bugün

var böyle adamlar. bir bardak çaya neredeyse bardağın yarısı kadar şeker dökerler. akıllarına gelmez mi bilmiyorum. yarım bardak şekere biraz çay dökmeleri daha mantıklı değil mi? bak kızdım şimdi şekerim düştü!!
çayı direk şekerliği dökmekle kesin sonuç alınacaktır. beyhude uğraşmamak gerekir.**
kimya kurallarını ihlal etmektir. çayı ısıtmadıkca o şekerin büyük kısmı çayda çözünmeyecektir. isterse bir kavanoz atsın. tadı değişmez.
(bkz: Şerbet)
(bkz: şekerli çaymı içilir)
artık bağışıklık kazandım çeyreğin yarısı çay kaşığı şekeri çayda tadını alabiliyorum içmiyorum.
koca termosa atıp milleti şeker derdinden kurtarıyorsa sorun yoktur.
bazen psikolojik de olabiliyor. bardak büyükdeyip ard arda atan insanın dramı.
bi kısmı boka gidecektir. erimeyecektir, dibe çökecektir çünkü, bir bardak çay belli miktarda şekeri çözebilir.
- hikmet abi çay içer misin?
+ bir çayını içerim halil.

çay beklenir... ve gelir.

- kaç şeker hikmet abi?
+ sekiz yeter, yok yok dokuz.
- ?... abi tatlı falan söyleseydik, olmadı sanki böyle.
- kaç şeker aysel?
+ on bir yeter.
- ?...
+ ay tamam on olsun bari.
çayı kola yapmadan içmemek.
anında kusmayla sonuçlanacak olaydır.
şerbeti bırakın ağda yapmayla eşdeğerdir.
ufakken bu şikayetten doktara gidilmiştir ve türk doktorumuz -zeki çocuklar çok şeker yer diyip geçiştirmiş ve halen ihmal edilmiş, misafirlikteyken çay içilmesi işkence haline gelinmiş durumdur.
iki taşım kaynatınca çay reçeline dönüşecek bir yiyeceğimsi içecektir.
çaylı şeker içmektir.
çayın 2 saat karıştırılmasına rağmen şekerinin erimeyeceği durumdur. yaban gibi bir hamleyle masayı yıkmak, çaya ve şekere * yazık etmek gerekir
çay değil şerbet içmekle sonuçlanacak eylemdir.
çok şekerli çay içmek dğeil az çaylı şeker yemektir.
benden, "evladım niye kirletiyorsun bardağı, direk şekerliğe koysaydın ya çayı" şeklinde cevap alan kişilerin yaptığı durumdur.
(bkz: yarım bardak şekere çay atmak)
sonucunun çay içmek değil çay aromalı şeker yemek olduğu durum.
öğrenci evinde istenmeyen misafirdir.
(bkz: çılgınsın men)
Anne şeker çuvalını getirsene yine o misafirler geliyor.
(bkz: şekere çay atmak)