bugün

biraz tuzlu ama kaliteli iş yapıyorlar. bir çok ünlünün çekimini yapmışlıkları var.
liseli kızların gelin başı yaptıktan, erkeklerin engıri börd gibi saçlarını diktikten sonra bebek götü gibi suratları fotoşoplanmış mezuniyet fotorafları çektirmek için bi ton para döktürdükleri yer.
Beş dakika öncesine kadar sadece Pendik te var sandığım fotoğraf stüdyosu.
Gece gece nerden aklıma geldiği bilinmemekle birlikte en dandik şubesi bağdat caddesindeki olandır.
Ne ilgi vardır ne alaka.
Sırf ismi sayesinde müşteri toplar.
Müşteriyle ilgi alakayı arttırabilseler gerisi gelicektir aslında.
çok pahalıdır ama salih abi'yi ahmet kural gibi gösterdiği gerçeği de yadsınamaz.
kişiyi anasının değil kendisinin bile tanıyamayacağı fotoğrafları çeken stüdyodur.*
photoshopu adobe ile ortak icat ettiklerini düşündüğüm fotoğraf stüdyosudur. pahalıdır göt de yara yapabilir.
insanlar zümrütte fotoğraf çekilmenin kendilerine ayrıcalık kattığını sanar ama yaptıkları tek şey boşa para vermek olur. işte zümrüt budur.
yıllık fotoğraflarının vazgeçilmezi. hele grup halinde gittiyseniz bambaşka bir eğlenceye dönüşüyor iş. lakin yalnız kaldığınızda ak koyuni kara koyun belli oluyor. öncelikle karşınızdaki kişi sizle güzel bir muhabbete başlıyor ve siz farkında olmadan gerginliğinizi atmış oluyorsunuz. "verdiğim pozlar kesin çok absürt. yok ayna yanındaymış, uzaklara bakmaymış. rezil olacağım." diye düşünüyor insan ama ekran karşısında fotoğraflarınızı gördüğünüzde aslında hiç alakası olmayan harika pozlar buluyorsunuz. belki biraz uçuk meblalar özellikle öğrenciler için ama bir kere oluyor böyle şeyler ve en iyisi olsun istiyorsanız şiddetle tavsiye edilir.

(bkz: adamlar yapıyor ya)
her liseden mezun olan gencin uğradığı mekan. haftalar öncesinden randevu alınır, gidilir, önce yüze bir ton makyaj yapılır sonra fotografçı gelir şöyle dur, böyle bak * der ama o duruş şekliyle fotografçıya bakma ihtimaliniz çok düşüktür*. üstelik sizin yatarken, aynaya bakarken, alttan rüzgar verip saçlarınızı uçururken pozlarınızı çekmek isterler. bir de öyle bir fotoshop yaparlarki vay be bu ben miyim dersiniz*.
lisedeyken adet olduğu üzere okulcak zümrüte yıllık fotoğrafı çektirmeye gidilir. sıra sözlük yazarlarımızdan birine gelir. fotoğrafçı bir kaç poz aldıktan sonra yazara der ki; elini asker selamı yapar gibi alnının orda bir yere koy. o zamanlar pek acemi olan yazar söyleneni hemen yapar, sanır ki o güzel renkli gözleri ortaya çıksın diye fotoğrafçı eliyle gölge verdirmeye çalışıyor (o nasıl olacaksa). sonrasında resimler alınır ve dumur olunur: o el o fotoğrafta alın üstünde öylece durmakta, üstelik ne gölge var ne asker selamı, ufka doğru bakamayan bir salak var orda.
işte zümrüt.
yıllık için fotoğraf çektirilmeye gidildiğinde yaşanılan diyalog:
(stüdyoya girilir)
cadıı: yalnız şimdiden söyleyeyim fotoğraf çektirme özürlüsüyüm. sizi biraz uğraştırıcam.
herüf: aaa. desene işimiz zor. neyse bakalım başlayalım.
cadıı:peki.
herüf: şimdi şöyle yap.(çıkort)*. böyle yap.(çıkort).bıdı bıdı bölö bölö.
cadıı: ayyh. *
herüf: ne o hayatım sıkıldın mı?
cadıı: * hıı.
herüf: bi gülücük vardı nerede o?
cadıı: (zoraki gülünür.)
herüf: şimdi kep in püskülünü tut. şımarık bi poz ver.
cadıı: şımarık derken?
herüf:omzunu şöyle yap bakışların şöyle olsun.bak bak şımarık diyince nasılda güzelce poz verdin.
cadıı: ölmek istiyorum.
herüf: buradan çıkınca dayak yiyecekmişim gibi bir his var.
cadıı: belki ehe.
çıkılır. (beraber geldiğiniz insanlara yalvaran gözlerle bakarak ) nolur çıkalım hemen burdan.
camına yonja, facebook vb. siteler için profil resmi çekilir yazması gereken fotoğrafcı.
kullandıkları photoshop teknigi sayesinde aysen gruda'yı bile tas bebege cevirecek fotograf studyolarıdır. son zamanlarda turevleri cıksa da hicbiri zümrüt kadar profesyonel degildir.
(bkz: zumrut guzeli)
çük kadar sermaye ile köşeyi dönen fotoğraf stüdyoları. bu yıllık dalgasıyla milleti sömürdüler. gerçi kaşınan bünyeleri kaşıdılar diyelim. yıllığa koyulacak en güzel fotoğraf, kendi çektiğiniz fotoğraftır.
lise son'da muhtaç olunan fotoğrafcı.
genelde liselerin yıllıklarında bulunan fotografların %90 nın cekildiği sosyete studyosu.
liseden mezun olduğumda kardeşime "bak bakayım bizim yıllığa, en güzel kız kim söyle bana" sorumdan sonra seçtiği kızın normalde okulda hiç bir şekilde göze batamayan biri olması hadisesinin tek sebebidir.

bir de konu ile alakalı;

(bkz: zümrüt pozu)
fotoğraf sanatını sanatlıktan çıkartan, niyeyse yıllığa koyulacak fotoğrafların çektirildiği**, insanları kendilerinden başka herşeye benzetmekte çok başarılı olan mekanlar topluluğu.
o kadar rotus yaparlar ki ben gelmiyim size tarif ediyim eldekilerden bi ben çıkarın dedirtir.
uzun bir zamandır acıbademde de şubesi vardır.
yüzünüze sürdüğü bir karış fondotenle * erkekleri bir anda çocuğa çeviren, bu ben miyim? sorusunu akla getiren, ışık hatalarının çokca yapıldığı bu yüzden fotoğraflar alınırken dikkat edilmesi gereken* makyaj odasında bulunan post-itlerle duvarlara yazı yazdığın * yıllıkların vazgeçilmez fotoğrafçısı.
insanları olduklarından 10 kat güzel çıkartabilen fotoğraf stüdyosu.
zamanında kalıteli fotoğraf çektirmek isteyenler için tek adres olan istanbul'un güzide fotoğrafçısı.
Arkadaş sitelerinde ki fotoğraflarında sıkça rastladığımız fotoğraf stüdyosu

(bkz: hava atmak)