bugün

haç şeklindeki darağacı.
farsça çar+mıh diye oluşmuş olan kelime.bu kelimede ki "çar" dört, "mıh" ise çivi demektir. yani hasılı çarmıh dört çivi demektir.
"Kimi öptüm de kurtuldu çarmıha çakılmaktan? "
(bkz: çarmıha germek)
(bkz: isa)
genelde insanları germeye yarayan bir alet.
marangoz yusufun oğlu isa (sıktınız ama... mühendis,doktor,öğretmen,psikolog-psikiyatr olmuşsunuz hala tanrının oğlu diye diretiyorsunuz...) saklanırken ve judas onun yerine çarmıha gerilirken, yanında iki kardeş daha aynı akibete uğramıştı.. disma(s) ve gesta(s) biraderler... aynı kurul tarafından yargılandılar ve açmaz olan, bu kurulun yargılarına güvenilmeli mi sorusuna yanıttır...
hiç bu hırsız biraderler adına dua edildiğini duymadım ve okumadım...
hadi bakalım kuzucuklar, okuyun-araştırın ve yanıtlayın bu entryi... öyle kuru-sıkı tehditlerle olmuyor...
eski iran mitlerinde bu objeye rastlanır, hatta babasız doğum falan bile var...
hristiyan teolojiisine göre tanrının kendisini insanlığın kurtuluşu için feda ettiği yer.
hazreti isanın gerildiği söylenen ağaç parçası.

görsel
görsel
görsel
görsel
dört çivi anlamına gelen farsça bir terkip olan çehar mih biri yatay, öteki dikey 2 ağacın oluşturduğu haç şeklindeki dar ağacını ifade eder. buna haç ve salib denmektedir.
Dört anlamına gelen "çehar" ve çivi anlamında "mıh" kelimelerinden oluşmuş kelime.
görsel
mıh çakmak ve çar da 3 anlamına gelir.
sağ ve sol ele 1 er tane çivi son olarak ayak üstüne atılıp bir tane.
çar:dört, mîh:çivi’den mürekkeb kelime, çarmıh.
Çarmıh kelimesi Farsçada kullanılan cahar ( dört ) ve mıh ( çivi) kelimelerinin birleşmesinden türemiştir. isa’nın çarmıha gerilmesi için ellerine ve ayaklarına saplanan çivileri ifade eder.
hac yani artı işaretinde bir tahta ayak ve ellerden çivilenerek insanlar kan kaybından ölene kadar ölüme terk edilir. 1 saaten fazla sürer genelde ölüm.