bugün

tam aksine türkleri çok severler ayrım gayrım gözetmezler. kız alıp vermeme davası kendi töreleriyle ilgilidir başkasını bağlamaz. ülkeye çok hizmetleri olmuştur. en meşhur kahraman çerkeslerden biri kuşçubaşı eşreftir.
bir türk olarak doğduğum söylendiği ve öğretilmeye çalışıldığı halde, eğer ben bile türklük'ten istifa ettiysem, çerkesler ya da türkler'le temas etmiş herhangi bir millet için hiç de anlaşılmayacak bir durum değildir. bir insan niye türkler'i sevsin ki?
Türkleri değil faşist türkiye cumhuriyeti'ni sevmezler.
bir çok çerkez insan tanıdım tanıyorum öyle düşündürcek birşey sezmedim.
önyargıdır.*
(bkz: bana hemen 2 tane çerkes getirin)
at hırsızı oldukları için.
kendi baslarina var olamadiklarindan dolayidir. sevmemek degil kiskanclik hasettir.
Uyduracağım diye kıç yırtacaksınız. Azıcık akıl yahu.
--spoiler--
sonradan görmüşün oğlu olmuş, çerkezim diye havalara girmiş.

by ebleh.
--spoiler--
eğer seçmeli ders verilmesi gereken bir halk varsa onlarda çerkezlerdir. hepsi adam gibi adamdır. sırf polis taşlayıp, ensest olmadıkları için mi hakları verilmiyor diye merak etmekteyim. kendi bacısını siken berderci barzolara veriyorlar anca hak denen mereti. ilginç.
ay ben asilim, ben çerkezim, en üstün ırk biziz, çok güzeliz vb cümleleri ağızlarından düşürmeyen bir ırk olduklarından doğru bir çıkarımdır, vatana millete hayırlı olsun.
yalandır.
yengem çerkes. bir kerede türkler hakkında kötü laf işitmedim ne kendinden ne de ailesinden.
1864'deki hallerini düşünüp '' ya bu osmanlı en berbat zamanlarında bizi topraklarına kabul edip yok olmaktan kurtarmış sağolsunlar vallaaa '' demiyor ve bir de türkleri sevmiyorlarsa * ben onlardan şüpheliyimdir.
çerkesler osmanlı padi$ahlarının korumalarıydı. devlet kademesinde üst yetkililerin korumları da bu dönem dahil her zaman zaten çerkes seçilirmi$.
behr-i zaman'dan bugüne dek uzanan sıkı dostluklar kurulduğundan, götüyle kuş tutsa beni inandıramayacak insan beyanıdır.
kısmen doğru; kısmen yanlış olan önerme.

sosyalizm, komünizm gibi çirkefliklere bulaşmış çerkesler türkleri sevmezler bu doğrudur. marksist abileri bunları sıkı sıkı tembihlerler, " şayet bölücü, ırkçı kürtlerin götü yalanmazsa, onlara itlik yapılmazsa asla sosyalizm gelmez. işte sırf bu yanılgının bir sonucunda azınlık sayılabilecek kadar küçük bir kesim türkleri sevmez.

bu pisliklere bulaşmamış olan çerkesler ise (çerkelserin büyük çoğunluğu) candır. bu vatan için 1. dünya savaşı'nda, kurtuluş savaşı'nda, kore'de, kıbrıs'ta ve güneydoğu'da canlarını vermişlerdir ve vereceklerdir. evlerine türk bayrağını severek asarlar. benim bütün çerkes arkadaşlarım böyledir. tıpkı lazlar gibi yurt sevgisi ile yoğrulmuş insanlardır.

haa çerkesler " asiliz, güzeliz." gibi bir takım takıntıları olan insanlardır. o kadar da olsun. bazı kızları da güzeldir hani...
doğrudur. bir çerkes bana osmanlı döneminde bir olaydan gevelemişti. nedir bilmiyorum ama bunlar türklere baya düşman. ben herzaman önyargıya karşı ve ırkçılıktan nefret eden biriyim.

ama bu çerkesler bende en kötü duygulara sebep oluyor. Darbeci Paşalarını Öymenlerini Sezerlerini Baykallarını alıp yok olup gitsinler memleketlerine. sen beni yönetecek birikime sahip değilsin. git rusdan kurtar ülkeni. ayrıca çeceninden gürcüsüne kadar hiç bir kafkas sevmez bunları. adamları yarı yolda bırakıp kaçmışlar. bizim ılımlı islamcı paşalarda almış bunları.

