bugün

bugün 23 nisan...
ulu önder mustafa kemal atatürk'ün "geleceğimiz" olan çocuklarımıza armağan ettiği, dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan anlamlı gün.
çocuk bayramı...

--spoiler--
tc anayasası madde 41:
Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır.
Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve "çocukların korunması" ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar.

tc anayasası madde 42:
Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.
Devlet, maddî imkânlardan yoksun başarılı öğrencilerin, öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacı ile burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar. Devlet, durumları sebebiyle özel eğitime ihtiyacı olanları topluma yararlı kılacak tedbirleri alır.

tc anayasası madde 58:
Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.
--spoiler--

ve bugün cezaevlerinde yatmakta olan tutuklu/hükümlü çocuk mahkum sayısı 2559(ikibin beşyüz elli dokuz)
http://www.t24.com.tr/haberdetay/75825.aspx

bu çocukların hepsi polise taş atmadı dur sakin ol...
hepsi pkk'lı değil. bir dinle...

bu çocuklar arasında hırsız olan da var, gaspçı olan da...
yaralamadan yatan da var, cinayetten yatan da...

ve pek tabii polise taş atan, moltof kokteyli atan da...

yukarıda anayasa'nın ilgili maddelerini neden yazdık?
bu 2559 çocuğun burada olmasında en büyük pay devletin olduğu için...şayet sosyal devlet(!) üzerine düşen vazifeleri yerine getirmiş olsa bu ana kuzuları da akranları gibi dışarıda çocuk bayramını kutluyor olurdu bugün...

türkiye cumhuriyeti devlet planlama teşkilatı, istatistik kurumları adam gibi çalışsa bu ülkede çocuk suçlular diye bir kavram olmazdı...
devlet, baba devlet olsa...
devlet baba olsa çocuklarına sahip çıkardı...

bu satırlardan sonrası yasal yönden hepimizi zor durumda bırakabileceği için şimdilik son veriyorum.
umarım gereken mesajı verebilmişimdir.

saygılarımla...

not:ayrıca bu anlamlı günde "çocuk affı"nı telaffuz eden milliyetçi hareket partisi genel başkanı sayın devlet bahçeli'ye de duyarlılığından ötürü teşekkürü bir borç bilirim.
http://www.t24.com.tr/con...cat=24&newscode=75865
hakettikleri yer orasıdır. biz de çocuk olduk, dağılın. aslında rakam çok azmış, hala sokaklarda binlerce var bunlardan.
Hakettikleri yer orası değildir. Biz çocuklarımızı daha çok sevmek yerine onlara kötü hayat şartları sunuyoruz. Onlara gerçekten, gerçekten acıyorum. Empati kurmak zor değil, o çocuklar bu davranışlara *zorlandıkları için yaptılar. Azmettiriciler yakalanacağı yerde çocuklarımız cezaevine giriyor. Azmettiriciler yakalanmalı, çocuklar psikolojik tedavi görmelidir. Çağdaş Türkiye cumhuriyeti bunu gerektirir.
yazarın teki yazmış ama o cocuklarında sıcak yuvası ilgilenen ailesi olsaydı onlarda böyle yapmazlardı.
kadınlar gününde cezaevinde olan xxx kadın gibi türevlerini beklediğim yüzeyselliğin doruklarındaki tespit. varsa haksız hapsedilmiş bir çocuk o eleştirilir ama böyle garip ucuz genellemelere gerek yok.
pis pis çocukları bi de sokağa salsınlardı. ne o? bayram günü içeridelermiş! e çocukluklarını çocuk gibi yaşasaydılar da girmeselerdi. sanki zorla soktular ayol! bir turist görse ne der hem bu üstü başı pis veletleri? bütün avrupaya rezil olursak o zaman sorarım size!
turnasol kağıdı hepsi. bu çocuklar çocukluklarını kendi hür iradeleri ve yetişkin akıllarıyla böyle geçiriyorlar evet. devlet sahipsizlere sahip çıkmasın, o sosyal devlet denilen devlet, ondan sonra bu çocuklar pis çocuklar. hassiktirin lan oradan, terbiyesizler. onlar seçiyordu bu yolu sanki değil mi, koç ailesinde doğsalardı da kapkaç yapacaklardı değil mi?
Çocukluklarını çocuk gibi yaşayamadıkları için oradalar. bende çocukluğumu yaşayamadım, karşı karşıya kalmadan anlanamayacak bir durumdur. Çocuk bayramında içeride 1 çocuk olması bile beni üzen bir durumdur. Sebepsiz yere orda olduklarıda inkar edilemez çünkü yetişkin olmayan bireyler, yani çocuklar temiz ve düzgün düşünemezler. Sadece, sadece ve sadece başlarındakilere ceza verilmelidirler. çocuk bayramında cezaevinde olan 2559 çocuk kesinlikle tanrı kadar masumdur. O çocuklara dünya gözüyle bakan herkes, tanrıyı görecektir. O çocuklar ibne doğmadı, şerefiz doğmadı, pezevenk doğmadı. Bu çocukları yetişkinler böyle yaptı.

