bugün

cakma giyinenler ve bunların orjinal oldugunu idda edenlerdir.
markaya para vermek istemiyorsam illa çakma almalıyım diye düşünen insandır. bazı markaların çakmadan ucuz olduğunu bilmez yazıktır ona.

eksileyen arkadaş senin için bir sokak var kadiköyde durağın arkasında her çeşit çakma bulunur bir bak derim.
Marka takıntısı olup parası olmayan insan tipidir.
Yarı çıplak gezinenlerden daha iyi olan, bunlar hariç diğer tüm insanlardan garip olan insan tipidir. *
tek kelimeyle 'komik' görünen insanlardır. herkes marka giyinmek zorunda değildir tabii ki, ama çakma giymek nedir lan?

bi lacoste tshirte 200 tl vermek istemeyebilirsin. o zaman gidip lc waikiki den 30 liraya alırsın. ama gidip de üstüne fosforlu kalemle timsah çizilmiş tshirtü neden alırsın be kardeşim?
eğer ki markanın giyinenleri adam yaptığını sanıp da bilerek çakmaları giyiyorsa gerizekalıdır. ama sırf, markalı diye de o şey 100 tl'den başlıyorsa adam neden ona servet ödesin ki? adam parayı yoldan mı topluyor? mesela ben. markaya önem vermem asla. pazardan kot, kazak alıp giyinirim yani. (bakın gördünüz mü? marka sevdası toplumumuzda o kadar ilerlemiş ki, ben kalkmış 'pazardan bile' ifadesini kullanıyorum sanki kötü bir şey olduğunu düşünerek.) mesela, adidas'ın bir çanta modelini çok beğenmişsinizdir. ama sırf "adidas" etiketi taşıdığı için 100-120 tl fiyata sahip olması, sizi onu almaya bile aklaştırmaz. ama siz de çok istiyorsunuz o modelden. öyle ki, o tipten sıradan bir çanta olsun, yani ondan markasız bir tane çanta bulsanız, alırsınız.
işte, ben de öyle yaptım mesela. bu çantadan (siyahından tabii ki) çok istiyordum ama 100 tl'yi verecek kadar da aptal değilim. ister yumuşak deriden yapılsın, ister altından.
http://www.adidas.com/us/...duct/ac-airline-bag/SB212
ama ben ne yaptım? sattığı çantaları kendisi üreten bir çanta dükkanından aynı modeli 30 tl'ye aldım. ne mi yaptım? 100 tl'yi etikete vererek aptallık yapmadım. ha, siz benim yaptığımı aptallık olarak görüyorsanız;
siz de 500 tl'ye satılan tişörtlerden giyinmeyi seven ve bu giyim kuşamı araç olarak değil de amaç olarak gören gerizekalılardansınız.
sözün özü, çakmayı da ne amaçla giydiğin önemli. bu arada çantam böyle :

ehe ehe...
"markaya para vermek istemiyorum, o yüzden çakma giyiniyorum!" diyen dallamalardır. bu dallamalar açık parfüm de kullanırlar, açık deterjan da.
parası olup çakma giyinenler ve fakir olup çakma giyinenler olarak ayrılırlar.
Çakma moncler, çakma givenchy, çakma kenzo giyen kekolarla dolu ortalık.

Kendine saygısı olmayan çakma giyer.
çakma giyeceğime markasız bir şey alırım.
iyi de lacoste ın sahteleri orjinalinden daha kaliteli yav.
Kendisine bir gram saygısı olmayan insandır.
en azından enayi değillerdir.