1. 1.
  abd'nin ünlü üniversitesi olan harvard tarafından uygulanmasına başlanan derstir.

  http://www.aktifhaber.com/read_news.php?nID=86508
  5 -7 ... kara hilal
 2. 2.
  tüm dinlerin kültürünü içermesi gereken derstir, içlerinden birinin seçilip öğrenciye empoze edilmesi *laik bir ülke için çelişki içerir.
  10 -4 ... essementhol
 3. 3.
  nedendir bilinmez ama laiklik in ve demokrasi nin sadece işimize yarayan kısımlarını benimsiyoruz. bize hizmet eden kısımlarını.
  çok mu kötü din dersi zorunluluğu?
  kimsenin cevap vermesini beklemiyorum. vermedik diyelim dersini. ondan sonra oruç tutmayan insanları linç etsinler sokaklarda. ya da istanbul un göbeğinde değil kalbinde camii de şeyh bıçaklansın. ya da ... neyse boş verin. *
  10 -7 ... cennetten kovulan
 4. 4.
  hiçbir zaman hazzetmediğim durum. adı, zorunlu islamiyet dersi olarak değiştirilmelidir kanımca. zira verilen dini bilgiler tamamiyle islamiyetle ilgili olanlardır. eğer adı din dersi olarak kalacaksa, derslerde tüm dinlerden bilgilerin sunulması gerektiğine inandığım derstir. * *
  4 -3 ... soulsuicide
 5. 4.
  zorunlu din dersi, bireylere bütün dinleri tanıtmak ve nihayetinde bireyin kendi din seçimini sağlıklı bir şekilde yapması için, gerekli bir olgudur. nitekim, aktifhaber gibi sitelerin g*tünden anlamasına rağmen, harvard gibi üniversiteler, bu dersi buna yönelik zorunlu kılmıştır. fakat, ülkemizde, zorunlu dn dersi, abdest suyunun alyuvarları artırdığını öğretecek kadar kapsamlı olmuş bir dersimizdir. yine bundan anlaşılacağı üzere, bu dersimizin kapsadığı sadece bir din vardır. fakat bu din de, hiçbir surette, müfredata dayalı bir şekilde işlenmez. yine yurdum eğiti sisteminin yetiştirdiği, sadece islamiyet üzerine eğitim almış din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri, bu dersi her daim kendi kafalarındaki müfredata göre, "islamiyet bilgisi" şekline dönüştürürler. daha sonra, aynı sistemin yetiştirdiği, sayın kartvizit çoraplı milli eğitim bakanı, dersin kendi dinlerini kapsamadığı alevilerin itiraz etmesi neticesinde, vatandaşını azarlar. bu ders hakkında bilgi edimek için, bu dersin tarihine şöyle bir göz atmak yeterlidir.
  4 ... thedewil
 6. 5.
  12 eylül'ün ardından uygulamaya konulmuştur. 12 eylül öncesi yaşanan karışıklıkların sol görüşlü kişiler tarafından çıkarıldığı kanısı ile ve sol görüşlü kişilerin dini bilgisinin yok denecek kadar az olduğu düşüncesiyle ülkenin dini inançlarını kuvvetlendirme amacı ile uygulamay konulmuştur. gayrimüslimler bu uygulamadan muaftır.
  2 ... paleface
 7. 6.
  almak zorunda kalmış olduğum kredileri alabilmek için inancımla alakasız şekilde, kur'an-ı kerim 'den bir sürü dua ezberlemek zorunda kalmama neden olandır. * *
  diğer dinler hakkında verilen 3-5 satır bilginin de islamiyeti yüceltmek adına yapıldığını anlamak için alim olmaya gerek olduğunu sanmıyorum.
  4 -1 ... soulsuicide
 8. 7.
  nüfusunun çoğunun müslüman olduğu ya da geçindiği bir ülkede gocunulmasının saçma olduğu ders.dinin felsefi olması gereksizdir çünkü daha bu haliyle kakafoni çıktığı düşünülürse o zaman neler çıkabileceği tahmin dışıdır.
  -4 ... derberker
 9. 8.
  geyik bir derstir. bardağın dolu tarafına dikkat çekmek suretiyle bilmem kaç saatlik matematik, fizik ya da edebiyat dersinden sonra haftanıza boşluk katar, nefes almanızı sağlar. bir de eğlencelidir, gülecek bir sürü şey bulunabilir.

  (bkz: din hocalarının birbirilerine benzemeleri)
  2 ... sour cherry
 10. 9.
  islam dinine mensup olmayan bir öğrencinin aval aval bakacağı yada girmek istemeyeceği ders.
  3 ... insatiable love