bugün

birsürü boş zamanını "illaki icat yapıcam" deyipde küçük yaşlarda heder etmek.O günlerden kalan bir kaç yegane icadıda anlamı belirsiz bir şekilde hayatı boyunca saklama girişimi.
kendilerini çok kaptırırlarsa gençliğinde dünyayı değiştirmeye de çalışır bunlar.
(bkz: büyüyünce geçer)
oyuncak tabanca kapsülleri ve naylon iple bomba yapmaya çalışırken bacağı yakmak.
hayalgücünün beraberinde getirdiği bir uğraştır. bir de merak ve bilime ilgi oldu mu katmerli olur bu.

itiraf ediyorum ben de bunlardandım sözlük. ama bilim çocuk vardı. biz de çocuktuk. bir de bilim vardı adında. o tatlı geldi belki. duyan da yanardağ üstünde meteor sektireceğimizi zanneder.

haydi çividen mıknatıs yapalım heyo sevgi pıtırcıkları gibisinden deney isimleriyle çeldi aklımızı. bildiğin elektromıknatıs. sanki de çivinin kimyasal yapısını değiştireceğiz.

bir de gökyüzü haritaları ve ay takvimleri vardı bahse konu derginin verdiği. gece olunca dışarıya çıkıp büyük ayı senin orion benim kafa yukarıda az mı debellendik.

içimizde bir merak vardı heralde sözlük. tüm suçu bilim çocuk'a atmayayım şimdi. pil, kablo, ampul üçlüsünü bilmeyen var mı?
daha o cânım eğitim sisteminin çarkının içinden geçmeyip yaratıcı ruhu hala bünyesinde barındıran yumurcakların,düşüncelerini dışa vurumu. 5-10tane elektronik saat bozan bende sanırım bir zamanlar öyleymişim ama artık bizden geçmiş. * *
bu çocuklar cola ile fantayı karıştırıp görünmez olacaklarını sanırlar.küçükken görünmez olmaya çalışan uçuk çocuklarımız gençliğindede uçmayı dener ve.. yaş ilerler vodka ve burn ikilisini keşfederler.
fizik biliminin imkansız olarak kabul ettiği şeyleri gerçekleştirmeye çabalamaktır. zira kendimden biliyorum ben uzaktan kumandalı arabamın moturunu söküp kocaman bir helikopter yapmak istemiştim. ama olmadı, başaramadım.
iki pili paralel bağlayıp bir ampül yakarak kendini einstein sanmaktır.
her gece yatmadan önce; 1 şişe sıvı sabun, 1 tüp dolusu diş macunu, çamaşır tozu, su karıştırılarak yapılan lakin neyi icat etmeye çalıştığını bilmemekle birlikte yapılan deneylerdir.
çocukların olağanüstü hayal güçleri sayesinde uçuk icatlar yapmaya kalkmasıdır.

hayırlıyorum da biz oyuncak uçan araba yapmaya çalışıyorduk.*
çocukluğumda beni boş yollara sürüklemiş olaydır kendisi.

- xxx gelmiyo musun kantine ?
- abi bir dakika havuz problemlerini başka yoldan çözücek bişey bulucam galiba.
- oğlum bırak öle bişey olamaz
- valla çok yaklaştım bir dakka
- iyi biz gittik

(bkz: 0 a 0 elde var 0)
(bkz: yine aç kaldık aq)
kablosu olan bir fişi alıp prize takıp kablonun ucunu da bir bardak suya sokmak ve 5 metre havaya sıçramayı icat etmek.
cern deneyini, 7. sınıf aklıyla düşünmek. ***
bizim için sıradan olan her durum, çocuklar için ilgi uyandıran orjinal durumlardır. onlardaki bu yaklaşım ve gözlem gücü boylarından büyük işlere girişmelerinin yolunu açar. geçen zaman, alışma dediğimiz bizi santim santim öldüren, sıradanlaştıran çarkı büyütür. bir zamanlar icat peşinde koşan körpe beyinler, zamana yenilip, sıradanlık kokan kuru kalabalıklara dahil olurlar.
oyuncak arabanın içindeki motoru çakarıp yeni bir gidebilen alet yapmak olabilir. hatta bisikletin tekerine bobin niyetine bağlayıp bisikletin önundeki ampulun yanmasını sağlamak, dahice..
- yaaa atmasana onu yaa!
+ sus! çarparım ağzına.. toplamış eve çöpleri
- işe yarar ki o. ben bişey yapcam onla bak.
(bkz: fırat)
çocukken elimizdeki uçlu kalemleri araba niyetine kullanırdık. uçlu kalemin ön kısmı ile arka kapağını çıkarır tamir ederik. arkadaşlarla bu uçlu kalem arabalarının modellerini birbirimiz söyler eğlenirdik. ne günlerdi be.
-leyn yecai gel şeninle payfüm icat edelim
niye len tankut
-osuyuyom osuyuyom popom tötü kokuyo.
döte tıkamalık tıpa icat edelim.
-tamam hadi aç dötünü çapını ölçücem.
onospu çocuu.

(bkz: onospu)
güncel Önemli Başlıklar