bugün

gerçekten önemli ve umursanması gereken bir iştir. zira konulan isim ömür boyu çocuğunuzun olacaktır ve belki hayatının akışını bile değiştirebilir.

ancak benim bi teorim var...

mesela, kız çocuğunuz oldu... ileride onu bekleyen tehlikelerin farkındasınız.peşine biri takıldı mı? gerçekten arkadaşlarıyla mı kalmaya gitti? okulda rahatsız eden var mı? bu gibi sorularla sürekli kafayı yemenin eşiğine gelmektense tedbiri baştan almak lazım... kız çocuğunuz olursa adını 'cabbar' koyun... valla bak...

düşünün harika bir hatun... esmer, uzun düz saçlı, kocaman gözleri var, fizik mükemmel, zeki...

+ merhaba...
- merhaba?
+ çok tatlısın... günlerdir seni izliyorum...
- aa... şey teşekkür ederim... utandım... (pek de utangaç kızımız)
+ şey yanlış anlamazsan arkadaşlık etmek isterim... ben berkcan...
- memnun oldum ben de cabbar...
+ haassssktr ordan be?!

tehlike uzaklaştırıldı.

gördüğünüz gibi bu yöntemle direk olarak tehlike daha büyümeden savuşturuluyor... diyelim inat etti adam...

- berkcan sevgilini bizimle tanıştırmayacak mısın?
+ ya ... şey... ben... (kıza döner) ya cabbar ayrılalım biz ya valla olmuyor... cabbar diye kız mı olur senin adını koyanı ssseviim ben!

küfür yeme olasılığınız var ama olsun! tehlikeler atlatıldığında evlenirken soy adıyla beraber değiştirsin kız...

diyelim ki oğlunuz oldu. bu yöntemle onu da kötü yollardan kurtarabilirsiniz... oğlunuzun adını ibiş koyun. hayatta kurtlar vadisi vari işlere karışamaz, eve kız atamaz, yasa dışı örgütlere bulaşamaz... adı ibiş olanı kim ipler ki lan?

- bundan sonra buralarda raconu ben keserim üleeynn! tak tak tak !!( silah atma efekti)
+ abimizsin... adını lütfet de reisimizi bilelim abi...?
- ee şey... ibiş!
+ hahahahaha racon kesenin adına bak... sktir lan ordan git ekmek al bakkaldan ibiiiiiiş !
- lan yanınızda dursaydım bari be...
+ la git bi çocuk tiyatrosu bul orada oyna!
- bulaşıkları yıkardım lan...

tehlike uzaklaştırıldı.

görüldüğü gibi isim koyma aslında ileriye yönelik bir yatırımdır. bende isim koyarken çocuklarıma bunları bir daha gözden geçiricem... evet...

son bir not: yan etkileri;

- hem evladınızdan hemde evladınızın çevresinden bolca küfür yersiniz
- söz konusu evlatlar isimlerini koydunuz diye sizi vurabilir...olabilir yani... gerçi beni ibiş diye biri vurmaya kalksa gülmekten ölürüm o ayrı...
çocuğa isim takma eylemi.
Türkiye'de bi nevi cocuğun geleceğiyle oynama eylemidir , adı "Apdullah" olanların sınavı kazandıkları halde bahriyeye giremesi gibi.
4 çocuğuna arka arkaya okunduğunda "bismillahirrahmanirrahim" kelimesini oluşturacak şekilde isim veren ödemişli ailenin çıtayı epey yükselttiği eylem.
görsel
Önemli olandır. Dikkatli seçilmelidir. inandığınız dine, yaşadığınız çevreye uygun olmalıdır. Dalga geçilmeyecek bir isim olmalıdır. Orjinal olmalıdır. Güzel olmalıdır. Kezban filan olmamalıdır. Yapmayın bunu. Ayıp.
kaldıramayacağı anlamda isimler konulmamalıdır.bilemezsin nasıl olacagını.adımla çelişen biriyim ne yazık ki..

siz anneler babalar büyük konuşmayın canlarım.
çok basit bir durummuş gibi gözükse de aslında gayet önemli ve mühim bir meseledir.

yaptım oldu, koydum güzel durdu meselesi değildir.
ne kadar ayşe fatma çağatay gibi isimleri tercih edenler olduğu gibi çocuğuna ideolojik isimler koyanlar da bir hayli çok. çocuğun dedesi 68 kuşağından torununun adını deniz koyuyor her seslenişte ağlayacak gibi oluyor gözleri doluyor efendim direk şahit oldum efendim.
erkek çocuğa kız ismi (sena, sema, meriç, nihal, dilhun, rona.) koymak gibi aptal saptal işler yapmayın.
bu anlık günlük bir şey değil, hayatını kökten etkileyecek bir şeyden bahsediyoruz.
güncel Önemli Başlıklar