bugün

Bilmesi gerekenleri öğretmek yeterlidir, gerisini kendisi isterse araştırır öğrenir zaten. Dine bağlı yaşarsa zaten ondan bir halt olmaz. işi yanlış yapıp da vardır bunda bir hayır demekle olmuyor o işler. Bu arada kastettiğim şey dinini hiçe saysın değil, hayatında olan bitenleri dine bağlamasın.
Osmanlı döneminden sonra göç etmeyip ülkede kalmış olan gayrimüslümler ve göçmenlerin izlediği politikadır. Ben de savunuyorum bırakın kemalist atatürke iman etsin muhafazakarda allaha iman etsin. Bu kadar basit.
toplumdan izole etmek gerekiyor bu durumda, saçmalık.

siz iyiyle kötüyü ayırt edecek kadar hayatı öğretebilirseniz o çocuğa hiç kimse, hiçbir din ya da ideoloji zarar veremez.
çocuğun özgürlüğünü kısıtlamaktır.
sağlıklı zihinsel gelişimi için elzem. cehalet ve korkulu fantezilerin yerine bilim ve sanatla büyüsün çocuk.
En iyisi budur: (bkz: Çocuğu islam düşmanı olarak yetiştirmek)
kesinlikle olması gerekendir. Piaget’e göre, çocuk için yeni olan her şey bilişsel dengeyi bozar, özümseme ve uyum süreçleri ile bu denge yeniden kurulur.Böylece keşfetme ve anlama sürecine bağlı olarak davranışlar yeniden organize edilir. davranışların ve değerlerin şemalandığı dönem çocukluk dönemidir. eğer çocuklukta davranış şemaları, bilmem kaç yüz yıl-bin yıl önce yaşamış insanların hayal gücü ve derleme bilgilerine göre mutlak doğru olarak şekilllenirse , o çocuğun ,yetişkinlik döneminde mutlak doğrularını değiştirmek çok ama zordur. Bu yüzdendir ki, kafa kesen, yakın akraba evliliği yapan, köleliği-cariyeliği onaylayan insanların içi son derece rahattır,nasıl olsa yaptığı davranışı tanrı onaylamıştır ve hatta öyle olmasını tanrı istemektedir,ekstra bonus kazandığını da düşünür. Sonradan değiştirilmesi mümkün mü? evet mümkün ama,patolojinin farkına varılması ve ciddi bir çalışma gerektirir.
ekşi sözlükte dün akşam saat 17.05'te açılan aynı başlık bugün sözlüğümüzde 00.12'de açılmıştır.
tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim.
Gayet yerinde bir davranış.
Bugün kendini dindar ve muhafazakar olarak tanımlayanların birçoğu samimi gelmiyor, güven vermiyor. Bu yüzden uzak tutulmalı.

Dine gelince... seküler bir anlayışla inanmalı. Yetişkinliğe Erene kadar aklı bulanmamalı. inanacaksa da yobaz olmadan inanmalı.
ne din ne de ona benzer herhangi birşeyin etrafında ve yakınında çocuğu gezdirmenin akılla tutulur hiçbir yanı yoktur.
ulan zırtapozlar çoluk çocuk başıboş mu dolaşsın yaşasın.
o allahını kitabını bilmesin serseri haydut olsun bu mu istediğin.
bir çocuğu dine ve dindarlara yakın tutmak çocuk istismarıdır.
Din eğitimi diyenlere bir soru.
Din için eğitim şart ise sizde olmayan ne var ki çocuğa bu eğitim verilmeli diye çocuğu başkanlarına teslim ediyorsunuz?
Din nedir?
Fizik mi, kimya mı, biyoloji, sosyoloji, matematik, mantık mı?
Din bir bilim mi?
Ya da güreş yüzme futbol kayak vb spor mu?
Bale mi, tiyatro veya resim gibi güzel sanatlar mı?
Neyin eğitimi bu ki çocukları cahil bilgisiz yobaz kaçak çıkarcı para rant derdinde olan dergah kurs okul adı altında tarikat cemaatlere teslim ediyorsunuz?

Din nedir?

