bugün

Önce çocuk yapacak kadar güvenilir birini bulmuşsa gayet doğal.
ilk görüşmede niyetini belli eder.misal daha tanışma arefesinde olan genç çiftimizin etrafında sevimli bir velet dolanıyor diyelim.çocuk istemeyen adam bu durumu hiç iplemeyip tam gaz romantizme devam eder.ama bizim sözkonusu erkeğin ağzından şunu duyduğunuz anda olayın ciddiyetini (yahut vehametini) kavrayabilirsiniz.

-ne sevimli sıpa değil mi? bunun gibi bir çocuğum olsun istiyorum ben işte!

(temkinli davranmakta fayda var)
(bkz: baba olmak)
(bkz: abi olmak)
(bkz: amca olmak)
(bkz: dayı olmak)
Yuvasından başka hiç bir yerde mutluluğu aramayan, evdeki karısına aşık olan, ve mutluluğuna perçin isteyen erkektir.

Bu tip erkeklerin, yetiştireceği evladı, başarılı ve mutlu bir hayat beklemektedir.
damardan girip olumsuz yanıt alınca coşkun tarafından madara edilmiş müjde ar psikolojisine düşen erkektir.
yenilebilecek tüm haltları yemiş, her çiçekten aldığı balla nefsini körlemiş, yolun sonuna gelmiş, ununu elemiş, eleğini asmış erkektir. huzur içerisinde evlenilebilir. artık usludur. çok iyi bir hayat arkadaşı ve baba olur kendisinden.
Karısının doğurduktan sonra çocuğuna çok iyi bakacağına sonsuz güvenen erkektir. Nasıl olsa temizlikçilik, bulaşıkçılık, aşçılık, ve de bakıcılık yapacak olan bir anne adayı bulmuştur kendine. Sanırım sadece boş zamanlarında kendinden bir parçayı sevmek ister.
(bkz: buyrun benim)

kendini sorumluluğa hazır hisseden, kendine benzeyen, küçücük elli ufaklıkla uğraşmak, dışarıdan gelirken "baba ne aldın" denmesini isteyen erkektir. tekrar çocuk reyonlarında kıyafet bakmak, oyuncakçıya tekrar gönül rahatlığıyla girmek isteyen erkektir.
çocuk isteyen kadınla bir araya geldiğinde, şartlar olgunlaştığı takdirde ortaya istenen çocuğun gelmesiyle baba olabilecek erkektir.