bugün

bir nevi her seyi tersten anlama, soylenen seyleri yorumlayamama ya da mecazi anlamdan uzak tavsir edebilme seklidir.

ki, "cocuklar neresine tasvir yapacak lan denyo" diyorsaniz, gece gece uykum gelmis, yatayim ben en iyisi.
(bkz: gokkusagi altindan gecmeye calismak)
en güzel ve masum akıl.
en sevdiği şeyi alıp aynanın karşısına geçip iki tane olduğunu sanmak sonra almaya çalışmak. (bkz: büyüyeceksin çocuk en sevdiğin şeyin ikincisi olmadı olmayacak)
uludag sozlukte uluyanlardan epey fazladır.

bir oyuncağını seçince, öbürünün küseceğini sanacak kadar samimi bir akıl yürütmeleri vardır.

- param yok annecim ama.
- bankaya kartını takıp ta çek o zaman.
(bkz: fb ve gs ın birleşip bjk den nefret etmesi)
çocuklar yaptığınız ironiden anlamaz ona direk soruyu sormanız ya da söylemeniz lazım. bazen 3 yaşındaki sevgili yeğenimle konuşurken sorunun değişik varyasyonlarını deniyorum. günlük hayatta konuşur gibi soru sorduğumda hı diyor bazen de yapıştırıyor cevabı bu sefer hö deyip ben kalıyorum. o güzel beyinleri o kadar güzel çalışıyor ki onlarla konuşurken dikkatli olmak lazım.
düz mantığın en güzel hali.

sabah x'e gideriz diye söz veren babasının halen uyumaya devam etmesinden şikayetçi olan ufaklıkla telefonda konuşulmaktadır.

- hep babamın uykuculuğundan oluyor böyle, ne güzel gidecektik şimdiye kadar.
+ öyle deme ama yorgunmuş, uyusun iyice dinlensin gidersiniz yine. babanın arkasından konuşman da hiç hoş değil hem çok ayıp.
- babamın arkasından konuşmuyorum ki ben, annemin yanında konuşuyorum.
"şu şu saldırıyı şu grup üstlendi" haberlerinde "niye üstleniyorlay ki biz yapmadık desinley" diye geziyordum. çocuk aklına örnektir.
küçümsenmemesi gereken akıldır, ters köşeye yatırabilir.

Çocuğun birine annesi hiç para vermiyormuş.
Çocukta kendi aklınca bir plan yapar ve annesinin yanına giderek:
- Anneciğim 1 YTL verir misin?
Annesi:” Ne yapacaksın bu parayı?”
Çocuk: “Yaşlı amcaya vereceğim.”
Annesi: “Peki, bu yaşlı amca nerde?”
Çocuk: “Karşıdaki dondurmacıda…”
sağda solda krem kutusu bırakmayınız pudingvsanıp yiyorlar.
Bugünkü Ales'te oturup bir düşünmemizi ve planlı bir şekilde süre kaybetmemize sebep olan ösym çocuğu aklıdır.
Annesine gelinlik neden beyaz diye sorup işte temizlik güzellik vs gibi klasik bir cevap aldıktan sonra 'peki damat neden siyah giyiyor' diye sorarak annesi başta olmak üzere hepimize sağlam bir ayar çekmiş akıldır.
bazen aklı yetmeyen yetişkinler için de kullandığımız tanım.
en masum olanıdır. hoş bazıları hiç de masum değil ama, geneli.
sınırlandırılmaması gerekendir. bırakınız özgür düşünsünler. *
Bugün oğlum "anne ben yaşlanıp dede olduğumda ölcek miyim? Sonrada hayalet olup duvarlardan mı geçeceğim?" Diye sordu.
Bir şey söyleyemedim. "Sen bunları düşünme şimdi" diyebildim yalnızca.