bugün

"Çekiyorum tetiği ...çekiyorum, çekiyorum, tüfek patlamıyor. 'Tüfek bozuldu herhalde' dedim yanımdaki arkadaşa ..;Bak benim tüfek bozulmuş ateşlemiyor; dedim. Arkadaş bana baktı; Ne bozulmuşu, senin parmak gitmiş ; dedi. Ben o zaman acısını duydum işte. Bir kurşun gelmiş tetiği çektiğim parmağı alıp götürmüş orta yerinden;

Halil HelvacI (1892 doğumlu)

bizler böyle bir ecdadın torunlarıyız işte sözlük.
Çanakkale'den gelen yaralılar Sirkeci'de vapurdan indirilirken.

görsel
Birbiriyle çarpışan iki kurşun...
görsel
-topçu seyit onbaşının 270kg lık top mermisini tek başına kaldırıp topa koyarak ingiliz zırhlı gemisini ortadan vurup batırdığı savaş..

-savaş anında kısa süreli ateşkes ilan edilip ingiliz ve türk askerlerinin futbol oynadığı, türk berberlerinin ingilizleri traş ettiği savaş...

-16 günde 18.000 türk askerinin öldüğü savaş...

-türk askerinin her gittiği iki metre için siper kazdığı savaş.. bu öylesine önemli idi ki bir gece verilen emir şöyleydi.. -olduğunuz yeri kazın,kazın,kazın...

-siperler arası 4-5 metre olup bir el bombasının pimi çekildikten sonra 3-4 defa siper değiştirdiği,patlayacağı anlaşılınca üstüne kum torbaları kapatılan savaş...

-karşılıklı ateş halinde mermilerin birbirine çarpma ihtimali 10.000.000'da bir olmasına rağmen onlarca merminin havada çarpıştığı savaş..

-igiliz subayının ayağında altı demir kaplı bot,ingiliz erinin ayağında kauçuk tabanlı bot varken,türk askerinin ayağında 1-2 mm kalınlıgında bir çarık vardı. ingilizler bu olaydan yararlanarak 4 uçlu , dövme demirden bir yıldız yaparak siperlerden türk askerlerinin önüne atmıştır. Bu yıldızın özelliği nasıl atılırsa atılsın bir ucu hep gökyüzüne bakar. Canını vatan için vermeye koşan türk askeri de bunlara dikkat etmediğinden onlarca asker kan kaybından ve tetanozdan hayatını kaybetmiştir.

-türklerin fransız askerlerine sigara attığı, karşılığında da Fransızların konserve attığı savaş..

-15 yaşında delikanlıların , yüreği bedeninden büyük yiğitlerin çanakkaleye ölüme geldikleri savaş. Tokat yöresinin ''hey on beşli onbeşli'' türküsü bu olaydan doğmuştur.

Ve bunun gibi onlarca olay.. biz bu savaşın değerini bilmiyoruz. Japonyanın Çanakkale için söylediği söz.. ''böyle bir zafer bize ait olsa cam fanus içine koyar ebediyeten korurduk.''
bilimde, teknolojide sürekli ileri giden batılı devletler dünyayı sömürgeleştirirler. petrolü bol ve stratejik önemi olan osmanlı, onların iştahlarını kabartır ve zaten 'hasta adam' gözüyle baktıkları bu devleti bir güzel parçalayıp sömürgeleştirme isteği ile yanıp tutuşmaya başlarlar.
1914 yılında patlayan birinci dünya savaşı iyi bir fırsat olur.
kendilerine "medeni" diyen ingiltere, fransa, italya, rusya aç kurtlar gibi üzerimize üşüşürler.
avusturalya ve yeni zellanda gibi sömürgelerinden topladıkları askerleriyle gelen ingiliz ve fransiz donanmaları, rusya ya yardım bahanesiyle boğazlardan geçmek isterler. gençler cepheye koşar, "çanakkale destanı" yazılır.
bu savaşta yaklaşık 253 bin şehit verdik.
ingilizler ve fransızlar çanakkale yi yaklaşık 500 000 insana mezar etmişlerdir.
ingiltere ve fransa dilleri, renkleri, dinleri farkli yüzbinlerce askerle gelibolu yu kuşatmis; yurdunu savunan insanları, en modern toplar, silahlar, uçaklar ile günlerce bombalamışlardır.
onca kayba ve her seye ragmen "canakkale gecilmez" sozunu alip gitmislerdir.

