama kresteyken bok pusruk kavga oolmustur ona tabi karisilmaz.
sorulan sorunun içeriğinde "gözünü kaybetti" kısmı olmasaydı, sadece basit bir tartaklama ya da fiziksel zarar olsaydı, o çocuğun ailesi ile görüşmeyi tercih ederdim.
Ancak kızım bu piç yüzünden gözünü kaybederse, öyle bir dava açarım ki, 7 sülalesi o tazminatı ödemek için malını mülkünü satar.
bayanlar baylar, bu acı gerçeği benden duymanızı istemezdim lakin; mustakbel çocuğunuzun ağzını burnunu da dağıtacaklar çocuğunuz birilerinin de ırzına geçecek (mecazen mk). hangimiz çılgınlar gibi döyüşmedik ki.

edit: siz gerizekalı mısınız, çocuklar kavgasız büyür mü ulan? süt çocuğu yetiştirmeyi planlıyosanız haklısınız.
çocuk derken de bu maganda ergenler değil 3e 5e giden çocuklardan bahsediyorum.
sinirlerime hakim olmaya çalışırım. ama olacağımı sanmıyorum. basit bir kavgaysa uzatmam. lakin daha ciddiyse ortalığı birbirine katarım.
Gözünün çıkması abartı bir durum. Kreşte o çocuklarla ilgilenmesi gereken öğretmenler var. Bu derece olmaz ama şiddet olursa durumu öğrenmeye çalışırım. Sonuçta 2 ya da 3 yaşındaki çocuğun da böyle davranması için bir neden olmalı.

Öbür türlü göz çıkarma filan gibi bir olay yuvanın işini yapamamasıdır ve sorumlu öğretmenler hesabını verir. Çocuk sahibi olan kimse gidip de üç yaşındaki bir bebeğe hesap sorulmayacağını bilir.

Aynısı senin çocuğunun başına da gelebilir ayrıca. Düşün daha 2 veya 3 yaşında çocuğun, elinde ufak metal araba var ve atıyor. O da gidip başka bir çocuğun kafasını yarıyor. Şimdi diğer ailenin gelip senin çocuğundan hesap sorduğunu öğrensen ne yaparsın?
çocuğuma kendini korumasını öğretiyorum şu anda... onu dışarıdan gelebilecek tehlikeleri anlatıyor arkadaşları ile oynarken de dikkatli olmasını istiyorum.

kaza ile oluşabilecek her şeye o kadar açıkken insanoğlu bir başka çocuğa kim ne diyebilir ki?
Durumu derhal çocuk akrabalarıms salık verirdim. Içlerinden yaşça daha büyük olanları çocuğuma zarar verene misliyle zarar verip işi hallederdi.

Yani bu iş bu kadar basit.

Oyunu kuralına göre oynayacaksın. Ve onlar seni ele de vermez.

Derler ki kuzenimize vurmuş biz de öcünü aldık. Du andırstend.
Çocuğu korkutur, kaçırırım.

Sonra da "niye dayak yiyiyorsun hergele" diye benim çocuğu döverim.Elalemin çocuğundan dayak yemeyeceksin,güçlü olup onu döveceksin. Bu dünyada eziklere yer yok.
Çocuğa bişey yapmam,o da çocuk sonuçta. Daha sonra kendi çocuğuma doğru düzgün kavga etmesini öğretirim.
Öyle bir döverim ki yerden spatula ile kazırlar.
(bkz: we need to talk about kevin) filmini izleyin, bu konuda yapılmış araştırmaları da okuyun.

Sonunda göreceksiniz ki bazı insanlar gerçekten kötü olarak doğarlar. siz onlara ne kadar iyi davranıp ne kadar kaliteli bir eğitim verseniz de onlar sonunda yine kötü olacaklardır. eğer size, çocuğunuza, ailenize vs sevdiğiniz birine zarar veren çocuğun böyle biri olduğundan eminseniz onu ortadan kaldırın.
evine molotof atacak bir kürt tutarım.
verdigi zararin mahiyetine bakilir. kayitsiz kalinmaz elbette...
o veleti güzelce bir döverim başka ne yapacağım.
Kendi çözmeli. Yapan da çocuk , etkilenen de çocuk.
sakat bırakırım. net.

Edityy: benim cocuğumun gözü cıkacak ben de sakin kalacagim ?!
güncel Önemli Başlıklar