bugün

adabıyla yapılması gerekendir, çalınsın diye ortalık yere bırakılan mal bilinmelidir ki bir tuzaktır.
askerde, "yer değiştirmiş" şeklinde dile getirilen durum. öyle ki erbaşlar; türk askerine hırsızlık yapmayı yakıştıramıyorlardı.
birinden çalarsan hırsız olursun, herkesten çalarsan zengin.
nadiren kullanılan bir diğer anlamı ise; benzerlik.
örnek üzerinde rahat anlaşılacaktır;

Kızıldan Siyaha Çalan Bir Günde Sana Şiirler Okudum.*
surmek manasina da gelir bazi yorelerde.

(bkz: ekmeye yag bal calmak)

(bkz: al basina cal)
müzik aleminde bir parçayı başlatmak, şarkıya girmektir.
(bkz: ödünç çalmak)
unutulmus gibi görünen, cumbali ahsap evlerin oldugu bir yarim, yarim kalmis, söylemek istedigini henüz söyleyememis gibi duran, hayata sirtini dönmüs, büyük anlamlardan vazgecmis de tek özledigi hatir soran birkac tanidik mahzunlugunda daracik bir sokakti... bu sokakla ilgisi varmi bilmiyorum ama ben bu yaziyi üzülen mor harflerle yazilmis olarak bu sokakta buldum. 'o sokak yine kendi rüyasindadir simdi...'

" caliyorum, hayattan caliyorum, genisleyen halkalar halinde caliyorum yasamayi. can sikintimi caldiriyorum koynunda björk'ün. biz onunla kulak kulaga sevisiriz, ellerinde tutuyor erkekligimi, benden erkekligimi caliyor, sayisiz kere orgazm oluyoruz. kaptiriyorum sikintimi bir at oksamasina nietzsche'nin, ' o at bendim, basimi oksardi björk, anlatirdi durmadan.' magdalena'nin kerhanesinden bir orospuyla yatiyorum, nietzsche kiskancliktan saclarini yoluyor, biz björk'le birbirimizden söylüyor, birbirimizden caliyoruz, güzelligi tasvir eden resimler yapiyoruz, - ha siktirsin lukacs!-, güzelligi tarif icin en cirkin resimleri biz yapiyoruz, klimt kedisini nasil oksadiysa biz birbirimizi öyle oksuyoruz. son secimlerde adorno bey kazandi ya belediye baskanligini, altin anahtari alirken ellerinden, ellerimiz hic de titremiyor. bir gece oluyor dünyaya max beckmann geliyor, ben yine utanmadan kitaplar caliyorum, sonra bir bir yakiyorum 'akl-i selimin isiginda', evelallah sabr ile gidilir misir'a, misir'a gidemeden ölüyorum sabirdan..."
çocukken masum bir davranışken, büyüyünce suç kapsamına giren, izinsiz alma durumu.
izinsiz odunc almak
söylemeden almak
güncel Önemli Başlıklar