bugün

--spoiler--
yalnızlığa dayanırım da, bir başınalığa asla
yaşlanmak hoş değil duvarlara baka, baka.
bir dost göz arayışıyla.
saat tıkırtısıyla...
korkmam, geçinip gideriz biz mutlulukla,
ama;
"günün aydın, akşamın iyi olsun" diyen biri olmalı.
bir telefon sesi çalmalı ara sıra da olsa kulağımda.
yoksa, zor değil,hiç zor değil,demli çayı bardakta
karıştırıp, bir başına yudumlamak doyasıya.
ama; "çaya kaç şeker alırsın?"
diye soran bir ses olmalı ya ara sıra...
--spoiler--

edit: şiirin esasen elif şebnem akal'a ait olduğu söylenmektedir. yanlış bilgilendirmeden ötürü kusura bakmayın diyor; yazarı hangisiyse bu güzel şiir için kendisine teşekkür ediyorum.
"çaya kaç canderel" olarak değişen kavramdır.
mütemadiyen "yok,ben almıyorum" cevabıyla karşılaşılan soru.
cahit berkay'ca bestelenerek moğollar'ın son albümünü umut yolunu bulurun açılış şarkısı olan can yücel şiiri.

edit: şiirin asıl sahibi Elif Şebnem Akal'mış ve adı da ara sıraymış.
can yücel şiiri olmamakla beraber, az önce best fm'de Elif Şebnem Akal adlı bir bayana ait olduğunu öğrendiğim şiir. şarkı da çok uyumlu olmamış ama moğollar söylüyosa baştacıdır.
(bkz: çayı on şekerli içmek)
moğolların son albümünde bestelediği şiirdir.
(bkz: orta şekerli çay)
moğolların bestelediği hali dinlendiğinde insanın içinin bir buruklukla dolmasına sebep olan, yalnızlık duygusunu yüz çarpan, etkileyici şiir.
ilk dinledildiğinde "iyiymiş", ikincisinde "bi dakka abi ya", üçüncüsünde "sikerler" dedirten, "sikerler" i dedikten sonra da sürekli dinleme isteği uyandıran yeni bir moğollar şahaseri. cahit berkay' ı daha çok sevme sebebi. ama...
moğolların bestelediği can yücel şiiridir o aşikar lakin nasıl bir bestelemek nasıl bir seslendirmek, ruh katmaktır o öyle. giriş müziğiyle birlikte alır sizi tutar savurur derinlerinize, o en yalnız kaldığınız karanlığınıza, romantizmle değil gerçekle vurur yokmuş gibi davranmaya çalıştığınız yaralara. ne de iyi yapar, naifliğinden bir şey kaybetmeden incitir. yazanın da söyleyenin de yüreğine sağlık.
moğolların harika ötesi şarkısı. hayat budur, sevgi budur diyor insan dinledikçe. ruhumua can verdi sanki şarkı. gönlünüze sağlık.
(bkz: elif şebnem akal)
elif sebnem akal ve can yücel arasinda gidip gelen siir olsa da mogollar'in daha dogrusu cahit berkay'in kalbimizi bedenimizden sökmek icin besteleyip " alin hadi bakalim simdi göreyim yalnizliginizi" diyerek bizi yaraladigi sarkisi.
hayatımın şiirlerindendir.
öyle böyle değildir. Can yakar. Yalnızlık bu denli güzel anlatılır. Adamın tüm hayatını siker atar bir okuyuşta.
yaş 34 olunca daha da fazla dinleniyor.

http://www.dailymotion.co...llar-caya-kac-yeker_music
sabahtan beri loop'a alınmış şarkıdır, zaten herzaman basit, göze pek çarpmayan, gündelik, alışılmış olan detaylara dikkatin çekilmesi etkilemiştir beni bir şekilde, yani en yalın ve alışıldık olanın üzerinden anlatmak derdini, tıpkı bu şarkıda söylendiği gibi
"çaya kaç şeker alırsın?
diye bir ses sormalı ya ara sıra..."
yalnızlığın en güzel anlatıldığı şarkıdır.

bi tutam çaresizliği, alabildiği yaşlılıkla harmanlayınca daha anlamlı oluyor şarkının sözleri sanırım.

http://www.youtube.com/watch?v=1GdEPa-oOiQ
sosyal ortamlarda her beğendiği şiirin altına "can yücel" yazan akıllılar yüzünden cahit berkay bile aldanmıştır.

detayı :

(bkz: http://cadde.milliyet.com...-seker-can-yucel-in-degil)
"yoksa..
zor değil,hiç zor değil
demli çayı bardakta
karıştırıp bir basına
yudumlamak doyasıya
ama." der ve susturur adamı. öyle bir şarkıdır.
gün aydın ve akşamın iyi olsun... ulan bu nağmedir benim ağzıma sıçan.
yalnızlığı en iyi anlatan şarkı-şiirlerden biri...
2 içerde 1 dışarda klasiğimdir ikisi çayın içine atılır ama o bir tanesi mutlaka dışarda duracaktır hadi diyelim tadı olmadı at gitsin.
mahmut tuncer dinlerken halay çeksinler diye 12 şeker atıyorum.