çanakkale savaşı sırasında yaşananlar, yüzlerce kitap yazılsa anlatılmasına yetmeyecek kahramanlıklar, fedakarlıklarin yanı sıra canilikler içermektedir.
Bugün bir tarih dönümü, yıllar önce bugün yüzlerce askerimiz sabahı görmedi. ilk defa bugün emperyalizme karşı zefer kazanıldı ve bugün Osmanlı'nın üstüne üstüne esen sert rüzgarları lehine çevirecek büyük dahi, tarih sahnesinde boy gösterdi. Rüzgara karşı, göğsünü siper etti, tıpkı uçurtmaların rüzgara karşı yükselmesi gibi o büyük dahi ölüme karşı yükseldi ve göğü delerek zaferi milletine indirdi. Kutlu olsun, unutulmasın.
görsel
bu savaşta savaşan türk askerlerini en güzel üstat mehmet akif ersoy özetlemiştir.

bedir'in aslanları ancak bu kadar şanlı idi.
görsel

Türk askerleri, Çanakkale,1915,

105 yıl önceden bize bakan bir fotoğraf.

Dur yolcu!
Bilmeden gelip bastığın bu toprak,
Bir devrin battığı yerdir...

https://www.facebook.com/...6/posts/3785201311524323/
bazı çevreler mustafa kemal'in çanakkale'de başarılarının abartıldığını, halbuki onun orada oradaki onlarca yarbay rütbesindeki subaylardan olduğunu söylemektedirler. oysa churchill bile anılarında mustafa kemal ortaya bir güneş gibi çıktı ve biz orada onu mağlup edemedik demiştir.
Türklerin şu anda yaşabiliyor olmasını sağlayan savaş. Allah bir daha yaşatmasınlar milletimize akıl fikir versin ve onu kullanabilmeyi nasip eylesin ki birlikte yaşamak için uğraşsınlar düşman olmasınlar birbirlerine inşaallah. Anlamıyorum insanlar arasında olan ne bu şiddet ne bu düşmanlık?
bir ulusun kanla süslediği madalyadır. afedersiniz bizim gibi gevşek götlerin değil türk kürt çerkes ayrımı yapmadan kendilerini zerre umursamadan kendilerinden sonrakileri şereflendirmek için canlarını verebilenlerin destanıdır. biz birbirimizi yerken onlar bizim için kendi ömürlerini yemişlerdir. bizim gibi günü kurtarmaktansa kendi yarınlarını ateşe vermişlerdir.
gelibolu belgeselinde ilginç bir ayrıntı düşmanlarımızın ne kadar zeki(!) olduklarını gözlerimizin önüne serer.

siper savaşları esnasında bütün siperlerin sağlıksız ve berbat halde tuvaletleri varmış. bu, savaş anında gayet doğal bir olaydır. insan can derdindeyken nasıl ve ne şekilde olursa olsun ihtiyacını giderir. asıl ilginç olan, düşman birliklerinin bu sağlıksız ortamda bizim askerlerimizden mislilerce fazla zayiyat vermesi. bunun sebebini yabancı bir tarihçi belgesel esnasında şöyle açıklıyor:

"askerlerin hiç tuvalet kağıdı ve suyu yoktu ve temizliklerini elleriyle yapıyor ve daha sonra ellerini otlara sürerek temizliyorlardı. dolayısıyla pek çok sağlık sorunu ortaya çıkıyordu."

arkadaş, madem ot var, yaprak var, taş var, önce eline silip elini ota süreceğine otu al direk ota sil. ellerin temiz kalsın.

türk'ün gözünü seveyim.
akıl almaz bir zafer.
bazi zavalilarin ahahah ama istanbulu feth ettiler yinede dedigi ve gereksiz buludug savas.

iyide yavrucum ingilizler istanbulu feth etiginde ruslar savastan cekilmis fransanin savasacak hali kalmamisti.

bu savasi kazansalar fazladan 2 yil savasip yipranmamis olacak tum gucleriyle anadolouyu almis olacaklardi. birde kocaman guclu bir rusya ve fransa olacakti anadoluya giren.

libos dolmus ortalik tarihten bir bok anlamayip kucuk cikarimlar yapmakta sadece bizim insana ozel olsa gerek. .
güncel Önemli Başlıklar