bugün

üniversiteye ilk başladığımda ortada sıkça duyardım "çap yapacağım" diyenleri. ulan gerizekalı elektronik mühendisliğinde neyin çapını yapacaksın diye düşünürdüm. sonradan bu adamlar zor bela bölümü bitirince gülerim hala.
üniversitede kendi anadalınızın yanında bir başka daldan da lisans diploması alma durumudur. bazı koşulları vardır;

-başvuru yapabilmek için ortalamanız 3.00 üzeri olacak.başvuru yaptığınız bölümler ise kendi fakültenize bağlı bölümler olacak.yani diş hekimliği fakültesinden mühendislik-mimarlık fakültesine çap yapmayı beklemeyin.Zaten bölümünüze yakın bir bölüme yapmak sizin faydanıza olacaktır.

-her bölüm kendisine kontenjan açıklar.başvuru yapanlar ortalaması yüksek olandan düşük olana göre sıralanır.kontenjan arasına girebildiyseniz haydi başlıyoruz.

-Koordinatör hocanız ki sözde koordinatör (bütün her şeyi kendiniz çözeceksiniz) size almanız gereken derslerin listesini verir.Normalde lisans mezunu olmak için 240 akts ders almak zorundasınız 120 si ortak olunca bu alacağınız dersler diğer 120 aktslik kısımdır.

-derslerinizi seçerken ders çakışmasını yaşarsınız ama ikinci öğretmseniz bir kıt daha şanslısınız çünkü akşam17.00 a kadar dersiniz yok ve bolca ders seçersiniz.Bir dönem için kendi bölümünüzle birlikte 23 derse kadar çıkıyorsunuz ama sına zamanı günde dört sınavınız olabilir bu dört sınavında üç tanesi aynı saatte olabiliyor.işte bu kısım biraz sancılı.tek tek hocalar ile konuşup sınav saati ayarlamaya çalışacaksınız.

-eğer çap yaparken kendi anadalınızın ortalaması 2.00 ın altına düşerse çap ta düşer.
-eğer iki dönem üst üste ders kaydı yapmaz iseniz yine çap düşer.tabiki iki dönem üst üste çaptan da 2.00 ın altına düşmemeniz şart.

-sosyal hayatınıza gelince .. bu sizin sosyallik anlayışınıza göre değişir.ama bence konsere gidecek haftada bir kez sinemaya gidecek ayda bir kez tiyatroya gidecek akşamları 30 dk yürüyecek üniversitedeki gezilere katılacak arkadaşlarınızla haftada bir kez dışarı çıkacak zamanınız var.

-kampüsünüz büyük ve güzelse de kaşfedeceğiniz çok şey var.

son olarak anadal bittikten sonra 2 dönem daha uzatabilirsiniz ama anadalnızdan 2 dönem önce bitirmekte mümkün diyip ben kutlamalara gidiyorum.
arkadaş özel bir unide tam burslu boktan bir bölüme gidip , 3.80 ortalama yapıp, 2. sınıfa başlarken hukuk a başvurup , kabul edilmesi ile sonuçlanan durumdur.
dışında takıldığım programdır.
kısaca çap denir. çift anadal programı.
makina mühendisliği ve endüstri ise bu iki dal, onun adı biraz da gangbangdir.
Yapan arkadaşlar var ise mesaj atmalarını isterim.Yardımınıza ihtiyacım var.
Sonunda çift haneli işsizlik rakamlarına sahip bir ülkede iş bulmaya çabalamanıza sebep olacak.
üniversitelerde genellikle 3.00 (4 üzerinden) ortalama neticesinde öğrenciye ana sütü gibi helal görülen uygulamadır.
dönemlik alacağınız kredi sınırı artırılır ve istediğiniz bir bölümdende istediğiniz dersleri alabilirsiniz. böylece double yapmış olursunuz.
4 yılda 2 diploma hiçte fena değil. ama mantıklı bölümlerde yapın olur mu.
makine mühendisliği okurken(gerçi makine mühendisliği okurken ortalama 2.50nin üzerine çıkarsa bile mükemmel ama) gidip gıda mühendisliğinde yapmayın.
Hayalim olan şeydi...hayalim boğaziçi psikoloji kazanıp sosyoloji veya felsefe ile çap yapmaktı. Sonuç mu? Çukurova arkeoloji iki sene uzayan okul. Evet çok yüksekten uçuyorum *
hayali psikoloji olan bir üniversite öğrencisi için adama tarih bölümünde 3.95 ortalama yaptırır. Ben değil bir arkadaş.
mühendislik öğrencilerinin üniversiteye başlangıç zamanlarındaki hayalidir.
ilk dönemin sonunda " ya aslında ben gidicem buradan zaten yatay geçiş yapıcam" der.
daha sonra "yandal yaparım aga temiz"e döner muhabbet.
en son ise "ya var ya aslında erasmus varken gerek yok" deyip sıvar.
oda olmayınca ikinci dönemden itibaren her yıl "interrail yapacam agaa" sözleriyle kantinde kafaların ırzına geçer.
+makina kazanıp elektrikle çift anadal yapıcam
-zor olmasın kanka
+yok lan düzenli çalışırım olur biter
-öle diyosan öledir kanka
+endüstri mühendisliğindede lisans yaptım mı sonra gelsin amerika xd
-dimi kanka (he amk hee)

1 sene sonra

+ya kanka zaten tek bölüme odaklanmak lazım uzmanlaşmış adam arıyolar artık.
An itibariyle yapmaya hak kazandığım program. Hadi hayırlısı
eğitim fakültesinde olmayan olaydır.