sakincali bir durum degildir.

cinsel bir amac tasimadigi surece opebilirsiniz. sevgi gosterisi. yanlis birsey yok bunda. herseye namus, ahlak gozuyle degil de sevgi gozuyle bakin biraz.
(bkz: Çocuk istismarı)
Medeniyet değildir.
tamamen yanlış olan bir tavırdır. sizin gayet iyi niyetli yaptığı bu eylemi çocuğunuz kafasında “sevgi ifadesi” olarak tanımlayacak dolayısıyla kötü niyetli biri aynı hareketi yaptığında bunu olumsuz bir şey olarak göremeyecektir, onu gerçekten sevdiğini düşünecektir. lütfen yaşadığımız toplumda çocuğumuza bunun etiğimini vermek zorundayız, nerelerine dokunulabileceğini, nerden öpmenin yanlış olabileceğini öğretmek zorundayız.
Sıfır üç yasaca (0-3) psişik bir etki birakmaz.

Gerci ben daha cok kollarını ısırmayı, boynunu dislemeyi falan severim.
Beni de öperlerdi, ailem bizzat yapmazdı belki ama teyzelerimle aramda çok yaş yok, birlikte büyüdük desem yanlış olmaz.

Öperlerdi yani, bilmiyorum bende kötü bir etki oluşturmadı sanırım.
Bazı şerefsiz ve namussuz insanlar yüzünden, masum olan duygusal olayı, istismar haline dönüştürülen eylem.

Düşünüyorum gerçekten;
Bir insan evladını dudağından öptüğünde sevgiden ve ona bağlılıktan başka ne hissedebilir diye.

istismar haline getirilen olaya bak.
Aksini hisseden de varsa, o insan değildir bir kere.

Sorsan Müslüman ve inançlıdır.
Neyse, sövmeyelim.

Yaşamak için doğru ülke, zira yanlış bir toplumun içindeyiz maalesef.
yapılmamalı.

dünyanın birçok yerinden pedagoglar da aynı şeyi söylemekte.

kısaca özetlemem gerekirse,

annenin erkek çocuğu dudağından öptüğünü varsayalım.

çocuk çevresini kavramaya başladıktan sonra sadece babasının onun gibi annesini dudağından öptüğünü görecek. akabinde onunla rekabet etmeye (belki de freud'un dediği gibi nefret etmeye) mücadele etmeye başlayacak.

aynı şey kız çocuğu için de geçerli olabilir.

yani söylemeye çalıştığım şey bunun ne müslümanlıkla ne toplumun ahlak kurallarıyla ilgisi var.

çocuğun bilinçaltını korumak adına yapılmamalı.
(bkz: çocuk istismarı)
(bkz: herpes simplex) bazı bebekler bu virüsten ölebiliyor, bağışıklık sistemi zayıf olduğu için.

https://www.cnn.com/2017/...m-herpes-virus/index.html
bunun iki durumu var.

çocuğunu baba sevgisi olarak sevdiği için mi öptü?

yada cinsellik sevgisinden mi öptü?

durum 1. si ise sıkıntı yok ama 2. durum ise ona işkence çektirilmesi bu dünyaya en büyük iyiliklerden biri olur.
anlam veremediğim bir öpüş şeklidir. çocuk rahat durmaz başını sağa sola çevirir o nedenle istemeden denk gelmiş olabilir. ama bilinçli asla diyeceğim öpme şeklidir.
Böyle bir dönemde benim için provakatif eylem ve örgütsel faaliyetlere destek vermekle eş değerdir.Çünkü şuan için toplumumuzun en büyük aşınımlarından birini yaşadığı konulardan bir tanesi de bu.
Evet,herkes pedagojik formasyona,ahlaki gelişime uygun çocuk büyütmeyecek tamam ama be kardeşim böyle bir alengirli zamanda bari sevgini başka şekilde göster,ne yani ölür müsün?
ben anne olmama rağmen oğlumu dudağından öpmem. Pedagojik ve psikolojik açıdan uygun bulmuyorum. Çünkü çocuğunuzu biri taciz edip dudağından öperse taciz edildiğini anlamayabilir. Normalleştirmiş olursunuz çünkü dudaktan öpme eylemini. Bu konularda herkes bilinçli olmalı. Çocuğunuz olduğunda ne demek istediğimi anlarsınız. Instagram ' da bazı ünlü babalar da şap şap dudaktan öpüp duruyor bebeklerini. Hem hijyenik değil hem de çocuk için pek iyi bir şey değil.