bugün

Çerkezler’in kızları bilmiyorum abi ya rusyadakilerle buradakilerin alakası Yok.
görsel

ankara hurdacılar esnaf odasının alacağı versus, bayrağı da var hem kapak olsün.
ikisi de türk değil ikisi de savaştan kaçıp bu ülkeye sığınmış. Ama suriyeliler hor görülürken çerkezlere laf edebilen yok.
* ruslar kuzeydoğu karadenizi ruslaştırma amacıyla 1860'larda çerkesleri anadolu'ya sürmüş.

* abdülaziz de 'tüm müslümanların halifesiydim dimi ben ya' deyip hepsini buyur etmiş. rusların ekmeğine yağ sürmüş. o sayede karadeniz'in çoğunluğunu ruslaştırma projelerini tamamlamışlar. (günümüzde gelen suriyelilerin abd fırat'ın doğusunda kürt devleti kurabilsin diye gönderildikleri gibi)

* ondan taa 60 yıl sonra 1920'lerde osmanlı dağılırken düşmanlarımız kışkırtılacak doğuda kürtleri, batıda çerkesleri bulmuş. 60 yıl geçmesine rağmen onlar da kendilerini vatanlarında görmedikleri için işbirliği yapmışlar. manyas-bandırma'da devlet kurmaya kalkmışlar. 150'likler listesinin ikinci yarısı hep bunlar.

* şu an çerkesler türkiye'ye entegre olmuş durumda. evet artık kendilerini türk kadar türk görüyorlardır. ama geldiklerinin üzerine 160 yıl geçti. olsun o kadar.

* suriyelilerin türklerle, türk kültürüyle zerre alakası yok. evet onların torunlarıyla da herhalde 100 yıl sonra ortak bir noktada buluşuruz (arada yeni bir iç savaşa sebep olmazlarsa). ama 100 yılımızı bu sancılarla, huzursuzluklarla, arapçı terör örgütleriyle, çatışmalarla, iç savaşla mı geçirmek istiyoruz? buna niye katlanıyoruz? suriye'de bir pkk devleti kurulabilsin diye mi?
* çerkesler tek bir grup değil . abhaz ve adige gibi farklı kabileler var .
* kültür olarak türklere yakınlar .zaten kuzey kafkasyada da beraber yaşıyor
lar .
* sayıları az . 1 milyon civarı abhaz - adige var . nüfusları artmıyor .
* bir kısmı geri dönmek istiyor .
kısacası suriyeli kürtlerle , araplarla , süryanilerle karşılaştırılamaz ....
(bkz: bülent uluer)