bugün

çeşitli kaynaklardan gelen ve abd'yi çılgına çeviren öngörüdür.
bugün abd, çin malları ile doludur; başta wall mart olmak üzere...
en çok patent alınan, en çok üretim yapılan ülke çin. abd sermayesi bile durmadan yatırım yapıyor çin'de.
nüfusu devasa: 1.3 milyar, abd'nin 4 katı.
gsyih: abd 19.4 trliyon usd, çin 12.24
büyüme ve üretimde gelişme çok hızlı, ve en önemlisi bunu reel ekonomi sayesinde, düşük kur yüksek ihracat ile yapıyor; abd gibi para hareketleri ile değil.
yarın da hindistan'ı süper güç ilan edersiniz artık. daha dün "putin doğalgazı kesse tüm dünya donar" diyen global strateji uzmanları şimdi de "çin dolarlarını bozdursa tüm dünya ekonomisi göçer" demeye başlamış. hayat size güzel lan, her şeyi biliyorsunuz.

5-6 sene öncesine kadar şirketler çin'de fabrika ve üretim tesisi kurmak için birbiriyle yarışıyordu çünkü ucuz işgücü vardı ama şimdi enflasyonla beraber çin'deki işgücü de pahalılaştı ve şirketler vietnam, kamboçya gibi diğer ülkelere yönelmeye başladılar. kaldı ki amerika'da, almanya'da artık fabrikalardaki üretimin %80'inden fazlasını robotlar yapıyor. çin istediği kadar ucuz işgücü sağlasın, robotlarla rekabet edemez. zaten son istatistiklere göre bir ürünü çin'de üretmek abd'de üretmeye göre sadece %4 daha ucuza geliyormuş.

bir ülkenin süper güç olması için önce kendi halkına refah sağlaması lazım. batı ülkelerinde halkın tamamı olmasa da %80'i gayet yüksek refaha sahiptir ama çin'de bu oran %5 bile değil. halkının %95'inin fakir olduğu süper güç nerede görülmüş? çin abartı derecede hava kirliliği, su kirliliği, doğa kirliliği ve radyasyon yüzünden vatandaşların 30-35 yasında kansere yakalandığı, maskesiz evden çıkamadığı bir ülke. adamlar batıyla rekabet edeceğiz diye her tarafı fabrikayla ve betonla doldurup halkını kanser etti resmen. bu nasıl süper güçmüş böyle? halkın sokağa çıkınca nefes bile alamıyor ve sen süper güçsün öyle mi? he süper güç he. adamlarda doğa kirliliği yüzünden yılda 3 milyon insan kanserden ölüyor ve bunun tek sebebi adamların batıya ucuz işgücü sağlama konusundaki hırsı. adamlar batının kölesi. köle süper güç nerede görülmüş?

almanlar toplam 10 işçinin çalıştığı, tüm üretimi robotların ve yapay zekanın yaptığı ve 24 saat kesintisiz molasız üretim yapabilen fabrika kurmuşlar, fabrika bin çinli işçinin yaptığı üretimi 10 alman işçiyle yapıyor, millet hala ucuza üretim yapıyor diye çin süper güç olacak zannediyor. bundan 20 yıl sonra fabrikalardaki üretimi tamamen robotlar yaptığında kimse çin'deki ucuz köle gücünü siklemeyecek.

dünyanın en büyük bankaları çinli diye çin süper güç diyenler var. yalnız bunu diyenler bir ayrıntıyı unutuyor, bu bankaların tamamı para basıp yol inşaatlarına filan kredi veren, devletin bir cebinden alıp öbür cebine para koyan devlet bankaları ve nüfusu 1,5 milyara yakın bir ülkede tekel olup para basan devlet bankalarının büyük olmaması zaten sürpriz olurdu. çin ekonomik büyümesini canlı ve olduğundan büyük göstermek için para basıp o parayla da içinde bir kişinin bile yaşamadığı ama onlarca gökdelenden oluşan hayalet şehirler kuran ve sonra o parayı bankalarında "asset" (malvarlığı) olarak gösteren şişirme ekonomiye ve sürekli manipüle edilen bir para birimine sahip bir ülke.

nüfus tabi ki önemli ama nüfusun belli bir seviyede olması lazım. nüfusla tek başına süper güç olunuyorsa türkiye avrupa'nın en güçlü ikinci ülkesi olmalı, hindistan da dünya'nın en güçlü üçüncü ülkesi olmalı. nüfus tabi ki üretim olduğu kadar tüketim demektir ama tüketim yapmak için para lazım. çin'in nüfusunun %95'i fakir olduktan sonra ne kadar tüketim yapabilir ki? çin'in 10'da biri nüfusa sahip olan japonya bile çin'den daha büyük bir pazara sahip çünkü halkı para harcayabiliyor. bunun çin'de geçerli olması için ortalama halkının 10 kat filan zenginleşmesi lazım.

çin ekonomisinde tüm ekonomiyi yerle bir etme potansiyeline sahip kayıtdışı ve görünmez borç var. çin'de bankada kayıtlı olan borcun 10 katının kayıtdışı olduğu ve hayalet kentlerdeki boş binalara bağlı olduğu biliniyor.

ayrıca çin'deki ekonomik büyüme rakamlarının kolpa olduğuna dair yüzlerce makale var. kimse o rakamların gerçek olduğuna inanmıyor. adamlar çölün ortasında sıfırdan san francisco büyüklüğünde şehir kurmuşlar. şehirin gökdelenleri, yeraltında metro ağı, spor stadyumları, alışveriş merkezleri, 8 şeritli yolları filan var ama şehirin nüfusu 0 (yazıyla sıfır). şehir sırf ekonomik büyüme gözüksün ve işçiler işsiz kalmasın diye sıfırdan inşa edilmiş. bu şekilde inşa edilip edilip yıkılan, yeniden inşa edilen şehirler var. hani bizde askerdeyken "askerler boş kalmasın" diye çukur kazdırıp sonra içini doldurtup sonra yeniden kazdırıyorlar ya, çin ekonomisi de böyle ilerliyor işte.
Çin süper güç falan olamaz 2 milyar nüfus ile Bi bok olamazsın sadece devlet destekli oligark zenginleri olur o kadar.
zaten süper güç.

not: abd' nin, rusyanın yapabildiği bir şey söyleyin...
bunu çin yapamıyor olsun.
insanlarını sosyal kredi sisteminde puanlayarak cezalar veren ya da winnie the pooh resimlerinin yasak olduğu ülke anca yar..mın süpergücü olur. güçleri en fazla bizim tr gibi ülkelere yetince kendini süpergüç sanıyor millet.
Her senenin belli dönemlerinde böyle teoriler patlak verir. Kırlangıç sürülerinin göç etmesine yakın dönemlerinde çin bir ara süper güç olur sonra rusya olur en son da biz oluruz. Sonra Amerikanya höst lan der bu üç ülke de tamam abi diyip kısır yerler.
Süpürgeç mi olacaklarmış?
Gelecekte bir süper güç arıyorsanız, bu üreten değil enerjiyi üretebilen ve elinde tutan devletler olabilir. Misal; Elektrikli araba babayın fokuyla mı şarj olacak? Çevreci dediğiniz her şey bir illüzyon: Bulaşık makinesi az su harcıyor, tamam; ama ya deterjanını, parlatıcısını, fokunu püsürünü üretmek için ne kadar su harcanıyor, haberiniz var mı? Her denilene inanmak cahillerin işidir.