bugün

emek gücü olarak çocukları kullanan kokuşmuş zihniyetin, iş kaynağıdır.
(bkz: zorla calistirilan cocuklar)
"ucuz iş gücü" olarak görüldüğü için çalıştırılan çocuklara verilen isim. parklarda bahçelerde oynaması gereken çocukların eziyeti.
(bkz: feodalizm)
cocuk isciligi ile mucadele cabalarindan biri icin ;

(bkz: ipec)
(bkz: william blake) (bkz: the chimney sweeper) (bkz: the songs of innocence and experience)
sayısı dünyada yaklaşık 200 milyon civarındadır. ülkemizde ise bu sayı 4 milyon civarında. rakamlar dehşet boyutlarda ve bunu önlemek için yürütülen tüm çabalar bu rakamları görünce hiçbir işe yaramıyormuş gibi geliyor...
kanunlarda 14 yaşında gün almış 15 yaşına basmamış olan işçidir. kanuni olmayan durumda ise artık işin niteliğine göre allah ne verdiyse 7 yaşını dolduran her çocuk çocuk işçi niteliğini taşır.
beni her zaman üzen bir kavramdır. çünkü aklıma ilk; mendil satan, kaportacıda çıraklık yapan, ayakkabı boyayan, simit satan çocuklar gelir. hani 8 yasinda microsoft ta calisan cocuk olsa neyse... ama bizimkiler hep beden işinde çalışıyorlar.

(bkz: 8 yasinda microsoft ta calisan cocuk)
(bkz: çocuk asker)*
çocuklarını ileride çalıştırıp parasına el koymak üzere dünyaya getiren anne-babalar yüzünden, hayata erken atılmış çocuklardır. okula gitmek, arkadaşlarıyla oynamak yerine bütün gün kahvede oturan babasının borcunu ödemek için çalışır bu çocuklar.

anne babalarının ömür boyu hapis cezasına çarptırılması, çocukların da en yakın çocuk esirgeme kurumuna teslim edilmesi gerekmektedir.
görsel
Kenya, Bangladeş ve Haiti'den sonra %24 ile sondan dördüncü ile türkiye'nin olduğu işçiler.
görsel
görsel
ülkenin Cumhurbaşkanı tamirhaneye gidip "niye bu çocuklar çalışıyor" diyeceği yerde gidip o çocuklarla fotoğraf çekiniyorsa, kimse ülkede çocuk işçi sayısı fazla diye sızlanmasın.
bir zamanlar ben de o gruptan biriydim. kendini kesen arkadaşlarıma müdaheleyi tendürdiyor ile ben yapmıştım. kesik dediysem, az daha derine inse paramparça olmaktan farkı yok yani.

kendim de parçalanma tehlikesi atlattım o ayrı bir mevzu.

sanayilerde çocuğun adı da canı da yok.
20. yy başlarında abd'li çocuk işçiler:

görsel
(bkz: çocuk oyuncular)

(bkz: gerizekalı toplumun riyakarlıkları)
Abileri ablaları onların bayramında, onların yerine tatil yapmaktadırlar.
"abi bizim tatilimiz yok ki" demişti.
görsel
Sistemin ve toplumun yarattığı talihsiz küçük insanlardır.

Hepimiz suçluyuz!
7-8 yaşından itibaren gerek kas gücüm gerek aklımla emek vermiş biri olarak konuşuyorum.

Çocuk yaşta çalışmaya başlamak gerçek hayatı tanımak ve iş ahlakına sahip olmak için fevkalade önemli bir şeydir. Çocukları bir radyo tamircisinin yanına çırak vermek, bisikletle gazete dergi dağıttırmak vs. son derece önemlidir. Çünkü çocuğu birey olma bilinci kazandırır.

Çocukları şiddet, pedofili gibi sapkınlıklardan koruduktan sonra yapılması gereken şey sağlıklı ortamda benim yaşımda olmasa da en azından 10 yaşından itibaren çalışmasına izin vererek emeğin değerini öğretmektir.
güncel Önemli Başlıklar