bugün

sümerolog ve tarihçi Dr. Muazzez ilmiye çiğ'ın söylediği söz.

http://www.haberturk.com/...cat=200&dt=2009/12/21

yorumun birinde yazdığı gibi cüppelide orada olacaktı. gör o zaman şamatayı.
küçüklüğümde hep yapmak istediğim ama sırf özenti gibi görünmek için yapamadığım bu adeti artık "onlar özentiymiş olum" şeklinde düşünerek yapabilirim. * *
(bkz: yılbaşında geyik kesmek)
noel babanında türk adeti olduğu söyleniyor. eskiden bir nuri amca varmış. ve her yeni yıla girerken çocuklara hediye veriyormuş. çocuklar artık ona nuri baba demeye başlamış. ardından bunu gören bir kaç yabancı hemen kendi ülkelerinde uygulamaya başlamış. bizim nuri olmuş noel... gibi bir garip hikayedir.
doğruluğuna şüphe edenin aklına edeyim demekten sakınca duymadığım tespit. bize ait olmayan bi domuzlu, atlı yemekler var geri kalan bütün dünya bizim. beh amına koyim.

naptınız ya olum?

bi kere sen yılbaşı kutlayan bi millet değildin düne kadar, bugün ağaç bizim, hindi bizim, ocak bizim, dumanla haberleşme bizim.. daha yazam mı?
kısmen doğru önermedir. kısmen diyorum bak.

doğrusu şudur : çam süslemek eski türkler tarafından uygulanan bir gelenekti.

bununla ilgili bir takım bilgiler var, eski türkler 22 aralık tarihinde gece ile gündüzün arasında yaşanan savaştan gündüzün galip gelmesini bir çam altında toplanıp onu süsleyerek kutlarlarmış. Bu bayrama da nardugan bayramı denirmiş.

Bir ilginç durum daha var. isa'nın doğum yeri olan filistin'de çam ağacı ne s*k*m aramaktadır da hristiyanlar her noel'de deli gibi çam süsleyip kozalaklarını toplamaktadırlar?

Şimdi asıl mesele şu; aslında daha önceden de varolan bu bilgi en son muazzez ilmiye çığ tarafından ortaya atıldıktan sonra, madem türk geleneğidir öyleyse biz de çam ağacı süsleyip şömineye kirli çoraplarımızı asabiliriz gibi bir düşünce hasıl olmaktadır. Öte yandan bir takım yobazlar da haşaaa günaha girersüüüz bre yezit kafirler şeklinde höykürmektedirler.

Ben burada acizane fikrimi açık etmek isterim. Şamanizm'e inanan eski türkler tarafından uygulanan bu geleneğin günümüzde islam'a inanan türkler tarafından uygulanmasının teorik olarak bir anlamı yoktur. Çünkü islam'da böyle bir gelenek yoktur. Haaa, siz kalkıp da "yok aga ben şamanizme geri döncem" derseniz o ayrı. ya da "yav kardeşim islam'da olmasa bile biz çam süslemek istiyoruz çoluk çocuğa atraksiyon olsun" derseniz o zaman da bu zaten kimseyi ilgilendirmez, özellikle de o yobazları ilgilendirmez.

Meselenin özü budur. Tekrar edecek olursak, eski türkler tarafından o dönemki itikatları gereği uygulanmış bir gelenektir. ister uygulayın ister uygulamayın, bu kimseyi ilgilendirmez. Zaten hristiyanların da "ula bu bizim adetimiz siz yapamazsınız" gibi bir söylemleri de yoktur.

NOT : Müessesemizde her keseye uygun çam satışı başlamıştır. iki çam alana süsleri bedava...
türkler nereden bulmuş da çam ağacı süslemiş, insanda biraz akıl iz'an olur, bozkır insanlarına çam ağacı süslemesini yakıştırmak için beyni yemek lazım.noel baba'ya nail baba diyen okey dördüncüsü düzeyinde bir iddiadır.
(bkz: götünüzden adet uydurmayın)
Çam değilde çam diplerini süslemek dese neyse.Kot amerikanın şalvarıdır reklamını hatırlattı bana.