bugün

Bırakın çocuğu, kendinizin aile olarak veya arkadaşlar ya da yalnız başına mekan neresi olursa olsun yiyemediğimiz yemeği garsona rica ederek paket yaptırmanız (şahsen öyle yapıyorum) gerek.
Bu yemeği daha sonra da yiyebilir, yolda gördüğünüz bir evsiz veya fakir birine verebilir ya da sokak hayvanları için de kullanabilirsiniz.
Bunun utanılacak bir durumu yoktur ki, aksine takdir edilmesi gereken bir davranıştır.
Hani derler ya; çöpe gideceğine bir insanın kursağına gitsin diye avam da bir söz vardır. israf etmemek, paylaşım, sorumluluk açısından olaya yaklaşırsak, hayvan bile yiyemediği yiyeceğini ya saklar ya da doğaya bırakır ve diğer canlılar paylaşır.
Doğa da hiç birşey israf edilmez. insan olarak, bırakın din ahlâk açısından olaya yaklaşmayı insan olma ve sorumluluk gereği böyle davranmalıyız.

Geçenlerde bir arkadaşım saat 11gibi şirket den ayrıldı ve saat 4 gibi döndü.
iskender kebap söylemiş ve "hepsini yiyemedim paket yaptırdım yer misin?" diye sordu.
Daha önce onunla öğlen yemeğine çıktığımızda veya dışarda olup yemek yediğimizde benim de aynı şeyi yaptığımı görerek bana bu teklifi etti.
Kabul ettim ve çaycı kadına verip mikrodalga fırında biraz ısıtıp yedim.

Bu durumu gurursuzluk veya artık yeme falan görenler olabilir. Oysa bazı şeyleri aşmış ve kendi ile olan savaşı kazanmış bir ruh hali de gören olabilir.
Yaşama Nereden baktığınız değil, nerede olduğunuz önemli.