1. 1.
  bir türk geLeneğidir.. sıcak kanLı oLmamızdan kaynakLanan bir şey herhaLde.. ev sahibi özene/bözene yemekLer yapmıştır.. bin bir çeşit.. ne yiyeceğinizi şaşırırsınız.. sonra seçmece oLarak yemekLeri yersiniz.. sonra ev sahibinden bir ses yükseLir;"oooo evLadım hiçbir şey yememişsin".. bu söz sizin öLümünüzdür.. sizin ağzınıza zorLa sarma tıkar, piLav tıkar, saLata tıkar.. ağzınız ve mideniz tıka basadır.. "saoLun, eLinize sağLık ama doydum" dersiniz.. ama dinLemez ev sahibi.. "aaa ne yedin ki evLadım.. aL şundan/bundan".. aLLah aLLah.. bu ne izzet-i ikramdır.. güzeLdir de öLüyorsunuzdur.. sonra yemek masası kaLkar.. tam kurtuLdum dersiniz.. yooooook nerde.. "evLadım tatLı ne istersin?.. kemaLpaşa, ekmek kadayıfı, şekerpare, tuLumba, bakLava.. dur dur ben hepsinden sana koyayım".. aman yarabbi geberiyorsunuz.. yersiz çırpınışLarınız bir boka yaramaz.. tatLıyıda yemek zorundasınız.. yoksa arkanızdan ağLarmış.. hadi canım.. ben ağLıyorum burada.. tatLıLar biter.. tam duruLdu dersiniz.. çayın yanında çerez geLir.. "eee yuh yani".. *
  4 ... tucimania
 2. 2.
  allahını seversen ye!
  hadi kusura bakmayın tatlıdanda alın!
  yok mantıda var onu ye hele!
  gibi despotik replikleri kullanan misafirperver şahısdır.
  2 ... dejavu38
 3. 3.
  misafirlikten doğruca hastaneye gitme sebebidir. bayram hazırlıklarına 1 hafta öncesinden başlayan kadın eylemi olmakla birlikte klişe replik şudur: "ovvvv çok zayıflamışsın sen, anan beslemiyor mu çocuğum seni, gel bakayım". utanmasa dizine yatırıp, popoya şamar atacak. o denli ısrarcıdır bu tipler. ama her şeye rağmen bir sevgi gösterisidir.
  1 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  zorla yemek yediren ev sahibiyle aynı evde oturuyorsanız büyük sıkıntı yaratan kişi*.
  1 ... sempatik hayvan
 5. 5.
  önce eksiksiz bi sofrada bi kaşık dediğiniz halde 4kaşıklık tabakları yutturan, sonra sırayla çayla beraber tuzlu, tatlı, kuruyemiş, meyve ikram eden yemeyince darılan yiyince kusturan iyi niyetli mideye indirimli türk insanı.
  1 ... sour cherry
 6. 6.
  kabus gibidir. bir insanın yemek yeme kapasitesini aşamayacağını öğrenmesi gereken ev sahibi kişidir. ha babam doldurur da doldurur tabağı..tabi bir yerden sonra, bu yemek faşizmine maruz kalan kişi de isyan edecektir elbet. o zaman bu zorla yemek yediren ev sahibi de geri çekilecektir mecburen..
  1 ... insomniac
 7. 7.
  (bkz: turklerin misafirperverlik anlayısı)
  ... ms.viking
 8. 8.
  eğer arkaşınızın evine gittiğinizde bu kişi arkadaşınızın annesi ise ve arkadaşınızda annesine çekiniyor çocuk ondan yemiyor diye gazlıyorsa eziyetin katmerleneceği durumdur.*
  2 ... kapaparantez
 9. 9.
  - allah aşkına ye bak
  - nolursun bir kere tat
  - bak açsan da yemiyorsan günahım senin olsun ha!! gibi tehditler savuran ev sahibidir, çock olsanız burnunuzu tıkayıp yedirecektir, temkinli olunması ve evine yalnız gidilmeyesi yanınıza birkaç kurban daha alınasıdır.
  ... pinaa
 10. 10.
  aç kalmandan çok masrafın boşa gitmesine üzülüp nimet bu sofrada bırakılmaz diyerek seni zorlayan insandır.
  ... flyo