bugün

TBMM Başkanlığı’na verilecek teklifle zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılıyor ve 8’inci sınıf olan imam hatipleri de içine alan mesleki eğitimi tercih 4’üncü sınıfa çekiliyor. 1+4+4+4 sistemiyle 1 yıl da okul öncesi eğitim hedefleniyor. AK Parti yetkilileri, “28 Şubat kalıntıları temizleniyor diyebilirsiniz” yorumunu yaptılar.

Şûra toplantısında, gelişim özellikleri bakımından farklı düzeylerdeki öğrencilerin, bir arada bulunmasının ortaya çıkardığı pedagojik sorunların ortadan kaldırılması gerektiği dile getirilmişti. Şûra’da, ilköğretim okullarında 8 yıllık zorunlu eğitimin öğrencilerin yaş ve gelişim özellikleri dikkate alınarak kademelendirilmesi, fiziksel mekanların bu kademelere göre öğrencilerin ayrı alanlarda eğitim görmelerini sağlayacak biçimde bölümlendirilmesi önerilmişti. Kurulda, “Eğitim süreleri 1 yıl okul öncesi eğitim, 4 yıl temel eğitim, 4 yıl yönlendirme ve ortaöğretime hazırlık eğitimi, 4 yıl ortaöğretim olmak üzere zorunlu eğitim 13 yıl olacak” şekilde düzenlenmesi önerilmiş ve oylanarak kabul edilmişti. O dönem, Eğitim-iş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, bu konunun önemli olduğunu belirterek, böyle bir konuda bilimsel bir çalışma olmadan değişiklik yapılmasının doğru olmadığını savunmuştu, Adıbelli’nin bu önergenin yeniden tartışılması yönündeki önerisi kabul edilmemişti.

yani bu demek oluyor ki hoşgeldin şeriat ülkesi,
binlerce kız çocuğu yine okula gönderilmeyecek, eğitim zorunlu olmayacak ve türkiye muhasır medeniyetler seviyesine ulaşacak (!).
güncel Önemli Başlıklar