bugün

Genelde kendileri gibi Çerkes eş aradıklarından bulmaları biraz zordur. Ama yaşları ilerlerse tabiki insan ayırt etmezler.
Artık herkesler geç evlendiğinden onemi olmayan durum. Arasın dursun eşini bulsundur.
Genelde çerkes kadınlar çok geç evleniyor. Bir çerkes olarak söylüyorum bunu.
Ne kibiri amk, ilk fırsatta kaçırmam ben şahsen. Salak salak genelleme yapmayın.
Bilirkişi olarak geldim. Evet doğrudur hatta abhazya' dan göcen erkekler eski zamanlarda abaza kizi disinda baska bir etnik kokene mensup kizla evlenmek istemezmis bu da osmanli donemindeki ne abaza gibi geziyorsun (bekar olarak hayatina devam eden eril kisi), abaza gibi kaldin deyimlerine sebep olmustur. Abaza da buradan gelmektedir. Bu bir rivayettir. Diger rivayetse cinsel anlamda yalnizlik ceken erkegin abazan oldugu abaza' ninsa bir etnik toplulugun ismi oldugu yonundedir genel olarak bilinen budur. Dogru bir onermedir.
Doğru tespittir. Babam 30 kusurunde evlendi sulalenin yarisi evlenmedi. Galiba biz de o yolun yolcusuyuz. Nasip.
doğrudur. çünkü çerkeslerde ömür eskiden beri uzundur. dolayısıyla evlenmek için acele edecek sebepleri de yoktur. mesela anneannemin annesi ben doğmadan 4-5 yıl önce, 96 yaşında ölmüş. ördüğü dantel yarım kalmış. *

ayrıca çerkeslerde kaçma göçme yoktur. cenazede de düğünde de kadın erkek yan yana oturur. birlikte dans eder. komşular, akrabalar ile abi kardeş gibi büyür. sen yoktur, siz vardır. insan anne babasına bile ''siz'' diye hitap eder.
sebeplerinden bir tanesi çerkeslikte bekar birlikteliklerin evliliklerden daha rahat ve serbest olmasıdır. bekarken kız ve erkekler rahat rahat konuşup köy köy düğün gezip oynayıp akordeon çalarken, evlenince bu rahatlık ortadan kalkar.
evde kalanların ben zaten çerkesim demesine sebep olabiliyor bazen. araştırın çoğu çerkes değil.
cinsel ilişkide geç gelmelerine neden olan durumdur.
Düğünde yaptıkları o dansı öğrenmesi bi hayli uzun yıllar sürdüğü içindir.

Kaynak : sağ lobum.

Dip not: hakikaten niye geç evleniyor bunlar Yav,

teyzeye bakıyorum neredeyse bastonla yürüyecek ama 10 yaşında çocuğu var.
Kendilerini beğenmişlikleri yüzünden.
Doğruluk payı yüksek tespit. Akrabalarım neredeyse hiç evlenmiyorlar. Sanırım ben de o yola doğru gidiyorum. Bu arada o dansı iki dakika yaparsam bacaklarım pert olur.*