bugün

"Umutsuzsanız umut sizsiniz." diye devam de eden yaygın bir sözdür. yanlış anımsamıyorsam Behçet NEcatigil'in bir şiirinde geçer.
insanların zor zamanlarında, sorun yaşadıklarında başkaları yerine kendi vargüçlerine dayanmaları gerektiğini anlatır.
zaman zaman da ümitsizseniz ümit sizsiniz şeklinde devam eden, tüyler ürperten yersiz kelime oyunlu salık.
bakkal çakkal duvarlarında baş tacı edilen bi nevi duvar yazısı.
yaratmakla sıçmak arasındaki ince çizginin sıçmak tarafında konuşlanmış söz.
ya çaresizsiniz ya çare "sizsiniz" olarak da bilinin söz.
ya ümitsizsiniz ya da ümit sizsiniz gibi içi boş bir laftır..
böyle saçma sapan şeylerden feyz alan insanlarada bravo diyorum...

(bkz: dershane atasözleri)
*2002 secimlerinde refah partisi*nin secim propagandası amaclı kullandıgı soz
limitsizsiniz olarak da pizza hut ın bir propagandası mevcuttur
+ümitsizseniz, ümit sizsiniz. çaresizseniz, çare sizsiniz.
-kızlar bana hiç bakmıyo.
+tipsizseniz, tip sizsiniz.
-tipsiz miyim?
+hem de nasıl. hem de nas sıl!
-garson, bu adam beni rahatsız ediyo!
+rahatsızsanız, rahat sızsınız. ay bu olmadı yaa.
-sktir git lûtfen!
+yalarım. *
(bkz: şerefsizseniz şeref sizsiniz)*
insani kendine yonelten, careyi disarida degil de yureginde aramayi anlatan onerme
çaresizseniz, çare sizsiniz diye bi zırva da vardı ortaokul geyiklerindendir. post itlere falan yazıp defter kapağına yapıştıran arkadaşlar da vardı hatta..e ergenlik dönemi kendini motive ediyo hayata..büyüycek o daha abisi..
bizden size fayda yok kardeşim, başının çaresine bak demenin fiyakalı biçimidir.
çaresiz olunduğunu ya da çarenin aslında biz olduğumuzu ifade eden cümle. sözün tamamı aşağıdaki gibidir:

"ya ümitsizsinizdir ya da ümit sizsinizdir.
ya çaresizsinizdir ya da çare sizsinizdir."
(bkz: ya şerefsizsiniz ya da şeref sizsiniz)
(bkz: saglikli beyin)**
aklıma 2 haftadır üzerinden çıkartmadığı atletiyle koltukta oturup kişisel gelişim kasedi dinleyen orta yaşlı adam görüntüsünün gelmesine sebep olan cümle...
(bkz: bana kelime oyunu yapma)
akla grup vitaminin bir zamanlar hit olan parçasını getirir.
-ismaill felsefee yapmaa!
herşey seninle başlar (mümin sekman)
ilk ve orta öğretim öğrencilik hayatı boyunca her yıl hakkında en az iki kere kompozisyon yazdırılan boş laf öbeği..
kişisel gelişim piyasasının en klişe ve en can sıkıcı sloganıdır.. zira doğrudur ve doğruluğu kişiyi sinir eder ve moralini altüst eder.. neden? şöyle ki;

insanoğlu bir sorunla karşılaştığında ya da bir problemi yaşar durumdayken, o problemin kaynağının bilinmemesi ve sonucunda da bu kaynağı arayış halinde olması kişiyi kısmen de olsa oyalar ve oyuncak görevini üslenerek kişinin bu realite arayışında bir nebze de olsa rahatlamasını sağlar ve acılarını dindirir.. fakat akl ı selim kişi bu ve türevi bir kaç cümle vasıtasıyla sorunun kaynağını hisseder, görür ve bilir lakin bu defa da bilmenin ve bildiklerini değiştirememenin ve değiştiremediklerini de kabullenememenin ızdırabı içerisinde, kuyruğu sıkışmış kedi misali kıvranmaya ve acı çekmeye başlar..
yaşayan için zordur vesselam, yaşamayan içinse iyi yolculuklar..
mumin sekman tarafindan yazilmis kitaptan bir alintidir.kitabin adi her sey seninle baslar.
tanım:aslı astarı olmayan klişedir.

--spoiler--
insanı boş yere sevindirik yapar.400 bilmemkaç senelik macahel camisi vakfiyesini osmanlıcadan türkçeye çevirmiş adamım,üç sene üst üste osmanlıcadan kaldım.benim vezin,terkip öğrettiğim elifi görse mertek zanneden kevaşelere* hep aa,bb geldi ben 38'den yukarı not alamadım.en sonunda sağolsun büyük bi zat araya girdi o şekilde geçtim.yani çare her zaman biz değiliz,bazen çare başkası,buradan torpil iyidir,hoştur anlamı çıkmasın.o dersten geçmek herkesten çok benim hakkımdı.hoca aramızdaki kişisel bir sorunu kendi lehine kullanarak bana hakkım olan notu vermedi.yaz okuluna döktüğüm paraları,bursa sıcağında 47de geberen nöronlarımı,kaybettiğim zamanımı helal etmiyorum.
--spoiler--

yazarın notu:subjektif değildir efendim.hayatımızdaki her sorunu çözme gücünün bizim elimizde olduğunu ispatlayın rodosa kadar yüzerim.ha spoiler subjektif midir?o da değildir efendim.osmanlıca olmaz,teknik resim olur.ders olmaz iş olur iş olmaz sevgili olur.anladın.
örneklerle çoğaltılabilir sözlerdir.
terbiyesizseniz terbiye sizsiniz
edepsizseniz edep sizsiniz
gereksizseniz gerek sizsiniz
vb.
BAzen öyle anlar gelir ki size yardım edebilecek kimse yoktur. Yapmanız gereken tek şey sorununuzu kafanızda çözmektir. DEneyince gerçekten işe yaradığını anladım. (bkz: Panik atak)
'muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur' sözünün ilgi çekici biçimde ifadesidir.