bugün

ticari bir zihniyete sahip babadır.
çocuğuna sokak ortasında bağırarak seslenemeyecek babadır.
mafya babasıdır veya büyük bir aşiret kurma eylemindedir
eski şaman kültüründe çocukları ölü doğanlar son doğan çocuğa kötü isimler verirlermiş. örneğin satılmış. bu çevredeki kötü ruhlara bir mesajmış. biz bunu sattık, bizim değil anlamında yani. ayrıca "yeter,döndü" gibi isimler de yine manevi doğum kontolü yöntemlerindenmiş. türklerin kültür kökenleriyle alakalı kitaplarda detaylı bilgiye ulaşılabilir.
hep garipsediğim bu adı taşıyan birine anlamını daha doğrusu bu ismin neden bir çocuğa konulduğunu sorduğumda, hamile anne adaylarının doğacak çocuğunun sağlıklı olması için bir yatıra adakta bulunduğunu ya da bir başka deyişle o yatıra "sattığını" bunun üzerine de doğan çocuğa satılmış adının konulduğunu öğrenmiştim.

bir hastanenin tuvalet kapısında rastladığım sorumlu kişi adı ise dumura uğratacak cinstendi: satılmış satıcı

(bkz: sahibini intihara sürükleyecek adlar)
-benim ismim niye satılmış baba??
-dedenin ismiydi yavrum
-dedemin ismi niye satışmış baba??
-dedesinin ismiydi yavrum
-peki biz kaça gittik baba?

gibi diyaloglar ortaya çıkartan ticaretle uğraşan kişidir.
satılmış isminin kökeni yanlış hatırlamıyorsam şöyleydi. çocukları ölen aileler bunu cinlerin yaptığını düşünürler ve daha doğmadan çocuğu satarak cini kandırmaya çalışırlarmış. kızlara satı da aynı mantıkla verilirmiş.
sebebi ne olursa olsun, kötü bir isim olduğu kesin. akrabalarımız arasında da vardır bu isimde olanlardan.
laf koymaya hazır malzeme olan hadisedir.
(bkz: bu çocuk babasına çekmiş)
hayata 1- 0 geride başlamanıza sebep olabilecek babadır.

ingilizce mülakatta kalma ihtimali yüksektir bu çocuğun.

- what is your name?
+ my name is sold.
- çıkabilirsiniz satılmış bey.
çocuğun allah'a adamış olan kişiler koyuyor bu ismi genelde, orada ki satılmışlık zaten allah'a
isim olunca süper, daha ne olsun demek istiyorum. hem edilgen, hem de bir eylem bildiriyor. kimin isminde var bu özellik satılmışlar dışında ?
satılmış eskiden adanmış, sunulmuş anlamında kullanılırdı. burada dini bir isim olarak allah için adanmış, allaha sunulmuş anlamına gelmektedir.