bugün

bence bir tür madde bağımlılığı. madde bağımlılığının tüm belirtileri ile uyumludur bu durum.

hatırlayabildiğimden beri günde ortalama bir çikolata yiyorum (gofret, milka, bitter, ne olursa). yani yaklaşık 20 yıldır, neredeyse her gün. birkaç gün yemezsem gerçekten deliler gibi eksikliğini duyuyorum.
sanırım çikolata da, diğer pek çok madde gibi, dopamin üzerinden çalışan haz merkezini uyaran bazı kimyasallara sahip veya bu yolağı uyaran bir etkisi var. bu durumu başka türlü açıklayamıyorum.
sanırım kakao ile ilgili. çünkü şekerli veya sütlü tatlılar kesinlikle aynı etkiyi göstermiyor. ha şikayetçi miyim? değilim aslında ama dişlerimi çürütüyor ve diabet yönünden gerçekten tırsmama neden oluyor.
(bkz: madde bagimliliği)
annem için sigara ne ise benim için de çikolata o... bilimsel kanıtlanmışlığı olan ve yendiğinde endorfin denen mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olan muhteşem bir tat...az önce götürdüm bir tane.
hem çikolata bağımlısı olup hem de şeker hastası olmak ise en fenasıdır.
çikolatanın hem daha ucuz hem de daha kaliteli ve lezzetli olduğu avrupa illerinde daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir, tecrübeyle sabittir.
bir bağımlıdan altıntı;
"...neden bilmiyorum ama her an çikolata alma tehlikesi altındayım, öyle her marka da değil... nestle kitkat, crunch max, kinder bueno, yada adını hatılamadığı ülkerin fındıklı turuncu gofreti hatta para azalınca albeni. alında bir tane de değil... crunch max özellikle fiyata bağlı olarak en az 4 en fazla 6 tane birden alınıp anında götürülüyor..."
uyuşturucu, sıgara ve alkol gibi. alışveriş yaptığınız bir yerden para üstü olan bozukluklarla alınabilecek çikolata aramak kadar iğrenç bir durum yoktur.. ama yinede bir kitkat olsun, bir crunch olsun, ülker napoliten olsun, metro ve albeni olsun harikadırlar efendim tavsiye ederim...
yasal bir bağımlılıktır. çikolata müptezeli efendi gibi vergisini verir türk silahli kuvvetlere yardımında bulunur.
giderek yenen miktarın artmasıyla ortaya çıkan bağımlılıktır.
bol kilo yapan bağımlılıktır en iyisi bitter çikolata yemektir. onda o kadar yağ yoktur.
regl dönemindeki bayanların dinmek bilmez karın ağrılarını unutmak için başvurduğu bağımlılıktır.
yenilmedigi zamanlarda insanlarda bir huzursuzluk, bıkkınlık hatta bitkinlik olarak bas gosteren "evet bagımlıyım" demenin en kolay oldugu bagımlılık.
(bkz: nutella bitince depresyona girmek)
nedendir bilinmez daha çok dişiler muzdariptir bundan..
dişileri kötü yönde daha çok etkileyebilen bağımlılık olarak görülebilir. (bkz: selülit)
en güzel bağımlılık türlerinden birisidir. mutlu olmaya en kolay yoldan giden araçtır. üstelik hesaplıdır da. çevrenizdekilere bu zaafınızı da belirtiğiniz taktirde özellikle satın almanıza gerek bile kalmayacaktır. zira sizin o yüzünüzdeki kocaman gülümsemeyi gördüklerinde onlarda da size çikolata alma bağımlılığı zuhur eder. bide faydalı bilgi: hayatta en zor paylaştıkları şey çikolatalarıdır.
Özellikle bayanların adet döneminde girdiği koma çeşitlerinden bir tanesi.
(bkz: sufle krizim tuttu)
migreni tetikleyebilen bir bağımlılıktır. *
keşke tüm bağımlılıklar bu kadar tatlı olsaydı dedirti, bütün bağımlılıklar içinde belkide en zararsız olanı, mutluluk vereni.
Günümüzde her iki kişiden birinde görülen bağımlılık.
Nutella yüzünden bağımlıların sayısı artmıştır.
Kilo alımına, ani enerji patlamalarına ve saniyelik tatminliğe sebebiyet verir.
şeker hastası bir kişi için ölümünü hazırlamaktır fakat çikokata için ölünür.
En güzel bağımlılıktır. Anlatılmaz yaşanır.
arada sırada aklıma gelen bağımlılık. çikolata ve dondurma olmasa ne yapardık hacı.
Cikolata bagimliligi yoktur farkedilmemis agir depresyon vardir.
Beyaz çikületa.