biz çok güzeliz çok acayip bir milletiz ayaklarıda cabası. resmen sinir. kendimden utanıyorum vallah nasıl nefret oluşmuş bende.
Çok da önemli olmayan bir durumdur. Herkes herkesi sevmek zorunda değil.
bir çerkes olarak kendimi açıklama yapma durumunda hissettirdi bu başlık. birkere türkiye cumhuriyeti bir çok alt kimlikten oluşuyor. (laz gürcü çerkes kürt manav muhacir vb gibi...). bu ülke genelde dışardan göç alımına açık bir ülke ki 1864 yılında çerkes sürgünüyle bizimde atalarımız dedelerimiz bu topraklara gelmişler ve burayı yurt bilmişler burada soylarını devam ettirmişler.türkleri sevmeselerdi niye burada yaşamaya devam ederlerdi ki.kendilerine rus zulmünden kaçıp geldiklerinde ev sahipliği yapan türkleri değil sevmemek onları dost bilmişler kardeş bilmişlerdir. bizim dedelerimiz babalarımız hep bizlere bunu bu şekilde empoze etmişlerdir. bizler sadece kültürel, etik değerlerimizi devam ettiriyoruz . evet kendi ırkımızı beğeniyoruz çünkü içinde güzel şeyler barındırıyor. saygıyı hoşgörüyü kadına değer vermeyi barındırıyor. eğitime önem vermeyi barındırıyor. bir erkeği düzgün bir adam yapacak olanın anne olduğunun bilincinde olup seneler öncesinde kadını yüceltiyor ki yetişecek nesil adam gibi adam olsun bu kötü birşey mi ki burda bir sürü eleştiri yazılmış.insan gibi insan olsun neslimiz diye bütün bu adetler gelenekler.
güzellik konusunada gelirsek belirli genetik özelliklere sahip bir ırktır çerkesler ve güzeldir evet asildir de. ama tıpkı bir laz kızı kadar güzel tıpkı bir kürt kızı kadar asildir hiç bir insan nesli yoktur ki birbirinden üstün yaratılsın . çerkesler sadece biraz daha özenli geçmişten gelen değerlerine karşı okadar. boşuna bu tarz başlıklar açıpta ırk kavgası yaratılmasın.hepimiz bu ülkede yaşıyoruz bu ülkenin toprağından besleniyoruz.bu toprağın üzerinde yaşayan her birey türkiyelidir türktür.
Sallamasyondur.
Çerkezlerin büyük çoğunluğu çerkez olmaktan mutlu ve ırkını içerdiği adetler,gelenekler dolaysıyla birazcık daha üstün tutuyor.Ama bu ırkçılık,türkü sevmeme gibi algılanmasın.Örnek verecek olursam benim büyüdüğüm köyün üçte biri çerkez,üçte biri laz, üçte biri de yörüktür.Hepsi kendini diğerinden az da olsa üstün tutar.Çünkü 3 ırkın da diğerlerinde olmayan adetleri vardır.Mesela yörükte akrabalık ön plandadır.Çerkez de büyüğe saygı ön plandadır.Lazlarda ise kadına saygı ön plandadır.Yani köyümde 3 farklı kültür var.Hepsinin düğünü ayrı güzellikte oluyor.Hepsi kendi ırkını üstün tutuyor çünkü büyüdüğü, bildiği, en önemlisi damarlarında akan asil kan taşır hepsi.Ve köyde dostça da geçinmektedirler.Sevmeme olayına gelirsek bu sevmeme kendilerine Türkçülüğü zorla dayatanlaradır.Ethem Bey gibi bir kahramanını kötüleyip hain ilan edenlere karşıdır.Bu millet 150 yıl rus askeri gücüne dayanmış en sonunda da onurlu bir şekilde yenik düşmüştür.Niçin savaşmışlardır.Onurları ve soyları için.Belki onuru için savaşmasa dinini ırkını satsalardı şu anda kendilerine ait bir devletleri olacaktı.Nitekim Rus çerkez savası başlamadan önce 2 milyona yakın bir çerkez nüfusu vardı.Lütfen bunun gibi beyannatlara inanmayın.Bir savaş çıksa cepheye ilk atılacaklar çerkezlerdir.Kurtuluş savaşında olduğu gibi.Çünkü burası çerkezlerin baba vatanı son vatanıdır.
Turkun turkten baska dostu yoktur .
Çerkezler kendinden kat ve kat üstün olan cihan devleti osmanlının bile gücünü kabullendiği carlık rusyasina 150 yıl dayanmıştır.Osmanlı rus çerkez savaşında cerkeslere destek vermediği için pişman olmuştur. Nitekim savaştan sonra ruslar doğuda erzurum batıda yesilkoye kadar ilerlemislerdir. Yukarıdaki arkadaş türkler ne yaptı demiş asıl çerkezler ne yaptı. Çerkez düşmanı olan biri bursa karacabey e gelip herhangi birine Gavur dere hikayesi nedir diye sorsun bakalim çerkezlerin türk düşmanı mi değil mi olduklarını öğrensinler. Ya da meclisin henüz batıda askeri gücü yokken yunanın kimin durdurduğunu hatırlasınlar.
3 ay çerkeslerin işlettiği bir işletmede çalışan biri olarak kesinlikle katıldığım önerme. oldukça milliyetçiydiler. tüm çalışanları çerkeslerden seçmeye çalışıyorlardı ama beni de kabul ettiler nedense. bir gün geldim baktım hepsi çerkes bayraklı rozet takmış. vay amk dedim. sonra patronlar bana hdp'yi falan övmeye başladı , iyice soğudum. sonra facebook hesaplarına denk geldim. adamlar resmen nefret ediyor bizden amk. sen onların götlerini ruslardan kurtarıyorsun ama onlar burada teşekkür edeceklerine hainlik yapıyorlar. bardağı taşıran son damla ise 29 ekim'de oldu. ben dükkanın camına bayrak asmak istedim ama izin vermediler. ertesi gün işten ayrıldım.

bunların nüfusu kürtler kadar olsaydı düşünemiyorum. hiçbir azınlığa güvenmeyeceksin.
güncel Önemli Başlıklar