Edibüdü: unutmadan, Allah'a kitaplarına peygamberlerine, öldükten sonra hesap vermeye ahirete inanan biriyim.
Bu düşüncelerim kimseyi ilgilendirmez biliyorum da, dinsiz diyenlere karşı bir açıklamadır.
badelenmeden de yaşayabilir sonuçta.
dört dörtlük hareket.
insan islam fıtratıyla dünyaya gelir. eger musluman degilse sizin olduğunuz gibi ya hep yanlis örnekleri görmüştür yada inançsız ailede büyümüştür. analiz kabiliyetinde de sıkıntı olduğunu düşünebiliriz. iyiligi emreden bir dinde sadece hatali olanlari görüyor ve mukemmele yakin örneklere kör bakıyorsa bu da bunu kanitlar niteliktedir.
bu dinciler çoğunlukla ... demek kolaya kaçmak olur. her genelleme gibi bu ... da yanlış. şöyle dersen doğrudur. islam iyiligi emrettigi halde islami seçenler nefislerine uyduklari ici
gunaha giriyorlar. ama bunu diyemezsiniz kafir kufrunden dönmek istmez. şeytani musade etmez. aslinda bunsekilde de seytana tapmakdadir ve bir dini vardir.neyse konuya dönelim. 20 yıl tamamen hisleriyle yaşayacak ve biz bundan insan bekleyecegiz 20 yil sonra? bir kafirden bahsediyor oluruz.
gene dinsizler din deyince islâmi seçmiş. şimdi kardeşim haci hoca soyle boyle diye abuk-sabuk konuşanlar şunu iyi bilsinler ki insan hata eder. ama islam mükemmeldir. kötü dindarlari görünce dinden soguyorsun da, kötü zenginleri gorunce niye paradan sogumuyosun? insansan hakkaniyetliysen, bu zenginler soyle böyle ben parayi sevmiyorum da diyeceksin o zaman. ha dersin ki benim derdim üzüm yemek değil bagciyi dövmek. o zaman sonuçlarına katlanirsin. o cocuk ahirette yakandan tutacak ve benim dinsizligime sebep anam babam oldu diye senden davaci olacak. gerçi ahiret inancı olmayan adamlara anlattığımız şeye bak. sen ölünce komple azot olacaktin unuttum pardon.senin beynine iyi gelen cevizin beyin seklinde yaratilmasida ceviz agacinin ve topragin yetenegiydi. anlamakta zorlaniyorum kusura bakmayin. yani bi kardan adamin bile yapani varken senin vücudundaki milyarlarca atom kendiliginden oldu. kulaklik kablosuna bile hakim degilken senin butun damar sistemin karışmadan çalışıyor. insan, evcil hayvanina bile sahip cikarken seni bu mukemmellikde yaratan c.c.
basi boş bırakacağını iddia ediyorsun. cocugunu dinden uzak yetistireceksin öyle mi? paşa gönlün bilir bilader. küfürde ısrar ediyorum diyosan. sonucu seni bağlar. zarara rizasiyla girene merhamet olunmaz. ha ben günahsız yavruna üzüldüm ateşe odun yetistirmek bu olsa gerek.
Uzak tut ki seni huzurevine tıksın, geberincede mezarına s*çsın.
Cocugu bir seyden uzaklastirmak yerine (ters bile tepebilir) ahlakli ve terbiyeli iyi bir birey olarak yetistirmek bence daha mantikli. Birakin kararini zamani gelince o versin. Cok bos bi baslik ama dayanamadim yaziyorum iste.
böyle bir aileye henüz rastlamadım. herkes çocuğunun dinine bağlı, ahlaklı bir kişi olmasını ister. ve neden çocuğunu dinden uzak tutmaya çalışsın ki? çocuğun özgür iradesini domine etmeye çalışır. bu da çocuğu müslüman olması için zorlamasıyla aynı kapıya çıkar.
Gayet normal bir tutumdur.
Kendi kararlarımı verebilecek olgunluğa eriştiğinde kendi yolunu belirleyecektir zaten.
Tanrı'nın farkına varmak, af dilemek, şükretmek için kendi dilinin yeterli olduğunun, Arapların 50-60 kişilik taşlı sopalı köy kavgalarını ezberlemenin gereksizliğinin farkına varacaktır.

Okullarda dayatma yaparak, sadece kendi mezhebini aşılayarak olmaz bu iş.
beyninin boş masallarla yıkanmasına izin vermeyen sorumluluk sahibi ebeveyndir. aklı erip kendi fikirleri oluşmaya başladığı zaman isterse molla olsun, isterse dinsiz olsun kendi paşa keyfi bilir.
bu eylem tam islam düşmanı chp nin iedolojisinin bir uzantısı. bu fikre sahip kişilerin peşinden gidilmemasi gerek. bu düşüncedeki kişileri kaale almayın ve bu tür düşüncelere itibar etmeyin. herkesin dini kendine. kemalist kemalizme muhafakar islam dinine inansın.
çocuğun sapık yetişmesine ateist biri olmasına sebebiyet veren üzücü durumdur. evet..