1. 1.
  "olum siz bahçıvan mısınız" veyahutta "ne o gene mi böcek avlıyon" gibisinden hitaplara maruz kalan, aslında önemli ve saygın bir meslek olmasına rağmen günümüz türkiye'sinde her 10 kişiden birinin ziraat mühendisi olması nedeniyle eski değerini kaybetmiş meslektir. türkiye'nin tarım ülkesi olduğu düşünüldüğünde ise en çok ihtiyaç duyduğu mühendis çeşitlerinden biridir.
  -1 ... denizci cakabey
 2. 2.
  ziraat mühendislerine domates mühendisi diyerek dalga geçilebilir fakat şarap üretimindeki çabalarını da göz önüne alırsak saygı duyulacak insanlardır.. ülkemizde kendilerinden çok vardır ve işsiz ziraat mühendisleri adı altında bir sendikaları da bulunur..kendilerini geliştirmiş ziraat mühendisleri özellikle israilde felaket para yapmaktalardır..umarım bir gün türkiyede bu meslek gerçek önemini kazanır
  1 ... mustafa
 3. 3.
  hiç bir şekilde türkiye sınırları dahilinde iş alanı bulunmayan çok zorlu bir eğitimi olan ancak sonucunda karsılıgı alınamayan en dusuk puanla alan muhendislik.hiç bi yere giremeyen bile girebilir yani o derece.
  1 -5 ... pajalustı
 4. 4.
  oss 2006 yerlestirme sonuclarina gore, turkiye'deki tum hocalarinin 'la noluyo!' diye tutustuklari bolum.

  soyle ki;

  osym verilerine göre, ülkedeki 20 ziraat fakültesinin toplam kontenjanı 3,268 iken, bu fakültelere 1,298 öğrenci yerleştirilebildi.ÖSYM verilerine göre; Ziraat Mühendisliği Programı'na sadece Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Eskişehir Orhangazi Üniversitesi Ziraat Fakülteleri ayırdığı kontenjan kadar öğrenci alabildi. Kalan 17 üniversite ise kontenjan rakamları ve tercih eden öğrenci sayılarıyla şaşırttı. Örneğin; Aydın Adnan Menderes Üniversitesi 154 kontenjana karşılık 33, Erzurum Atatürk Üniversitesi 267 kontenjana karşılık 41, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 134'e karşılık 36, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 185'e karşılık 16, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi 154'e karşılık 23 öğrenciyle şoke oldu.

  Ziraat fakültelerinin yönetimleri toplantı üstüne toplantı yapıp ek kontenjanlarla öğrenci alma yoluna giderken, 244, 259, 252, 255 gibi düşük puanlarla öğrenci kabul eden bu fakültelerin öğrenciler tarafından tercih edilmemesi değişik nedenlere bağlandı.

  Türkiye'de fakülte sayısının çok olduğunu da vurgulayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Odabaş, bu gerçeğin de ziraat mühendisliğine ilgiyi azalttığını ifade etti. Odabaş, "Ziraat fakültelerinin sayıları azaltılmalıdır. Her coğrafi bölgemize birer fakülte düşecek şekilde ayarlanma yapılmalı. Mesela Ankara, Atatürk, Çukurova, Ege, 19 Mayıs, Uludağ ve Akdeniz üniversitelerinin fakülteleri kalmalı. Böylece daha derli toplu zirai eğitimin yapılması da mümkün olabilecektir. Bunun dışında kalite artacaktır. Aksi halde tarım bitmez ama gittikçe küçülür. Kalite düşer. Dolayısıyla bu küçülmeye eğitim öğretim de katkıda bulunmaktadır. Bu küçülmeyi engellemenin en büyük yolu kaliteyi arttırmaktır. Kalite arttığında problemler büyük miktarda azalır" diye konuştu.

  kaynak: http://haber.mynet.com/de...8312&date=26Eylul2006
  3 ... soyle-boyle
 5. 5.
  her bölüm ve iş alanında olduğu gibi, işini layıkıyla ve en iyi yapan mezunlarının son derece yüksek kalitede yaşam standartlarına sahip olabileceği bölüm. ha ama "ziraatçiyiz abi biz, olsak olsak bahçıvan oluruz" düşüncesindeki bölüm öğrencileri ne olurlar, bilemem.
  1 -1 ... kereste
 6. 6.
  çalıştığı coğrafyaya göre deli paralar kazanabilen insanların okuduğu bölümdür...
  gerçeği ben pek sevmem... bizim oralarda, bu arkadaşlar zirai ürünler bakkalı açarlar en kestirme yol olarak... akabinde iki soruna etki edebilecek bir ilacı satmak yerine iki sorun için ayrı ayrı ilaç satarlar... tabi çiftçi köylü insanı, mühendis ne derse sorgulamadan yapıyor... yok kuzenim de ziraat mühendisi oradan biliyorum...
  1 ... gazoz_kapagi
 7. 7.
  fen bilimlerinin, açıköğretim fakültesidir. *
  1 -5 ... joan baez
 8. 8.
  bir zamanların en yüksek puanlı mühendisliklerinden biriymiş. misal, babam hacettepe tıpı kazandıktan sonra ankara üniversitesi ziraat mühendisliğine kabul edilince hemen orayı bırakıp koşup gitmiş mühendis olmuş.kalp gözü tadında bir anısı işte.ne yaptın baba sen ya dedirtiyor.
  1 ... ortamci
 9. 9.
  yüksek lisans yapılırsa gıda muhendisi diploması veren lisans programı.
  ... dalton ana
 10. 10.
  mezunların pazarda dolaşırken domatese domatesyus kırmızısyus, bibere; biberyus sivrisyous gibi enteresan isimlerle hitap etmelerini sağlayan şeker bir bölümmus.
  3 -1 ... simpo