bugün

isimleri genelde setenaydır.
amiyane tabirle "ilik gibi" oldukları doğrudur da esmer, meymenetsiz ve suratsız çomarlara bakmazlar kolay kolay.
Genellikle uzun boylu ve beyaz olurlar ama fazla derecede ciddi ve soğukturlar. Ekseri asabi oluyorlar. Geleneklerine bağlıdırlar.
Beyaz tenli, çıkık elmacık kemikli, hafif/biraz çekik gözlü olurlar.
Ev işi, yemek bilmezler ama giyinmeyi, süslenmeyi bilirler. işveli ve cazibelidirler.
Erkek olsam kesinlikle aşık olacağım kızlardır. Duru tenleri, belirgin elmacık kemikleri, yanakları, badem gözleri...

Sarışın ve mavi gözlü olanları zaten aşırı güzel. Allah özene bezene yaratmış bazı Kafkasyalıları.
Bazıları beni kıskançlık krizine sokmayı başarmış kızlardır.
Kız işte.
ortalama söyle: görsel bir yuz hattina sahip oluyorlar diyebilecegimiz kizlar. bu resim, genc abaza, çeçen, inguş, lezgi, oset ve adige kadinlarin yuzlerinin birlesiminden ortaya cikmis. dolayisiyla tam olarak cerkes/adige degilse bile kuzey kafkasyali kadinlarin yuz hatlari diyebiliriz. kas, goz, yuz yapisi, elmacik kemikleri gayet uymus. burnu saymazsak aynaya bakinca asagi yukari boyle bir tip goruyorum.

Edit: resim asagidaki gorseldeki kuzey kafkasyali kadinlarin bazilarinin birlesiminden yapilmis (gürcü ve sanirim kumuk kizlar dahil degil diye dusunuyorum, osetler de dahil olmayabilir):

görsel

Fotograflarin kaynagi: Les origines de la beauté isimli bir proje. Youtube sayfasina burdan ulasip bir cok etnisiteden kadinlarla ilgili videolarini seyredebilirsiniz: https://youtube.com/@LesO...Beaute?si=hoaKYKlqyTZbivx_