Tanım : TÜRKiYE iÇiN UTANÇ VERiCiDiR.
özgürlüğü elinden alınan vatan çocuklarının,
cezası bittiği zaman topluma yararlı olacak
kimseler halinde yetiştirilmesi lazımdır.
mustafa kemal atatürk
sinop cezaevi
devlet, sosyal bir devlet olmayıp, bütün hak anne babasındadır, bize iş düşmez dediği için sayıları bu kadar çoktur. olay anaya babaya iş bulmak değil yani.
devlet bahçeli olaya çözümü getirdi. hadi bakalım ak parti ve bdp bir an önce getirin şunu da bitsin bu çile.
faşizan uygulamalrın kahpeliğidir.
bügünün tutuklu 2559 çocuğu, yarının 2559 devlet düşmanıdır gibi bir önerme akla getiren durum. *
19 mayıs gençlık bayramında da gençler için bu tespitin yapılıp yapılmayacağını merak etmeme yol açan tespit. çocuk denilenin çoğu da 15-17 yaş arasındadır, ve bu yaştaki insan mantıklı düşünebilecek, hatalarının sorumluluklarını alabilecek insandır. madem ki hapishaneye bu kadar karşısınız, gasp edildiğinizde, eviniz soyulduğunda, tecavüze uğradığınızda boşuna ağlaklık yapmayın.
iç acısı durumdur, lakin;
gasp, hırsızlık, tecavüz gibi suçlardan içerde olan çocukları ne yapacaktık acaba çok merak etmekteyim.. 23 nisan diye ellerine gül verip sokağamı salsaydık.. evet bizde çocuk olduk ama onlar gibi olmadık. suçu işleyen cezasını çeker.. ha şimdi soranlar olur; 'devlet nerede' diye.. cevap;
25-30 tane çocuk yaparken devlet nerede dediler mi? hayır.. çocuklarını sokaklara bırakıp, kötü yollara sapmalarını göze alırken acaba sordular mı devlet nerede diye? yok hayır.. askere, polise taş atan çocuklarının aklına girenlere göz yumarken, biz ne yapmalıyız çok merak emekteyim.
suç çocuklarda değil, ailelerinde.. nihayetinde ortada bir suç varsa cezası çekilir, daha sonra topluma yararlı olmaları için gerekli özen devlet tarafından gösterilmelidir.

(bkz: eğitim şart)
diğerleri ailelerinin yanında olduğuna göre, işlediği suçun sonucu olması gereken yerde olan çocuklardır.
şerefsizlerin, şerefsiz emellerine alet ettikleri çocuklardır. kendileri kafalarına göre hareket edebilecek yaşta değillerdir ve pislikler tarafından güdüldüklerinden, kendileri de öyle görülmektedir ne yazık ki. ve bunun böyle de olması gerekmektedir. ben birine tecavüz ettim hamile bıraktım. sonra o kişi çocuğu doğurdu, sokağa saldı. e şimdi bu çocuğun suçu ne? suçlusu, şerefsiz olan ben değil miyim? benim tabi. ama o çocuk ne bilsin? tabi ki pislik yapacak. e ama yapınca da alırlar hacı. "ben özümde iyi çocuğum lan" olmaz.

velhasıl kelam, içerde olması gereken 2559 çocuktur. yanlışlıkla tutuklanacak değiller ya lan, bi' şey yapmışlardır elbet. ota boka nefret saçanların, ota boka saldıran bu veletlere karşı sevgi gösterilerine girişmelerini de anlamadım tabi.
insandır..

umarım hatalarını düzeltme fırsatları doğar ve her çocuk bayramında, her çocuk gibi kıpır kıpır bir telaşla bakarlar o gün hayata.. tatlı bir telaş ile..
birkaç kişi artmış ya da eksilmiştir.
bir gelişme olmamıştır hala. muhtemelen bu başlık bir dahaki 23 nisan'da yeniden canlanacak ve yine sübyan koğuşları dolu olacak bu memlekette...
Ne yazık ki hiç bir canli doğarken ailesini seçemiyor, seçilemeyen ailelerinde suçunu günahını seçemeyen o çocuklar çekiyor ve bunun adı suç işleyen birine karşı adalet yerini buldu deniyor. Soruyorum hangi adalet ?
(bkz: pozantı cezaevindeki cinsel şiddet/@protest sanayici)
gerçekten de araştırınca inasnın içini sızlatan bir durum.

farklı ülkelerden binlerce çocuğun, ülkemize kadar gelerek aynı anda kutladığı bu bayramı, resmen irili ufaklı saçma salak suçlardan ötürü içeride yatan yüzlerce çocuk kutlayamıyor. yaşıtları okullarda, parklarda, aileleri ile beraberken biz onları soğuğun ortasında, izbe koğuşlarda, iğrenç şartlarda yaşamaya mahkum ediyoruz.

tabi ki herkes suçunu çekmeli, cezalar caydırıcı olmalı fakat hayatını idame ettirebilmek adına iki somun ekmek çalan çocukda o ıslak , karanlık, boktan hücrelerde tecavüze uğramamalı.

ıslah mı ediyoruz itlaf mı ediyoruz, bu çocuklar bir gün o hapishaneden çıkmayacak mı? kime faydası olacak zannediyorsunuz?

elinde kalın kitaplar, siyaset bilim ve kültür adına uzun uzadıya sohbetler mi yapacaklar? yada vah vah vah nasıl da çalmışız o iki somun ekmeği tüh bizim ahlaksızlığımıza mı diyecekler. güldürmeyin allasen.
cezaevlerinde binbir türlü taciz, darp gibi işkencelere maruz kalan çocuklardır.

(bkz: pozantı cezaevindeki cinsel şiddet)
devletin koyduğu kurallara göre cezalarını çekmekte olan insanlar. ha taş atan çocuklar için özel yasa çıkarılmayaydı iyiydi de, cezaevine girecek kadar ne yaptı bu çocuklar onu da araştırmak gerek.
suç işlemeselermiş. 17 yaşında seri katil ol, hapse girme. olmaz.
güncel Önemli Başlıklar