bugün

Çingenelerin bildiği üç şey vardır efenim birincisi kendi müziklerini çok iyi icra ederler, ikincisi güzel şarkı söylerler, üçüncüsü aklınıza gelmeyecek şekilde ve çeşitlerde sizi tezgaha getirirler dolandırırlar. Aralarında en tehlikeli olanı çingene olup giyimi ile bunu belli etmeyen, şık ve temiz giyinen, düzgün konuşan türleridir. tezgah bir otobüs yolculuğunda veya durağında, bir restoranın içerisinde başlar sizin saf duygularınızla oynayabilirler. Yolda yürürken aniden önünüzde düşüp bayılanlar, kadıköy rıhtımda ayakta beklerken yanına gelip "abe sikişelim mi" diye gelenler olabilir.

kadıköy bahariye caddesinde yürürken, önünüzde gayet normal giyimli eli ayağı temiz ve kötü kokmayan bir çocuk bayılır sonra olaylar gelişir.

+ *eyvah çocuğa bir şey oldu dur bakayım

+ arkadaşım ne oldu neyin var? beni duyuyor musun?

* ııııı aaaaa ııııııı aaaaaa

diye sesler çıkarır ancak bunlar inilti şeklindedir... hemen akabinde bir kişi daha çıkar ortaya ve

- kardeşimmmmmmmmm

+hanımefendi kardeşiniz düştü önümde yürüyordu.

* ablaeee ööeeıııı ilacımmmm ilacımmmmm

yine kısık sesle inlemektedir.

- ilacın yok alamadım biliyorsun...

+ ben şimdi aradım 112 cevap vermelerini bekliyorum sakin olun lütfen

- tamam teşekkürler az ileride eczane var ancak param yok vermezler ilacı ilaç olsa hemen iyileşir...

ağlamalar ve bağırışlar devam eder abla kendini parçalar kardeşinin başında.

saf mutlubaykus dayanamaz sorar.

+ ne kadar bu ilaç?

- 150 lira epilepsi ilacı çok pahalı... "ağlamalar devam eder bu sırada ve etrafımızda bir kaç kişi vardır."

+ tamam siz bana adını söyleyen ben alıp geleyim aşağıda eczane var.

- yok vermezler size reçeteli ilaç bu.

+ tamam vakit kaybetmeyin alın şu parayı gidin hemen ilacı alın ben bekliyorum burada.

20 yaşlarındaki kız parayı alır koştura koştura gider ilacı almaya. kız tüm hızıyla at gibi koşup gözden kaybolduğunda kardeşi bir hışımla ayağa kalkar biranda koşmaya başlar. siz mal gibi bakarsınız arkasından. işte çingene tezgahı budur.

bu olay yaşandığında 20 yaşında bir üniversite öğrencisiydim ve o para benim hem okuyup hem çalışıp kazandığım paraydı!
yer: kadıköy rıhtım

tarih: 2009 yılının sıcak bir ağustos günü.

mutlubaykus eminönü - karaköy motorlarının kalktığı iskelenin önünde beklemektedir. hemen karşısında bir çok çingene bayan çiçek böcek satmakta ve diğerleri'de müzik yapıp oynamaktadır. derken onların arasından yaşı tahminimce 17-19 arasında olan esmer vatandaş gelir olaylar gelişir.

+ abe sikişelim mi?

direk böyle sorar! hiç yumuşatma vesaire yapmadan söyler bu ahlaksızca kelimeyi. elimde sigara yan tarafımda yaşlı bir teyze ve onun yanındaki genç kız da bu sözü duyar.

sinirli bir şekilde yerimden kalktım ve az ileride eski kuş pazarında bulunan kadıköy ilçe emniyet merkezine gittim. esmer vatandaşların gündüz gözü ile fuhuş yapmak için açık açık pazarlık yaptıkları anlatılır ve şikayet edilir. ancak polisler den alınan yanıt oldukça şaşırtıcıdır. olay fuhuş değildir dolandırıcılıktır.

--spoiler--
çingenelerin bu teklifi yaptıkları kişi bu teklife balıklama atlar ve kabul ederse hemen tezgaha getirilir.

+ abi sikişelim mi?

- evet süper olur!

bunu dediğiniz anda yanınıza bir büyük çingen kadını daha gelir ve size ileride hasanpaşa da bir ev olduğunu 50 lira ödemenizi ve arkalarından yürümenizi söyler siz tamam dediğinizde ve ödemeyi yaptığınızda hemen arkasından bir 20 tl daha istenir bu 20 tl ile ilaç alınacağı korunmak için gerekli olduğu söylenir siz bunun içinde para verdiğinizde kişiler karşıdaki eczaneye gidiyoruz burada bekle der ve gider. gidiş o gidiş.
--spoiler--

polisin söylediği budur yani fuhuş değil dolandırıcılıktır. ancak ellerinde kanıt olmadığı için dolandırıcılıktan herhangi bir işlem yapmaları'da mümkün değilmiş.
(bkz: göğüslerini göstererek hırsızlık yapan kadın)
(bkz: tırnakçılık)
dün akşam yine şahit olunan bir tezgahtır. istanbul kartal da bir tatlıcıda yaşanmıştır.

akşam misafirliğe gidiyordum bu sebeple uğrayıp tatlı almak istedim. ben içeri girdiğimde 2 çingene kadın 4 tanede çingene çocuk kasadaydı ve hararetli şekilde kasiyere "abe 80 var burada 80" diyordu büyük olan kadın. yaşça genç olan kadında sürekli özellikle kasiyere bir şeylerin fiyatını soruyor "abe bu 2 lira olmaz mı abe bu ne kadar" diye ortalık bulandırıyordu. Adam en sonunda çıkartıp 100 lira daha verdi aldıkları şey 20 lira tutmuş bunlar 200 lira vermiş adam para üstünü verirken dalavere ile 100 lira çarptılar adamı ayak üstü. En son kasanın kenarındaki şekerleri avuçlayıp bunlar ne kadar diyordu genç olan kadın çocuklarda avuçlardan düşen şekerleri toplayıp yarısını yerine yarısını bir yerlerine sokuyordu. olaya bende müdahil olunca zaten 100 lira çarptık amaca ulaştık hesabı apar topar çıktılar dükkandan. bu sırada kasiyer paraları saymakla meşguldü ve 100 lira dolandırıldığını anladı. hemen peşlerinden koşturdu ilk minibüsü durdurup bindi kadınlar ancak adam minibüsü durdurmayı başardı bu sırada kadınlar göğüslerini açıp akşam eve gel orada al diye yırtınmaya başladılar... adam lanet edip dükkana geri döndü.

esnaflara özellikle tavsiyemdir dükkanınıza çingene girerse mümkün olduğunda temkinli olun veya kovalayın bunları satış yapmayın.

sanırım mevcut kabileden sonra en aşağı yaratılan ırk bunlar. bu derece aşağılık bu derece 4.sınıf bir insan formu yok yeryüzünde. uyuşturucu bunlarda dolandırıcılık tırnakçılık bunlarda.