bugün

çingene yada roman deyince yazarlarımızın aklına gelen düşüncelerdir.

ben başlayayım izninizle. çingene deyince benim aklıma ilk gelenler;

* sulukule, doyasıya eğlence, sabah akşam göbek atan insanlar
* genelde esmer vatandaşlar
* ayı oynatanlar (özellikle çocukluğumda)
* obada yaşayanlar
* at arabaları ve köpekleri devamlı yanında olan insanlar
* bir elinde gırnata bir elinde dümbelek ile gezenler
* istanbul'da sulukule, tarlabaşı, kuştepe, ankara'da çinçin, bursa'da panayır, kamberler gibi semtler

* kibariye, adnan şenses, hüsnü şenlendirici, tarık mengüç, ankaralı turgut, kobra murat, balık ayhan ve sibel can * gibi isimler.

benim aklıma ilk gelen düşünceler bunlar oldu.
tepecik.
pau.
izmirli taylan.
Saclari ve tenleri ayni renk olan kadinlar. (Turuncumsu kahvemsi bir renk) Ve el fali bakan cicekci teyzeler geliyor.
(bkz: at arabası)
kavga, bıçaklanma, yaralanma. ha bir de çiçekçilik.
arka mahalle.
roman;
müzik, ot, özgürlük.
brad pittin snatch filmindeki çingene karakterini nasıl bu kadar iyi canlandırdığı. Zaten bu film adamı brad pitt hayranı yapıyor.
özgür insanlar. kimseyi umursamadan gönüllerince eğlenebildikleri için özgür insanlar. seviyorum ben onları.
gayrı meşru alışveriş mahalleleri. bir hafta boyunca düğün yaparlar ve elektrik hattından çekilen kaçak elektrik yakın mahalledeki voltajın düşmesine sebep olur.
torbacilik ve hirsizlik.
(bkz: melek baykal)
(bkz: çağla şikel)
(bkz: alişan)
- Sarı siyah karışık saç
- Uzun etek
- renkli çorap
- terlik.
Benim kafamın üstünde bulunan cevaba katıldığım soru. Ah be sultan, içimize işlemişsin amk.
inanılmaz sempatik, eğlenceli, gamsız ve müzik konusunda dünyanın en yetenekli insanlar...
(bkz: çanlar kimin için çalıyor)
(bkz: ernest hemingway)
yeşilçamın en güzel filmlerinden (bkz: Türkan Şoray)ın oynadığı şarkısı da bir başka güzel olan ''Gelincik'' geliyor aklıma.
romanlar.
ırsızlık.
mükemmel filmlerin yönetmeni (bkz: tony gatlif)
sürekli kavga halinde olan görgüsüzler...
(bkz: gel bize keriz edelim).
-Dayımın oğlunun sünnet düğününde ücra bir köşede çılgınca göbek attıran kupkuru esmer iki kadın.
-Elleri ayakları kirden kapkara olmuş, üstü başı paralanmış sarı saçlı fakat oldukça kavruk tenli çocukların mahallenin kenarına kurulan çadırlardan fırlayısları, ürkek ama kurnaz bakışları.
-bohçacı geldi haaanıımm.
-çaydanlık,tencere parlatmaya gelen beyaz minibüs.
- pembe.
Mutluluk.

Duyar duymaz gülümsüyorum çingene denildiğinde. Hatta şu anda sırıtarak yazıyorum bu entryi.

Mükemmel derecede pozitif insanlar, sıcak kanlılar, dostlar..

Küçükken beni kaçırmaya yeltenen teyze şimdi gelse elini tutar giderim, o derece seviyorum bu insanları..
çocuk kaçırırlar, evet küçükken büyüklerimiz hep bize sokakta çingeneler sizi kaçırır diye korkuturlardı ben hala onları çocuk kaçıran insanlar olarak görüyorum.