bugün

Bazen derinlerden gelen bir kokudur. Bu koku, herşeyin kokusu olabilir. Mesela dağa gittiğim zaman aldığım bir ot kokusu var. Beni eskiden köyde dedemlerin yanında kaldığım zamanlara götürür. Sanki o anda yeniden çocuk oluyor gibiyimdir. Çocukluğumuzu hatırlatan herşey güzeldir.
yatar yatmaz uyuyabilme yeteneği.
Tabi ki ormanlık ve guguk kuşunun ötmesi. Aklıma hep bursa/kestel de ki anılarımı canlandırtır. Tabi ki birde cam şişede ki sütler. Nurettin amca bir tane versene parasını babam işten gelince verecek...
Leblebi tozu.
görsel
Bir yaz sabahı, yolculuk sonrası sabah erken saatlerde kardeşimle birlikte balkonun önünde uzanmıştık. Öyle taze salatalık, domates, peynir kesmiştik sıcak lavaş ekmeğiyle birlikte yemiştik. Çocuksu, masum bir sohnbet. Gülüşmeler. anımsadığımda en huzurlu, mutlu olduğum anlardan bir tanesi.
çokomelden sanal bebeğe kadar bir çok şey. say say bitmez ki *

ama benim için en değerlisi, şüphesiz kendi adımı verdiğim ayıcığımdır. sonunda ona da kavuştum dün gece * Özlemişim be sözlük.
Okulun kantininde (bugünkü parayla) 25 kuruşa satılan piknik bisküvisi.
Yağlı kemer. Ne oyundu amk
sulugöz , meybuz , cino , akşam ezanı , mahalle maçları , ve hamam tarzı pazar banyoları.
görsel
portatif dönen salincaklarla sokaklarda dolaşan amcalar.
görsel

Benim için en önemlisi tüp kamyonudur. Biz minicik çocuklara tüp kamyonu tasarlayan kişi ne yapmak nereye varmak istemiştir? Gerçekten anlam veremiyorum. Neden tüp? Tüpün günlük hayatımızdaki önemi o dönem yüksekti evet ama sosyal yaşantımızda tüpün ne önemi vardı ki? Üstelik bu bir oyun. biz yıllarca bu tüpleri nereye taşıdık, neden taşıdık? Yahu neden tüp taşıdık? Neden avokado değil de tüp taşıdık yıllarca? Eski dönemlerde oluşan tüp kuyrukları için yapılan bir vurgu muydu bu? Ah, delireceğim. Ayrıca bu olay, çocukluğumuza Ne kattı ya da çocukluğumuzdan neler aldı götürdü?

Freudyen bir yaklaşımla açıklayabilecek psikolog arkadaşlar, sözü yine size bırakıyorum.
görsel

Bisikletim yoktu bununla koşardım yanlarında.
çizgi filmler. en başta bugs bunny. yeğenler hala izliyor, izlerken çocukluguma gıdıyorum
Leblebi tozu.
görsel

O minicik kutudan nasıl olur da, şarkılar çalar, sesler duyulur diye hayret ederdi birçok çocuk.

Hatta hayret meraka dönüşür, kasedin içi açılır, o şeritler çekilir de çekilir, ortalık savaş alanına dönerdi.
Anne kişisinden yenilen zılgıt da cabası.

Hatta bazı kızkardeşler, o şeritlerden uzun saç yapıp, ellerine saç fırçası alarak, hayali sahnelerinde konser bile verirlerdi.

Yok ağlamıyorum, gòzüme anılar kaçtı!
atarimdeki mario tetris olimpiyat oyunları ve daha niceleri .
https://galeri.uludagsozluk.com/r/atari-211456/
görsel

Net olaral statü belirtisiydi.
taso, misket, sulugöz(sakız), patlayan şeker, sokakta salçalı ekmek yemek, leğende banyo yapmak, sobanın üstünde kestane.
Omuzlarda taşınan cocuklar. Dev gibi hissederdim kendimi. Yüreğim büyürdü. Bu hissin ne olduğunu bildiğim için birçok çocuğu omuzlarımda taşırım.
Eski şarkılar ve ansızın anne cüzdanından çıkan fotoğraflar.
Çocukluğa inmenin en kısa yolu.
Bir de; elma şekeri ve horoz şeker. Ne zaman görsem alırım.
Futbolcu kartlarım duruyorsa yüklerim bir gün.
Cino çikolata.
düdüklü şeker.